SEO’lara Google+ Rehberi >> Sayfa gösterimini artırmak için kullanmanız gereken 5 Google özelliği

AdaağısızGoogle+’ta olmak iyidir. Google web arama motoru ile sosyal ağ mantığını tek çözümde birleştiren Google+ hizmeti, sosyal medyada marka iletişimine güçlü bir seçenek sunuyor. SEO’ların site gösterimini artırmak üzere Google+’tan etkili bir şekilde yararlanması gerekiyor.

İlk yapacağımız şey bir Google+ marka profili oluşturmak; ama bu profili nasıl kullanacağımızı da bilmek lazım. Google+ sayfanızı aktif olarak kullanıyor olsanız bile, kolayca gözden kaçan şu 5 özellikten yararlanarak, markanızla ilgili daha çok kişiye erişebilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

 

 

zz1. Chrome için Helper uzantısı

Web tarayıcısı olarak Chrome kullanıyorsanız Google+’ta işinizi hızlandırmak ve zamandan kazanmak için Helper uzantısını kurabilirsiniz:

 

  • Tek tıklama ile Google+ yayınını Twitter ve Facebook’ta paylaşın.
  • Yeni yayınlar gelince masaüstü bildirimleri alın.
  • Google+ yayınlarını daha sonra okumak için yer işareti olarak kaydedin.

 

Helper for Google+ uzantısını Chrome Web Store’dan indirebilirsiniz. Helper sosyal ağlarda daha çok kişiye ulaşmanızı sağlayacak.

 

 

312132. Google+ biçimleme kodları

Google+’ta bir yayın paylaşırken kalın harflerle (bold) başlık atmak istediniz mi? Aslında Google+’ın basit biçimlendirme kodlarıyla bunu yapabilirsiniz.

 

  • Kalın: Cümlenin başına ve sonuna yıldız ekleyin (*başlık*)
  • İtalik: Cümlenin başına alt çizgi, sonuna artı işareti ekleyin (_başlık+)
  • Ortası çizgili: Cümlenin başına ve sonuna tire ekleyin (-başlık-)

 

 

 

 

Adsız3. Google+ Dalgaları

Öncelikle Klout hesabınız yoksa, bir an önce Klout kullanmaya başlamanızı öneririm. Klout sosyal medyadaki tweetleriniz ve yayınlarınızın ne kadar paylaşıldığını, ne kadar kişiye ulaştığını, ne kadar kişiyi etkilediğini, kısacası markanızın sosyal ağlardaki nüfuzunu ölçüyor.

Ancak aynısını Google+’ta da yapabilirsiniz. Bunun için Google+ yayınının sağ üst köşesine gidin ve aşağıya bakan oku tıklayarak Google+ Dalgalarını görüntülemeyi seçin. Bunun Klout’tan farkı şu: Klout sosyal ağlardaki genel popülaritenizi ölçüyor. Google+ Dalgalar ise Google+’taki her bir yayının popülaritesini ölçüyor.

Böylece gelecekte daha alakalı paylaşımlar yapmak üzere marka yayınlarınızı tek tek kontrol edebilirsiniz. Google+ size bir yayının takipçileriniz arasında zamanla nasıl yayıldığını da gösterecek. Nihayet, Büyük Veri çağında okuduğunuzu anlamak için görselleştirme çok önemli. Kim okumuş, kim paylaşmış, ne zaman paylaşılmış? Bunları bilmek gerek.

 

 

ueiu4. Google Marka Sayfası Denetimi

Google+ sayfanızın şirketinizin marka sayfasına ne kadar katkıda bulunduğunu görmek için Steady Demand sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bu ücretsiz Google+ aracının metin arama kutusuna marka sayfanızın URL’sini giriyorsunuz ve sistem, marka sayfanızın Google+ profilinizde listelenip listelenmediğini söylüyor. Listelenmiyorsa, Google+ sayfanız (Google+ üzerinde link vererek yaptığınız paylaşımlar hariç) marka sayfanıza hiçbir ziyaretçi ve potansiyel müşteri kazandırmayacaktır.

Steady Demand, metrikler ve istatistiklerle Google+ yayınlarınızın sosyal ağlarda ne kadar etkili olduğunu da gösteriyor. Böylece sayfanızı geliştirmek için ne yapabileceğinizi öğreniyorsunuz.

 

 

ğaeğeıa5. Google+ çevrelerinizdeki kişilerin Gmail adresinizi bilmeden e-posta göndermesini engelleme

Bu konuyu ayrı bir yazıda internette gizlilik açısından anlatmıştım. Tanımadığınız kişilerin Gmail adresinize istenmeyen postalar göndermesini nasıl önleyebileceğinizi görmek için Google’dan Yeni Gmail Uygulaması yazısına göz atabilirsiniz.

Bu özelliği doğru kullanırsanız, örneğin sadece bazı Google+ çevrelerinize e-posta adresinizi bilmeden Gmail gelen kutunuza tek seferlik ileti göndermesine izin verirseniz, Google+ hizmetini kullanarak marka networkünüzü geliştirebilirsiniz.

İstenmeyen postaları önlemek üzere, Gmail gelen kutunuzda sırf buna izin verdiğiniz ayrı bir Google+ çevreleri etiketi, bir marka iletişim çevresi etiketi oluşturun. Böylece potansiyel müşterilerinizi belirli etiketler altında toplayabilirsiniz.

 

 

Yorumlar

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir