iPad 4 ve iPad Mini tanıtıldı

apple ipad san fran logoApple’dan Sonbaharda iPad Rüzgârları: iPad 4 ve iPad Mini tanıtıldı

Apple yeni MacBook Pro, Mac Mini ve iMac modellerini de duyurdu

Bakalım iPad Mini, Apple’ın açtığı patent davalarıyla sarsılan Samsung Galaxy Tab ve Note’u tahtından indirmeye yetecek mi? Wi-Fi 16 GB iPad Mini’nin yurtdışı fiyatı 330 dolar.

Apple CEO’su Tim Cook, Samsung’un Android pazarlarda artan baskısına karşın özgüvenini koruyarak “iPad, Apple’ın en çok satan ürünlerinden biridir” dedi.

Son üç yılda 100 milyon iPad satıldı. iPad’ler tablet internet trafiğinin yüzde 91’ini sağlıyor. Apple’ın mobil işletim sistemi iOS6 bugün iPod Touch, iPhone ve iPad’lerle birlikte toplam 200 milyon Apple cihazında kullanılıyor.

Tim Cook’un sözlerinden, iPad’in, Apple şirketinin Android karşısında ayakta kalmasında büyük rol oynadığını görüyoruz. Nitekim dünyada PC satışları hızla gerilerken, Apple’ın, bu satışların azalmasında başrolü oynayan tablet pazarında sağlam bir yeri olduğu gayet açık.

iPad 4 ve A6X işlemci
Yeni iPad, CPU işlemleri söz konusu olduğunda diğer iPad’lerden iki kat hızlı. Bunu özellikle belirtmişler. Demek ki grafik konusunda net 2 kat hız artışı yok. Öte yandan, mobil cihazlarda grafik birimi ve CPU’nun PC kartlarından daha iyi entegre olduğunu düşünürsek, hız artışının grafik performansa da yansıyacağını rahatlıkla görebiliriz.

Ben hızlı çalışan mobil cihazlara biraz şüpheyle yaklaşırım. Hızlı çalışan cihazlar genellikle çok ısınır ve hele RAM’i sınırlıysa (1 GB veya daha az), bu tür akıllı telefon ve tabletler iyice yavaşlar. Sonuç olarak, ısınma pil ömrünü yer ve cihazı gün içinde birkaç kez şarj etmek gerekebilir.

iPad 4 ise hız artışına rağmen, diğer iPad’ler gibi 10 saatlik kullanım süresi sunuyor. iPad 4’ün ön yüzünde güncellenmiş 720p FaceTime kamera var. Kameranın çözünürlüğü görüntülü sohbet ve video konferans için yeterli.

Diğer özellikler
Yeni iPad, Wi-Fi sürümün yanı sıra 4G LTE de destekleyecek ve iPhone 5 gibi Lightning konektör kullanacak. iPad 4 için Lightning USB kamera adaptörü ve Lightning SD kart okuyucu seçenekleri de sunuluyor.

16 GB’lık Wi-Fi sürümünün fiyatı 500 dolardan başlıyor. Wi-Fi artı 4G’nin satış iyatı ise 630 dolardan başlayacak. Doğrusu, ben bu çağda sadece Wi-Fi tablet kullanmayı yeterli bulmuyorum. Madem ki tablet dediğimiz şey bir mobil cihaz; tabletimle yolda, tarlada, 3G’nin çektiği her yerde internete girebilmeliyim.

Bu açıdan iPad 4’ün satış fiyatının 630 dolardan başlayacağını ve Türkiye’deki fiyatının gümrük vb. derken 1200 doları aşacağını söyleyebiliriz (iPhone 5 KDV dahil 3300 TL ise, iPad 4 kimbilir kaça satılır?).

iPad 4 Wi-Fi önsiparişler 26 Ekimde başlıyor ve Wi-Fi sürümü 2 Kasımda çıkıyor.

iPad Mini 7.9 inç o kadar da minik değil!
Şimdi Apple’ın Android tabletlere karşı pazar payını korumak amacıyla özel geliştirdiği iPad Mini’ye bakalım:

iPad Mini’de ilk dikkatimizi çeken özellik, tabletin yeni tasarımı: Süper ince iPad Mini yalnızca 7,2 mm kalınlığında ve 308 gram ağırlığında! Bakkaldan tuzlu fıstık alsanız, 4 kişilik aileye 250 gram fıstık yeter de artar. iPad Mini işte o kadar hafif.

iPad Mini’nin 7,9 inçlik ekranı ve 1024×768 piksel ekran çözünürlüğü var (iPad 2 ile aynı çözünürlük). Ancak, diğer tabletler de olduğu gibi bunu da iki elle kullanmanız gerekiyor. Tek elle yazsanız bile düğmeleri tıklamak, uygulamaları kullanmak için öbür ele ihtiyacınız var ama bu beni rahatsız etmiyor: Sonuçta iPad Mini bir tablet, cep telefonu değil. Ayrıca, bu ekranda normal iPad uygulamalarını ekrandan taşma problemi olmadan kolayca kullanabilirsiniz.

Hem gümüşlü beyaz hem de siyah renkte sunulan iPad Mini, küçük bir tablet olarak son model A6 işlemcileri değil, bir eski model olan A5’i kullanıyor. Bu çift çekirdekli işlemci, iPhone 4S ve iPad 2’deki işlemcinin aynısı.

iPad Mini 4G destekliyor, FaceTime için 1,2 MP ön kamera ve arkada, 5 MP Full HD kamerayla geliyor. Bu kameranın flaşı yok ama arka aydınlatma ve loş ortam çekimleri için f/2.4 açıklık destekliyor.

Bunun dışında, iPad Mini, USB bağlantı noktası eksikliği açısından klasik bir iğdiş edilmiş iPad modeli… Kablosuz şarj ve USB 3.0 desteği yok. iPad’den gerçek anlamda teknolojik yenilik beklemeyin, Apple hâlâ büyük ölçüde 2 yıl önceki teknolojiyi kullanan tabletler satıyor.

iPad Mini özellikle okul sıralarındaki öğrenciler için çok uygun. Ayrıca, tablette e-kitap okumak için de ideal ama Amazon Kindle Fire HD veya Barns & Noble Nook’a rakip olacağını sanmıyorum (E-kitap işi bir cihaz satma işi değil, satış kanalı ve ekosistem kurma işidir).

iPad Mini ile hızlı internet bağlantısı
iPad Mini’nin ilk bakışta dikkat çekmeyen en büyük özelliklerinden biri, Dual Band Wi-Fi (kablosuz bağlantı) özelliğine sahip olması… Mini iPad, 2,4 Ghz ve 5 Ghz frekanslarda 802.11a/b/g/n bağlantısına ek olarak, aksesuarlar ve çevre birimlerine bağlanırken az şarj yiyen Bluetooth 4.0 bağlantısını da destekliyor.

iPad Mini’yi, 16,3 Watt/saat enerji sağlayan lityum iyon pili sayesinde, Wi-Fi internet bağlantısıyla 9 saat süreyle kullanabilirsiniz. Tabii Lightning konektör nedeniyle, iPad Mini’yi eski aksesuarlarınıza da ancak Apple’ın sağladığı adaptörle takabileceksiniz! (Buraya kahkaha atan kötü adam efekti koyunuz.)

Fiyatı Wi-Fi 16 GB için 330 dolardan başlayan iPad Mini 2 Kasımda piyasaya çıkıyor. Önsiparişler ise 26 Ekimde başlıyor. Bu fiyatlar, küçük bir tablet için aslında pahalı. Nitekim 32 GB 4G + Wi-Fi sürümünün fiyatı 560 dolar!

Rakamlar rakamlar… Sırada Retina Display MacBook Pro ve Mac Mini var!

MacBook Pro 13 inç, şimdiye kadar çıkan en hafif MacBook. Elbette bunun sebebi ekranının göreli küçük olması, ancak bu ekran 2560 x 1600 çözünürlüğe sahip (Bugün iyi bir oyun bilgisayarı da monitörde bu çözünürlüğü kullanıyor). MacBook Pro’nun IPS paneli var ve bu teknoloji, ekranda yüzde 29 daha yüksek kontrast sağlıyor. Bu da MacBook Pro’yu gün ışığında kullanmak için büyük kolaylık. MacBook Pro’nun fiyatı 1700 dolardan başlıyor.

Biraz da Mac Mini’den söz edelim: 4 USB bağlantısı, SD kart okuyucusu, HDMI bağlantısı, maksimum 16 GB RAM, 1 TB sabit disk sürücüsü veya performans meraklılarına 256 GB SSD. Gerçi 1 terabayt depolama alanı varken, dörtte bir kapasite için SSD seçmeyin derim. Günlük kullanımda, hard disk ile SSD arasındaki hız farkını zaten anlamazsınız. Mac Mini’nin fiyatı 600 dolardan başlıyor.

Apple, aynı zamanda, Intel Ivy Bridge işlemci kullanan iMac’ı de duyurdu (1300 dolardan başlayan fiyatlarla). iPad Mini’nin e-kitap okurlarını hedeflemesiyle birlikte, iBooks da sürekli ekran kaydırma özelliği ile güncellendi.

 

http://www.techradar.com/news/computing/apple/ipad-mini-10-things-you-need-to-know-1106547

Etiketler:, ,

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir