Sony’nin Yeni Akıllı Telefonu Xperia Z3 IFA’da Tanıtıldı >> Xperia Z3 hangi açılardan üstün?

AdsızSony nihayet merakımızı giderdi ve amiral gemisi serisinin son modeli Xperia Z3’ü IFA 2014’te tanıttı. Üst segmentte bayrağı önceki model Z2’den devralan Z3 daha hızlı ve başta form faktörü olmak üzere ince detaylarda yeni özellikler içeriyor.

Sony, Xperia Z serisinde OmniBalance tasarım dengesini koruyor. Bu nedenle Z3, Z2 ve Z1’i yan yana koyarsanız arada pek fark göremiyorsunuz ama şeytan ayrıntılarda gizli. Örneğin Xperia Z3, Z2’den biraz ağır fakat aynı zamanda daha ince. Mobil cihazlarda form faktörü taşınabilirlik ve kullanım kolaylığı açısından önemli olduğu için Z3’ün tasarımı daha pratik görünüyor.

 

 

xperia-z3-dual-create-memories-94b02a9dba5d621d2cd1c9be2d5afa1a-940Teknik özellikler

Z3 söylentilerin aksine QHD ekran yerine 5,2 inçlik Full HD ekran kullanıyor. Bunun dışında Snapdragon 2.5 GHz işlemci ve 3 GB RAM var. Bu da yeni tablet ve telefonlar için son derece yeterli.

Gerçi güçlü telefonlarda uygulamaları SD karta taşımaya gerek yok, ama siz şimdiden bunu yaparak telefonun kullanım ömrünü bir yıl uzatabilirsiniz (uygulamaların yeni sürümleri RAM kullanımını sürekli arttırıyor).

 

 

oüıüıZ3’ün ilk bakışta en dikkat çeken özelliği ise alüminyum kasası ile tavlanmış cam panelleri. Sony bu etkiyi seviyor ve Xperia Arc modelinden beri kullanıyor. Xperia Arc da 2011’de Kanyon’da düzenlenen etkinlikte elimizde şık durmuştu. Alüminyum ve cam panelleriyle Z3 daha şık.

Xperia Z3 7,3 mm genişliğinde, 152 gram ağırlığında ve teknik özellikler açısından devrimsel olmaktan çok “evrimsel” bir model. Türkiye’ye bu sonbahar gelecek olan Sony Xperia Z3 siyah, beyaz, gümüş ve bakır renklerle sunulacak. Fiyatı ise yaklaşık 2000 TL olacak.

 

 

Haydi karşılaştıralım

 

Xperia Z3 Xperia Z2
CPU 801 Snapdragon 2.5 GHz 801 Snapdragon 2.3 GHz
RAM 3 GB 3 GB
Ekran 5,2 inç Full HD 5,2 inç Full HD
Kamera 20.7 MP 20.7 MP
Dahili hafıza + 16 GB microSD + 16 GB microSD
Boyutlar 146,5 x 72,4 x 7,3 mm 146,8 x 73,3 x 8,2 mm
Pil 3100 mAh 3200 mAh
Ağırlık 152 g 148 g

 

 

oüaı5Hangi Android sürümünü kullanıyor?

Android’in yeni sürümü Android L muhtemelen Android 5.0 Lollipop olarak adlandırılacak ve bu sürümün de tıpkı Xperia Z3 gibi 2014 sonbaharında kullanıma girmesi bekleniyor.

Ancak yeni sürümü Xperia Z3’te görmemize zaman var. Z3 önce Android 4.4.4 KitKat işletim sistemi ve Sony Xperia UI’ın (kullanıcı arayüzü) yeni sürümünü kullanacak. Ancak Xperia Z3’ün Android’in yeni sürümünü kullanan ilk cihaz olması bekleniyor.

 

 

AdsızPil ömrü

Sony basın konferansında telefon pilinin 2 gün kullanılabildiğini söyledi. Bu noktada akıllı telefonlarla ilgili en önemli özelliğin gelişmiş güç tasarrufu olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Artık kullanıcılara yüzde 5 pil seviyesi ile birkaç saat idare edebilen telefonlar lazım (internet bağlantısı olmasa da).

Her durumda 3100 mAh pil göz dolduruyor fakat büyük ekranlı telefonların pil ömrünü kısalttığını da hesaba katmak gerekiyor. Bu açıdan 3100 mAh pil Xperia Z3 için yeterli.

 

 

xperia z3 dualshock4K geniş açılı çekim

Sony’nin yeni kamerasında çözünürlük artışı yok, ama 20.7 MP çözünürlüğe sahip bir telefon kamerasında piksel sayısını arttırmaya da gerek yok. Nitekim gece çekimleri ile loş ışık söz konusu olduğunda Sony kamerayla rekabet edebilecek az sayıda mobil cihaz markası bulunuyor.

Ayrıca hemen tüm telefon kameraları gündüz gözüyle iyi çekim yapıyor. Dolayısıyla iş gece çekiminde bitiyor. Sonbahar ayları yeni ürün tanıtım ayları olduğuna göre, loş ışıkta iyi çekim yapan kamera konusunda rekabetin artacağını da söyleyebiliriz.

Bu bağlamda Z3’ün 4K çekim yapabilen 20.7 MP arka kamerası Sony Handycam ve Cyber-shot teknolojilerini birleştirerek 25 mm geniş açılı Sony G Lens ile aynı kareye daha fazla şey sığdırmanızı sağlıyor. Sony yeni kameranın aynı zamanda dünyada ISO 12800  duyarlılığa sahip ilk kamera olduğunu da duyurdu. Tabii ki kullanıcının işini kolaylaştıran pek çok çekim modu içeren ve kapsamlı paylaşım seçenekleri sunan gelişmiş kamera uygulamasıyla birlikte (Ön kamera ise 2.2 MP destekliyor ve 1080p çekim yapıyor)..

 

 

z3-family-4d547e568be15ad2f77e09bc061d692b-9402K çözünürlüğe sahip ekranlar gereksiz mi?

Sony, Z3’e ek olarak yaptığı duyuruda 2000 piksel ve üstü çözünürlüğün akıllı telefon ekranlarında israf olduğunu savundu. En iyi mobil cihaz kameralarının bile 1080p çözünürlükte çekim yaptığını düşündüğümüzde haklı olabilirler.

Ancak bu öncelikle tüketici alışkanlıklarına bağlı bir seçim, çünkü işin içinde fotoğraf boyutu da var: Evdeki son masaüstü PC’yi 2011’de satın aldığımda, 2015 yılında bile video oyunlarını maksimum görsel kalitede en az 45 fps oynatacak bir sistem kurmaya dikkat ettim. Yüksek çözünürlükte bunu başarmak imkansızdı ama Full HD’de mümkündü. Dedim ki zaten bende göz tembelliği var, PC’yi Playstation 4 gibi LCD TV’ye bağlayacağım, ne kasayım?

 

 

üooıüDolayısıyla kullanıcı profili olarak 1080p beni tatmin ediyor ve yüksek çözünürlüklü fotoğrafların bile internette paylaşıldığında çoğunlukla Full HD veya daha düşük çözünürlükte görüntüleneceğini biliyorum.

Üstelik Sony’nin 20.7 megapiksel yüksek çözünürlüklü kamerası kullanıcıları fazlasıyla tatmin edecektir. Özetle, ekran çözünürlüğü kameraya denk olmadığı sürece telefon ekranında Full HD’yi aşmak bana pek kritik gelmiyor. Tersine ekranın fazla pil yemesini istemeyiz.

Elbette Sony Xperia Z3’ün her zamanki gibi suya ve toza dayanıklı olacağını belirtmek gerek. Yine de koruyucu kapak kullanmanızı tavsiye ederim. Bu basit önlem şehirde ayağınız tökezleyip yere düştüğünüz zaman cihazın ekranını koruyacaktır. Koruyucu kapaklar özellikle yağmurda telefon elde gezerken kullanışlı. Gereksiz riske girmeyin derim. 🙂

 

 

Xperia™ Z3 serisi

 

 

 

Xperia™ Z3 Tablet Compact

 

 

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir