Nefertiti’nin Mezarı Bulundu >> Eski Mısır kraliçesinin lahdi sürpriz yerden çıkabilir

neferteti 1

Arkeologlar bir teoriye göre Eski Mısır kralı Tutankamon’un annesi olduğu düşünülen Kraliçe Nefertiti’nin mezarını sonunda bulduklarına inanıyor.

En ünlü Mısır kraliçelerinden biri olmasına rağmen Nefertiti’nin mezarı 1922’den beri bulunamamış ve bu da arkeologları büyük hayal kırıklığına uğratmıştı.

Oysa kraliçenin mezarı belki de ilk bakılması gereken bir yerden çıkabilir: Arkeolog Nicholas Reeves mezarın Tutankamon’un kabrinin arkasında gizlendiğini düşünüyor.

 

 

neferteti 2Genç kral

Milattan önce 1332-1323 arasında, Yeni Krallık döneminde hüküm süren Kral Tutankamon (18. sülale)  19 yaşında ölmüştü. Ancak, Howard Carter 1922’de Tutankamon’un mezarına ulaştığında Kraliçe Nefertiti’nin lahdini bulamadı.

Kral Tukankomon’un kabri o zamana kadar bulunan en sağlam mezardı ve içinden 2000 parçalık hazine çıkmıştı. Ancak, Tutankamon’un dünya çapında ünlenmesini sağlayan ünlü maskesi Arap Baharı’ndan sonra zor duruma düşen Mısır’daki Kahire Müzesi’nde onarılamayacak şekilde hasar görmüştü.

 

 

Neferteti 3Filmlerdeki gibi gizli kapılar

Bununla birlikte Arizona Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Reeves, Kral Tukankamon’un mezarının Madrid merkezli Factum Arte şirketi tarafından çekilen yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını inceledi ve duvarlarda iki gizli kapı olduğu sonucuna vardı.

Bulgularını Nefertiti’nin Gömütü? başlıklı makalesinde yayınlayan Reeves, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Factum Arte tarama verilerini birkaç ay boyunca dikkatle inceledikten sonra çok şaşırtıcı sonuçlara vardım: Biri büyük bölme duvarında olmak üzere, önceden bilinmeyen iki geçide dair işaretler var. Ayrıca, eski zamanlardan beri bunlara hiç dokunulmamış.”

 

 

Neferteti 4Biri depo

Reeves’e göre bunlardan biri depoya açılıyor, diğeri ise başka bir gömüt odasına ait. Reeves gizli kapıları örten sıvayı tekrar tekrar incelediğini ve gözlerinin aldanmadığından emin olmak istediğini söylüyor. Ancak duvarları inceledikçe mezarda gerçekten gizli kapılar bulduğuna ikna olduğunu belirtiyor.

Arkeologlar Tutankamon’un mezarında baştan beri bir gariplik olduğunu düşünüyordu, çünkü bu mezar diğer kral mezarlarından görünüşte daha küçüktü. Oysa Reeves haklıysa bu sorun çözülüyor. Kraliçe Nefertiti’nin gizli mezarı da hesaba katılırsa Tutankamon’un mezarı normal boy çıkıyor.

 

 

neferteti 5Bu senaryodaki tek sorun kanıtların tek tek yeterli olmaması ve sadece bir arada düşünüldüğünde gizli mezara işaret etmesi.

Dolayısıyla oraya gidip yerinde inceleme yapmak gerekiyor, ama eski mezara zarar vermemek çok önemli. Tutankamon’un maskesine zarar veren acemi müze görevlileri nedeniyle Mısır yeni ziyaretçilere kolay kolay izin vermeyebilir.

Reeves mezara gitmek için resmi başvuru yaptı ve Mısırlı yetkililerin yakında cevap vermesini umuyor. Ardından, 93 yıllık bir gizemi çözmek ve Nefertiti’nin mezarını bulmak mümkün olabilir. Kralın öyküsünü ise sizlere ayrı bir yazıda anlatacağım. 🙂

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir