Metal araba devri bitti. Hoş geldin organik kıkırdak araba…

dezeen Semi Rigid Car by Emergent 131Emergent’ın ürettiği bu konsept araba fabrikada metalden imal edilmedi. “Shark Car” (ya da teknik adıyla yarı-sert araba) polimer, reçine, silikon ve kauçuktan yapılma bir tür balistik jelle dolu büyük bir teknede 3 boyutlu baskı teknolojisi ile tek parça halinde üretildi (bu teknolojinin bir benzeri fabrikalardaki yeni ürünlerin prototip kalıplarını üretmek için yıllardır kullanılıyor: 3D printing).

İmal edilmek yerine, jel dolu bir teknede bakteri kültürü gibi büyüyen yaşayan arabanın kıkırdak gibi yarı esnek kaportası, trafik kazasında duvara çarpınca içeri göçmüyor. Bunun yerine lastik top gibi esneyip geri sekiyor ve bu sayede yolcuları metalden yapılma ağır arabalardan çok daha iyi koruyor.

Lastik arabanın canlı yosun depoları yolda ya da park halinde iken sürekli biyoyakıt üretiyor ve LED farlara kimyasal enerji sağlıyor. Böylece yarı-saydam Shark Car geceleri tıpkı bazı denizanası türlerinde olduğu gibi ışıl ışıl parlıyor. Gelecekte organik arabaların kaputu, bagaj kapağı ve kapıları da günümüzde ameliyatlarda kullanılmakta olan sentetik deri türevlerinden üretilecek. Yıldız Savaşları’nda Yeni Jedi Düzeni’nin düşmanı uzaylı Yuuzhan vongların organik teknoloji dönemi başladı.

 

dezeen Semi Rigid Car by Emergent 03

 

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir