İlginç Buluşlar >> Ateş topu fırlatan bileklik, avuç lazeri, mobil ağaç ev, karton kafatası, süper anahtarlık, delik kupa

41FTszlqB3LGerçek Demir Adam lazer eldiveni ister misiniz? Peki ya ellerinizden FRP büyücüsü gibi ateş topu fırlatmayı? Ya sıkılınca katlayıp kaldıracağınız mobil ağaç eve ne dersiniz veya iş yerinde sizden başka kimse kullanmasın diye delikli üretilen özel kupaya? İlginç buluşlarda bugün:

 90’lı yılların ortasında bir arkadaşım, “Kozan gerçekçi bir FRP oyununda ateş topu fırlatan 6. kademe büyücü bulmak neredeyse gerçek dünyada ateş topu atan büyücü bulmak kadar zordur” demişti. Ateş topu fırlatan PYRO bileklik sayesinde bu durum değişebilir.

 

 

pyro-open-palm-fireball-15268Ateş topu fırlatan adam

Çelik Adam Superman ve Kara Şövalye Batman gibi gösterişli Hollywood filmlerinden etkilenen Adam Wilber, sıradan bir insanın epik fantezi rol yapma oyunlarındaki (FRP) büyücüler gibi ateş topu fırlatmasını sağlayan özel bir bileklik geliştirdi.

Bilekliği takan kişi avucunu açarak ve kolunu ileri doğru uzatarak 10 metre mesafeye beklenmedik ateş topları fırlatabiliyor. Örümcek Adam’ın ağ kartuşlarına benzeyen bu dört namlulu metal bileklik 4 ateş topuna yetecek kadar cephane taşıyor. Ellusionist firması için sihirbazlar ve gösteri sanatçılarına yönelik olarak geliştirilen bilekliğin nasıl çalıştığı ise sır gibi saklanıyor.

Elbette 3 metre yükseğe ateş topu fırlatmaya yarayan bu sistemi sihirbazlar kullanacağı için PYRO’nun ticari sır olarak saklanması doğal. Ancak gizliliğin diğer sebebi can güvenliği: Bu düzenek yalnızca online sipariş üzerine gönderiliyor ve 18 yaşından küçüklere satılmıyor. Nitekim PYRO bileklik ceketin kolunun altına bıçak gibi gizlenebildiği için çeteler tarafından yasa dışı silah olarak kullanılabilir.

 

 

pyro-open-palm-fireball-15269Şu anda firmanın sitesinde stok dışı gözükse de bu tehlikeli oyuncak FRP ve video oyunu meraklılarına büyücü kostümü giyerek en çılgın hayallerinden birini gerçekleştirme imkanı veriyor. Dolayısıyla Cosplay yapan illüzyonistlerin ilgisini çekebilecek bir ürün (Sahi var mı böyle bir şey? Yoksa niye yok, cosplayciler?).

PYRO’nun satış fiyatı 174 $ ve kullanma kılavuzuna ek olarak yaşanacak kazalardan dolayı firmayı sorumlu tutmayacağınıza dair garanti isteyen kısıtlayıcı bir kullanıcı sözleşmesiyle sunuluyor.

 

 

Elussionist’ten PYRO ateş topu fırlatıcısı

 

 

 

3_tentsile_stingray_air_tree_tent_1024x1024_grandeKampçılar toplanın! Göçmen ağaç ev geliyor

Ortaçağa ait tarihi kayıtlar mobil çadırlar sayesinde Asya’yı bir baştan bir başa kat ederek neredeyse Anadolu’ya gelen Cengiz Han hikayeleriyle doludur. Cengiz Han’ın sırrı ordusundaki askerleri 1 milyon kişiye varan aileleriyle birlikte karada hızla taşıyan tekerlekli yurtlardı (mobil çadırlar).

Tenstile firması Ortaçağ akıncılarından ders almış görünüyor, çünkü şirketin yeni Tree Tent (ağaç çadır) modelleri ağaç dallarına on dakikada kurulacak şekilde tasarlanmış. Zaten Karayip Korsanları serisini izlediysek Bahama Adaları’nın beyaz kumları ve ahşaptan yapılan ağaç kasabalar hayalimizi süslüyor olmalı.

 

9326650721_1cf02ca9c8_z

Ancak Yıldız Savaşları’ndaki Wookieler veya Ewoklar gibi ağaçların üstüne şehir inşa etmek herkesin harcı değil. Hele İstanbul’daki birçok ailenin en büyük lüksünün trafik işkencesini göze alarak Şile’ye kaçabilmek olduğunu düşündüğümüzde, bahçede yapabileceğimiz en pratik şeylerden birinin çadır kurmak olduğunu görüyoruz.

Tenstile’ın ağaç evlerinin en büyük özelliği hamaklarla çadırları birleştiren bir hamak-çadır konsepti olması. 400 kilogram yük ve iki çocuklu bir aileyi taşıyacak şekilde tasarlanan ağaç evler yağmur geçirmiyor ve yanında uyku tulumu getiren maceracıları kış gecelerinin soğuğundan koruyor.

Her ne kadar ateşe dayanıklı kumaştan üretilse de katlanabilir ağaç evlerde dikkat etmeniz gereken en önemli şey çadırın içinde ateş yakmamak. Online satılan mobil ağaç evlerin fiyatı 370 – 1500 dolar arasında değişiyor. Ancak bana göre en avantajlı yanı firmanın yurt dışı siparişlerde nakliye ücreti almaması.

 

 

Referans teknik özellikler:

Boyutlar: 4,4 x 4,4 x 4,4 m

Yüzey alanı (taban): 7,5 m2

Tavan yüksekliği: 1,20 m

Ağırlık: 9 kg

Direkler: 2 x 8,5 mm çapında eloksallı alüminyum alaşım 7001 T6

Kumaş: 190T PU kaplı su geçirmez polyester 3300 hh x 6 renk

Kapasite: 3 yetişkin veya 2 yetişkin 2 çocuk

Maksimum yük: 400 kg

Ateşe dayanıklılık derecesi: ABD standardı CPAI 84

Kurulum süresi: 10 dakika.

Fiyat: 370 – 1500 $

 

 

Tenstile mobil ağaç ev

 

 

 

cardboard_safari_vince_skull_3Karton kafatası

Tanrı aşkına karton kafatası ne işe yarar? Cardboard Safari’nin ürettiği Vince Human Skull ürünü size ve çocuklarınıza kartondan kafatasıyla oynama şansı veriyor. Yaklaşık 40 dolara Amazon’da bulabileceğiniz bu insan kafatasını 50 adet karton katmanı üst üste yapıştırarak lego gibi inşa ediyorsunuz.

Klasik karton renginin yanı sıra siyah, beyaz ve zebra çizgileriyle sunulan kafatasını ne yapacağınız size kalmış. İster üç boyutlu yapboz olarak düşünün, ister aksesuar, ister oyuncak ve ister ilköğretim çağındaki çocuklar için biyoloji ders malzemesi, cebinize bir kuruş para sokmayan karton kafatası yine de ilginç görünüyor.

Cardboard Safari’nin duvara asılacak geyik kafasından fosil iskeletlere kadar pek çok ürünü var ve inanın, insan kafatası bunların arasında en mütevazı olanı!

 

 

Bir kafatası nasıl “yapılır”?

 

 

 

img_5085_3Keyport 2.0 akıllı anahtarlık

Maalesef günümüzün en akıllı tasarıma sahip anahtarlığı bile bizimle konuşan ve hayat sorunlarımızı çözen becerikli bir dijital asistan veya yaşam koçu değil. Doğrusu Her filmindeki dijital asistanlara daha 20 yıl var ama bu anahtarlık belki de ondan sonra gelen en yararlı buluşlardan biri.

Çünkü bu pratik buluş ev anahtarı, şişe açacağı, araba anahtarı, USB flash bellek gibi birçok farklı zımbırtıyı İsviçre çakısı benzeri tek bir küçük plastik kutuda taşımanızı sağlıyor.

Akıllı anahtarlığın çalışma prensibi ise eskinin çok uçlu tükenmez kalemleriyle aynı. Sırtındaki düğmeleri kaydırın, istediğiniz anahtarı söküp takın ve boyunu ayarlayın. Böylece cebinizde birkaç farklı anahtarlıkla şıngırdamaktan kurtulun. Fiyatı: 29 – 35 dolar.

 

 

Keyport slide 2.0

 

 

 

Delikli kupa: O kupayı artık kimse çalamayacak

Ofis çalışanlarının en büyük dertlerinden biri kupaların izinsiz kullanılması olduğu için bu başlık o kadar da abartılı sayılmaz. Elbette delik kupadan kimse kahve içemez ve buna kupanın sahibi de dahil ama şöyle düşünün:

Kupanın deliğini kapatan tıkacı işyerinde yerine takıyorsunuz. Ardından bütün gün çay, kahve, ne isterseniz içiyorsunuz ama tıkacı çalkalayıp bir anahtarlığın ucuna takarak akşam eve giderken yanınızda götürüyorsunuz.

Böylece mesaiye kalan, ertesi sabah erken gelen veya siz tatildeyken fırsat bulan arkadaşlarınız kupanızı kullanamıyor. Tabii bizdeki çaycıların kupayı delik diye çöpe atma olasılığı da var. İster sıradan kupayı tatile çıkarken eve götürün ister delikli kupa alın ve ofiste bırakın. Seçim sizin! Amazon’da 11,99 $.

 

 

Artık sizden başka kimse kupanızı kullanamayacak

 

 

 

cdn.baohe.orgGerçek Demir Adam avuç lazeri

Demir Adam’ın kullandığı gelişmiş zırhlı iskeletin birçok şaşırtıcı özelliği var. Sırt silahları ve roket çizmeler de buna dahil. Ancak benim için Demir Adamı Iron Man yapan asıl şey avuç içindeki ve göğüs plakasındaki ışıklı yuvarlak diskler. Demir Adam hangi zırhı giyerse giysin bunlar pek değişmedi.

Tabii filmler ve çizgi romanlarda gördüğümüz kadarıyla Demir Adam ellerinden öncelikle lazer ışını fırlatmıyor, bunun yerine hedefi patlatan veya yere iten ya da havaya uçuran enerji topları fırlatıyor fakat gerçekçi olalım:

 

 

iron-man-hand-repulsorsBugünkü teknoloji ile böyle bir silah geliştirmeyi başarsaydık G3 piyade tüfeğine veya Glock tabancaya da gerek kalmazdı değil mi? Kurtlar Vadisi’ndeki Polat’ın elinden ışın topları saçarak bir mekanı bastığını düşünüyorum da… Ketçaplı pilav yemek gibi oldu bu. :p

Her neyse, belki gerçek Demir Adam eldiveni yapamayız ama buna benzer bir şey yapabiliriz: Örneğin sadece özel gözlük takarak güvenle bakabileceğiniz süper parlak ve güçlü LED lazerler kullanabiliriz. Sıkı bir Demir Adam hayranı olan Alman vatandaşı Patrick Priebe de böyle yaptı ve avuç içi bir lazer silahı üretti.

Priebe, Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan tüketici sınıfı lazerlerin güç sınırının 5 miliwatt olmasına karşın 1000 miliwattlık avuç içi lazer kullandı. Elbette avuç içi lazeri satışa çıkarması ya da sokakta bununla dolaşması mümkün değil. Çünkü lazere özel gözlükle bakmayanların (güneş gözlüğü yeterli değil!) kör olma riski var.

 

 

pic-2011-07-18-at-10.27.31-amTavuk katili

Ayrıca bu tür lazerleri uçak pilotlarının gözüne tutup inişe geçen uçakların yere çakılmasını sağlamak da mümkün. Dolayısıyla Priebe’nin lazeri çocuk oyuncağı değil ama harika bir oyuncak. Çünkü bu sıcak ve enerjik lazer sıradan bir mumun fitilini yakabildiği gibi balonları da patlatabiliyor.

Priebe bunun için Casio projektörden alınma bir lazer diyot, soğutucu yerine geçen büyük bir metal halka ve iki milimetre kalınlığında üretilen C şekilli bir kundak kullanmış (lazer düzeneği bu kundak sayesinde avuca oturuyor).

 

 

s n g home 2409Cihazın 7,4 Voltluk lityum iyon pilleri ise enerjik lazeri besleyen voltajın birden yükselmesini ve insan gözüne zarar veren ani bir ışık parlamasına yol açmasını önlüyor. Bu güvenlik sistemi aynı zamanda lazer LED’in aşırı ısınıp yanmasını da önlüyor.

Priebe katliam hislerini tatmin etmek için kasaptan alınan tavukların derisinde lazerle küçük delikler açtığını itiraf ediyor. Her halükarda bu oyuncak satışa sunulmadı ve buna benzer bir şeyle evde oynamanızı da tavsiye etmem (lazerleri gözünüzden, çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutun!). Gelecek bölümde daha geek haberlerle görüşmek üzere :).

 

 

445 nm Lazer Eldiven Mk III

 

 

 

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex