Intel Itanium işlemciler Xeon CPU’larla birleşiyor >> HP Kritik İş Sunuculara Taze Kan

intel itanium 95001Itanium 9500 daha fazla çekirdek ve daha az enerji tüketimi ile 2,5 kat hızlı çalışıyor.

Intel, HP’nin PA-RISC mimarisine dayanan Itanium 2 64 bit işlemcileri geliştirdiğinde, iki şirketin de amacı kritik iş sunucuları için daha hızlı CPU’lar üreterek, kurumlarda performansı artırmak ve enerji tüketimini azaltmaktı.

Ancak bir talihsizlik yaşadılar: 2008 ekonomik kirizi ve artçı dalgaları geldi… O zamana kadar x86 sunucularda Xeon işlemcilere alışmış olan kurumlar, her ne kadar Itanium Xeon’dan daha gelişmiş bazı özellikler sunsa da, yeni sunuculara yatırım yapmak istemediler.

Bu da kurumsal BT’de altyapıların 5 yılda bir yenilenmesi mantığıyla birleşince, Itanium sunucu satışları beklenenin altında kaldı (Bankalar gibi büyük kurumsal firmaların her yıl yüzlerce sunucu değiştirme lüksü yoktur. Bu nedenle bugün satılan teknolojiler 5 yıl önce hazırlanır. Tüm markalarda böyledir).

Microsoft’un Itanium sunuculara yazılım desteği vermekten vazgeçmesinin ardından, Oracle da bu kervana katıldı ve Itanium kullanan HP kritik iş sunucularına destek vermeyeceğini açıkladı (Oracle’ın kendi ekosistemini korumak için böyle yaptığı söylendi). Windows Server 2008 R2, Microsoft’un Itanium desteği veren son işletim sistemi oldu (uzatılmış destek 2018’de sona eriyor).

Bütün bu gelişmeler yaşanırken mahkeme, Oracle’ın, Itanium sunuculara HP istediği sürece yeni yazılım desteği vermek zorunda olduğuna karar verdi. Sonuçta sunucu pazarı bir ekosistem işidir. Itanium’un ekosistemi Xeon kadar güçlü değildi. Tabii bu arada AMD rekabeti geldi, daha verimli ve güçlü 64 bit işlemciler geliştirildi.

 

intel itanium 9500 performance

 

 

 

 

 

 

 

Sonuç?

Gerek üretim maliyetlerini düşürmek, gerekse yeni teknolojilerden yararlanarak sunucu işlemcilerinde rekabet gücü kazanmak isteyen Intel, Itanium mimarisini Xeon ile birleştirecek. Bundan böyle, her iki işlemci de aynı çip özelliklerine sahip olacak ama ayrı markalar halinde satılacak. Intel, böylece daha fazla Xeon müşterisini Itanium’a çekmeyi planlıyor.

Intel’in yeni Itanium işlemcisi özellikle HP’nin yeni duyurulan Integrity Superdome 2 yüksek performanslı kritik iş sunucularında kullanılacak. HP ve Intel, Itanium sunuculara (yüksek performanslı sunucu pazarı) tam destek vermeyi sürdürecek.

Intel mimari grubu başkan yardımcısı Rory McInerney, Itanium’un önümüzdeki yıllarda Xeon’la bütünleşme sürecini tamamlayacağını, ancak Itanium mikro kodunun aynen korunacağını söyledi. Bunun dışında Xeon ve Itanium pratikte birbirinin aynısı olacak.

Itanium özellikle büyük veri merkezleri için ucuzlayacak, x86 veri merkezlerinde Itanium kullanılması kolaylaşacak. Itanium 9500 daha fazla çekirdek ve daha az enerji tüketimi ile 2,5 kat hızlı çalışıyor.

İşin AMD-ARM işbirliği tarafını ayrı bir yazıda ele alacağım

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex