Kendini Kurutan Ceket >> Geleceğe Dönüş 2 Yine Gerçek Oldu

Geleceğe hoş geldiniz! Artık Geleceğe Dönüş 2 filmindeki kendini kurutan mont da gerçek oldu. San Francisco merkezli Falyon Giyilebilir Teknolojiler şirketinin geliştirdiği akıllı mont, şarj edilebilir piller sayesinde saç kurutma makinesi gibi sıcak hava üfleyerek kendini kurutuyor. Biz de Hasan Kaçan’ın ünlü çizgi karakteri Buluş Bill’in anısına soralım: Nasıl oluyor da oluyor?

Geleceğe Dönüş 2’nin kahramanı Marty McFly, DeLorean uçan arabadan bozma zaman makinesiyle 1985’ten 2015’e gitti. Peki gerçek hayatta son 30 yıl içinde neler icat edildi? Beklemediğimiz kadar çok şey: Kendi kendini bağlayan Nike yaptılar. Uçan otomobiller, uçan motosiklet ve uçan kaykay geldi. Şimdi de sıra kendini kurutan cekette.

geleceğe_dönüş
Marti McFly montunu kurutuyor.

 

Cesur Marka

Falyon şirketinin SDJ-01 kod adını verdiği kendini kurutan ceketi üretmek için sizin gibi teknoloji meraklıların desteğini ihtiyacı var.

Hemen şirketin Kickstarter sayfasına gidip küçük de olsa bağışta bulunarak kendini kurutan ceketi Nisan ayına yetiştirmelerine yardım edebilirsiniz. Sadece 20 bin dolara ihtiyaçları var, kampanyanın bitmesine 13 gün kaldı ve şimdiden 12 bin dolar topladılar. 1000 kişi 8 dolar yatırsa yeter.

Şirketi kuran girişimciler, “Bağış toplama bitiş tarihini özellikle öne aldık, çünkü herkesin kendini kurutan ceketin 2015 yılında gerçek olduğunu söylemesini istedik” diyor. Aşağıda göreceğimiz gibi bu işi başardılar ve yalnızca seri üretime geçmek için para topluyorlar.

 

geleceğe_dönüş

 

Nasıl çalışıyor?

Düğmesine basıyorsunuz ve kuruyor. Ceketin eteğinde sağda, solda ve tam arkada yer alan hava alıkları dışarıdan hava çekiyor ve havayı saç kurutma makinesi gibi içe doğru üfleyen akıllı mont 1 dakika içinde yüzde 90 oranında kuruyor. Hatta ıslak sakalınızı ve saçınızı da kurutuyor. Hele benim gibi kendiliğinden kabaran dalgalı saçlarınız varsa yaşadınız.

Bunun için telefon pilinden biraz daha büyük ama ince olan şarj edilebilir piller kullanıyor. Aslında ilk kurutma 30 saniyede tamamlanıyor, fakat montun tümüyle kuruması için 60 saniye geçiyor. Sahi, sıradan bir montu yıkayıp balkona assanız ne kadar sürede kuruyor? 😀

İlgili yazı: Geleceğe Dönüş’te henüz gerçekleşmeyen tek şey: Zamanda yolculuk

geleceğe_dönüş

 

Giyilebilir teknoloji

Monta dikkatle bakarsanız Geleceğe Dönüş 2 filmindeki monttan farklı bir kesimi ve kumaşı olduğunu fark edersiniz. Çünkü bu yüzde 100 orijinal tasarım. Ayrıca Montun içinde sihirli teknolojiler ve süper güçlü fanlar olduğunu sanmayın. Bunun yerine polyesterden üretilen son moda bir kumaş var. Su geçirmeyen ve hızla kuruyan bir kumaş.

Süper ince polyester fiberler yünlü kumaşta olduğu gibi içi boş ince tüplerden oluşuyor. Bu sebeple dışarıdaki soğukla aranızda vücut sıcaklığınızla ısınan bir hava katmanı oluşturarak sizi üşümekten koruyor. Aynı sebeple montun fanlarını çalıştırınca hızla kuruyor.

“SDJ-01 tıpkı diğer giyilebilir teknolojilerde olduğu gibi günlük hayattaki gerçek bir problemi çözüp yaşamınızı kolaylaştırıyor. Örneğin yağmurda ıslandığınız zaman kurumak istiyorsanız veya eve girince antreye su damlatmak istemiyorsanız kendini hızla kurutan bir mont kullanabilirsiniz. Artık gelecek geldi. Şimdi kendimize şunu sorma zamanı: Gardıroptaki giysilerimizden başka ne yapmalarını istiyoruz?”

Geleceğe Dönüş 2’de nasıl çalışıyor?

Gerçek kendini kurutan ceket nasıl çalışıyor?

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir