İnternetin Gücü >> Norveç 2017’de FM yayınlarını kesip tümüyle internet radyoya geçen ilk ülke olacak

internet_radio-100043602-largeÜlkemizde interneti sansürleme çabaları hız kazanırken, dünya internetin gücünden yararlanıp klasik radyo yayınlarını sonlandırmaya hazırlanıyor. İnternetten müzik dinlemeyi kolaylaştıran Spotify müzik akışı hizmeti ve Amerika’da internet TV’yi yaygınlaştıran Netfilix ile Hulu derken sıra FM radyoya geldi.

Norveç 2017 yılında FM radyo yayınlarına son vereceğini açıkladı. Ancak bir ülkede tümüyle internet TV ve internet radyo yayınlarına geçmek için internetin hızlı olması gerekiyor. Bu da fibere yatırım yapmak demek. Oysa biz insanları internetten soğutmak için fiber yatırımı yapmayarak internet hızının sürekli düşmesine yol açıyoruz.

 

 

Nordiska_radets_session_i_Helsingfors_2012Bir çağ kapanıyor

Norveç kültür bakanı bu hafta yaptığı açıklamada 2017 yılında FM radyo yayınlarına tümüyle son verileceğini ve sadece internetten radyo yayını yapılacağını duyurdu. FM radyonun son ermesi aynı zamanda ülkede birçok frekansın boşalması anlamına geliyor. Bu frekanslar nesnelerin internetine, kablosuz internete ve akıllı evlere tahsis edilebilir.

Radio.no’nun belirttiği gibi Digital Audio Broadcasting (DAB) Norveçli dinleyicilere FM radyodan daha yüksek ses ve yayın kalitesinde çok daha çeşitli içerik sağlayacak. DAB şu anda Norveç’te 22 radyo kanalı barındırıyor ve eski FM radyoların bir kısmının DAB bünyesinde dijital yayına geçmesi söz konusu.

 

 

sc_b003fbqkz0-01toplgNitekim Norveç’te sadece 5 FM radyo var ve TNS Gallup anketi Norveçli dinleyicilerin yüzde 56’sının her gün dijital radyo kullandığını gösteriyor. Bu arada Avrupa Birliği’ndeki diğer ülkelerle Güneydoğu Asya ülkeleri de DAB teknolojisine geçmeye hazırlanıyor.

Norveç Yayıncılık Şirketi Başkanı Thor Gjermund Eriksen konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Bu bütün radyo severler için önemli bir gün. Bakanın aldığı karar kaynaklarımızı en önemli noktaya, yani dinleyicilerimiz için yüksek kaliteli ve farklı radyo içeriği üretmeye odaklamamızı sağlıyor.”

 

 

fm-radioFM radyonun kısa tarihi

Dünya’da FM yayınları 1933’te başladı ancak o günler artık geride kaldı. 2012’de yapılan Pew araştırması Amerikalıların haftada en az bir kez AM/FM radyo dinlediğini gösteriyor, ama internet radyoya geçiş yapan insanların sayısı da hızla artıyor.

Spotify, Netflix, Hulu gibi hizmetler yaygınlaştıkça radyo ülkesi Amerika Birleşik Devletleri de FM radyodan internet radyoya geçecek. Gelişmiş ülkelerde bu sürecin beş yılda tamamlanması bekleniyor. Bir rüya sona ererken yeni bir dönem başlıyor.

 

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir