Sony Xperia V’den süper hassas dokunmatik ekran teknolojisi

sensorlensYeni ekran, resimleri daha hızlı kaydırmamızı ve dokunmatik klavyede doğru yazmamızı sağlıyor.

Sensor-on-lens

Standart ekranlarda üç tabaka bulunuyor: ekran camı, lens ve sensör film.

Sony Xperia V ise sensörleri doğrudan lensin üzerine yerleştirmiş. Bu da hem ekranın parlak güneşte rahat okunmasını hem de parmak hareketlerine daha hızlı tepki vermesini sağlıyor.

Böylece menüler ve resimler arasında geçiş yapmak ve dokunmatik klavyede hatasız yazmak iPhone’da olduğu gibi kolaylaşacak. Sistem aynı zamanda ekran maliyetlerini düşürerek daha ince ve hafif telefonların üretilmesine izin veriyor.

Asıl merak ettiğim konu, yeni ekranın darbelere karşı ne kadar dayanıklı olacağı… Sensörlerin lens üzerinde yer alması, darbe açısından ekranı daha hassas yapar mı?

Not: LG buna “hücre içi dokunmatik ekran teknolojisi” diyor. LG’nin Apple için ürettiği “in-cell touch” paneller iPhone 5’te kullanılıyor. iPhone 5’in yeni ekranı LG Display, Japan Display ve Sharp tarafından üretiliyor. Bakalım, farklı markaların ekranları iPhone 5’te aynı kaliteyi verecek mi?

Not 2: 2006’da satın aldığım DVI-D 23 inç 16:10 Samsung 1650 x 1080 monitörde, aynı ekranı farklı tedarikçiler ürettiği için önemli kalite sorunları vardı (A, C, S model serisiydi sanırım). Bana rastlamamıştı ama aynı monitörü satın alıp, “Çamur!” diye sonradan satıcının kafasına atan arkadaşlar bilirim.

http://developer.sonymobile.com/2012/09/11/sony-xperia-v-comes-with-sensor-on-lens-touch-screen-technology/

http://www.digitimes.com/news/a20120913PD207.html

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex