Pazarlamanın Kalbi İnternette Atıyor >> Dijital pazarlamada kullanılması gereken 10 ücretsiz Google Aracı

10 Free Google Tools Any Digital Marketer Will LoveOnline dijital pazarlama yapıyorsanız kendinize sormanız gereken öncelikli bir soru var: Neden Google Web Arama Motoru, YouTube ve Google+ gibi hizmetler aktif kullanıcı sayısını sürekli artırıyor? Bu hizmetler hem iyi bir kullanıcı deneyimi sağlıyor hem de dijital pazarlama için yüksek performanslı online “entegre pazarlama kanalları” sunuyor.

Örneğin arama motoru optimizasyonu (SEO) araçlarını markanız için açtığınız YouTube kanalı ile birlikte kullanabilir ve bütün bunları Google+ hesabıyla birleştirerek sosyal medyanın gücünü arkanıza alabilirsiniz. İster Google olsun ister üçüncü taraf yazılımlar, entegre online pazarlama kanalları çok daha etkili kampanyalar yürütmenizi sağlıyor.

Google hizmetleri internet üzerindeki hemen tüm platformlarda hedef kitleyi kucaklamanızı sağlayan kapsamlı seçenekler sunuyor: Analiz araçları, metrikler, video kanalları, sosyal medya hesapları; ama lafı uzatmaya ne gerek var? Dijital pazarlama kampanyalarında satışları artırmak için kullanabileceğiniz 10 ücretsiz Google aracını birlikte tanıyalım.

 

 

1

 

 

1. Arama Trendleri

Markaların hedef kitleye sunduğu çözümler, ürünler ve hizmetler hızla değişen kullanıcı trendlerine göre sürekli evrim geçiriyor. Yeni moda hizmetler için yeni çözümler geliştirilmesi gerekiyor. Google Arama Trendleri kullanıcıların internette o gün, o ay, o yıl en çok hangi kelimeleri ve kelime gruplarını aradığını gösteriyor.

Bu güçlü araç aynı zamanda alakalı popüler arama sorgularını, sorgulama sıklığı yakın zamanda artan terimleri ve Türkiye’de en çok kullanılan anahtar kelimeleri gösteriyor. Dijital pazarlama uzmanları kampanyalarını bu trendlere göre planlayabilir ve analiz sonuçlarını anahtar kelime arama teknikleriyle birleştirerek, kampanyalarında satışları artıracak en çarpıcı başlıkları atabilirler.

 

 

Google Tools for Digital Marketers 2

 

 

2. Yapısal Veri Test Aracı

Bu kullanışlı araç sayesinde, test ettiğiniz web sitesindeki yapısal veri grafiklerini inceleyebilir, bunların önizlemesini görüntüleyebilirsiniz. Yapısal Veri Test Aracı sizin için veri şablonları çıkartıyor, bunları grafiklerle gösteriyor ve dijital pazarlamacıların mikro veri kaynaklarını kampanyalarında en etkili şekilde işlemesini sağlıyor.

Bu aracı oluşturduğunuz içeriği Google profilinize ve Google+ hesabınıza bağlamanıza imkan veren ve arama sonuçlarında kendi adınızla, kendi yazılarınızla, kendi resminizle gözükmenizi sağlayan Google Yazarlık (Authorship) uygulamasıyla birlikte kullanabilirsiniz. Böylece internette yazdığınız bir konuyla ilgili arama yapıldığında, blogunuz ya da yönettiğiniz markanın sitesi görüntülenecektir. Yazarlık uygulaması, ünlü şarkıcıların kendilerini taklitlerden ayırmak için kullandığı doğrulanmış Twitter hesabı sistemine benziyor.

 

 

Google Tools for Digital Marketers 3

 

 

3.  Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı

Yeni başlayanlar için bile son derece kullanışlı olan bu araç; oluşturduğunuz içeriği, kampanya materyallerini hemen işaretlemenizi sağlıyor ve böylece içeriğinizi web sitesi sayfalarınıza HTML etiketlerle ekleyebiliyorsunuz.

Bu sistem sadece anahtar kelimeleri değil, “Hava nasıl oralarda? Üşüyor musun?” gibi cümleleri de anlayıp size hemen hava durumunu gösteren semantik web 3.0 destekli yeni arama motoru algoritmalarında da kullanılıyor. Kısacası, Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı ile web sitenizin arama motorlarında daha üst sıralarda gösterilmesini sağlıyorsunuz. Bu araç sadece anahtar kelimeler değil, anlam taraması yapıldığında da sitenizi en alakalı sonuçlarda gösteriyor.

 

 

Google Tools for Digital Marketers 4

 

 

4. Google URL Kısaltıcısı

Google URL kısaltıcısı uzun URL’leri kısaltarak paylaşımı kolaylaştırmak açısından büyük bir avantaj sunuyor. Google sürümü Twitter’ın sunduğu kısaltma çözümüne ek olarak QR kod, analiz tıklama, referrer kaynak site ve browser verilerini de kullanmanızı sağlıyor. Böylece sosyal medyada paylaştığınız içeriğin ve kampanyaların ne kadar etkili olduğunu görebiliyorsunuz.

 

 

Google Tools for Digital Marketers 5

 

 

5.  IP Range Regular Expression Builder (bunun için artık üçüncü taraf yazılımları da var)

Bu kullanışlı araç sayesinde RegEx deneyiminiz olmasa bile IP adresi gruplarına Google Analytics profili içinde toplu filtre uygulayabiliyorsunuz. Bunun için başlangıç ve son değerlerinden oluşan bir dizi IP adresi girmeniz ve “Generate RegEx” düğmesini tıklamanız yeterli. Aracın çıkardığı RegEx karakter dizisini Google Analytics filtrelerine ekleyebiliyorsunuz.

 

 

Google Tools for Digital Marketers 6

 

 

6. URL Oluşturucu

Ücretsiz URL Oluşturucu, dijital kampanyalarınızı URL kullanarak etiketlemenizi ve böylece Google Analytics analizlerinde trafiğinizi segmentlere ayırmanızı sağlıyor. Bu aracı kullanarak hangi kampanyaların, kaynakların ve ortamların size için en değerli, en alakalı ve satışa dönüştürülebilir en fazla trafiği sağladığını görebilirsiniz.

 

 

Google Tools for Digital Marketers 7

 

 

7. Web yöneticisi araçları

Google web arama motorundaki otomatik veri toplama botlarının web sitelerini nasıl tarayarak dizine eklediğine ilişkin ayrıntılı raporlar sağlayan bu aracı, web sitelerinin organik Google arama sonuçlarındaki performansını ve görünürlüğünü artırmak isteyen bütün webmasterlara tavsiye ediyorum.

 

 

8

 

8. Google Analytics

Diğer bütün ücretsiz dijital pazarlama araçlarının kullandığı temel çözüm olan bu tıklama akışı analiz aracı, ziyaretçilerin web sitenizle nasıl etkileşim kurduğunu gösteriyor ve dijital pazarlama kampanyalarınızın performansını ölçüyor. Google, kullanıcılarla webmasterlara değerli ziyaretçi verileri sunmak ve kampanyaların durumunu göstermek için bu aracı sürekli güncelliyor. Google Analytics dünya çapında 10 milyondan fazla sitede kullanılıyor.

 

 

Google Tools for Digital Marketers 9

 

9. YouTube Analytics

YouTube Analytics video pazarlamacıların vazgeçilmez aracı olarak öne çıkıyor ve yeni trendler, metrikler, trafik kaynakları ve gösterim demografisiyle ilgili değerli bilgiler sağlıyor. Video pazarlama günümüzde, viral pazarlama videoları ve ürün incelemeleri başta gelmek üzere, birçok alanda hızla yaygınlaşıyor. Video pazarlama artık dikkate değer sayıda potansiyel müşteri ve satışa yönelik olarak dönüşüm oranı yüksek ziyaretçi trafiği sağlıyor. Dijital pazarlamacıların kampanya videolarının gerçek etkisini ölçmesi bu açıdan önem taşıyor.

 

 

Google Tools for Digital Marketers 10

 

 

10. Yazar İstatistikleri

Yazar İstatistiklerine, Web Yöneticisi Araçları hesabınıza giriş yaparak Laboratuavarlar > Yazar istatistikleri sekmesiyle ulaşabilirsiniz. Bu harika araç blog yazılarınız gibi gerçekten sizin oluşturduğunuz ve bu nedenle içerik pazarlamada büyük önem taşıyan organik web arama verilerine ulaşmanızı sağlıyor.

Web Yöneticisi Araçlarına benzer şekilde; yazar istatistikleri de gösterimler, tıklamalar, tıklama oranı ve ortalama sıralama ratingi gibi veriler içeren bir “Arama Sorguları” raporu oluşturuyor. Raporda blogunuz, markanızın sitesi ve YouTube kanallarınızla ilgili içerik pazarlama verilerini görebiliyorsunuz. Sadece orijinal içeriğin prim yaptığı ve içerik pazarlamanın ağırlık kazandığı günümüzde dijital pazarlamada kariyer yapmak veya markanızı başarıdan başarıya koşturmak istiyorsanız, o değerli içeriği sizin oluşturduğunuzu da kanıtlamanız gerekiyor. Yazar istatistikleri bu konudaki başarınızı gösteriyor.

 

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir