İkiz Astronotlardan 5 Hayat Dersi

hayat_dersi-scott_kelly-mark_kelly-nasa-astronotNASA’nın ikiz astronotları hayatla başa çıkmak, kariyerde başarılı olmak ve en nihayetinde mutlu yaşamak için birbirinden çarpıcı 5 hayat dersi verdi. Ben de uzaya meraklıyım ve tabii ki küçükken astronot olmayı istiyordum. Astronot öğütlerini kendi deneyimlerime katarak sizler için anlattım.

Scott Kelly ve Mark Kelly anlatıyor

Önce kendi tecrübemi aktarmak istiyorum. Bazen hayat tek başına başa çıkamayacağınız kadar zor olabilir. Ancak tek başına olmanıza da gerek yok. Her zaman işte ve okulda destek alabilirsiniz. Aileden, dostlarınızdan, sevgilinizden destek bulabilirsiniz.

Çok çalışın, planlı ve düzenli olun, sağlıklı yaşayın. Hayatta yenemeyeceğiniz şey yok ve tek yenmeniz gereken şey kendi zaaflarınız. Bunu da sadece savaşarak yapamazsınız. Önce kendinizle barışmalı ve sonra kendinizi iyileştirmelisiniz. Bakın Uluslararası Uzay İstasyonu’nda aylarca kalan iki astronot bunu nasıl yaptılar?

İlgili yazı: VPN Engelleme Türkiye’de Nasıl Aşılır?

hayat_dersi-scott_kelly-mark_kelly-nasa-astronot
İkiz NASA astronotları Yüzbaşı Scott ve Mark Kelly.

 

Uzaydan hayat dersi

İkiz astronotlar Yüzbaşı Scott Kelly ve Mark Kelly iki donanma jet pilotuydu. Ardından NASA’ya katılıp çok yoğun fiziksel ve psikolojik testlerden geçerek astronot oldular. Her ikisi de en uzun süre uzayda kalan astronotlar arasında yer alıyor.

Bu nedenle yerçekimsiz ortamda en az yüzde 2 kalıcı kas ve kemik kaybına uğradılar. Uzaya en zor şartlarda hazırlandılar. Astronot olmak için keskin gözlü, en zeki, en çevik ve hem zihinsel hem de fiziksel olarak en dayanıklı insanlar arasından seçildiler.

Jet pilotu ve astronot olarak hiçbirimizin kolay kolay maruz kalmadığı psikolojik zorluklarla karşılaştılar. İnsanoğlunun sunabileceği en zor testlerden geçip uzaya çıktılar. O yüzden birinden hayat dersi almamız gerekiyorsa Kelly kardeşler ilk dinleyeceğimiz ustalardan biri olmalı. Peki liderlik ve ekip çalışması hakkında ne diyorlar? Hemen görelim.

İlgili yazı: Uluslararası Uzay İstasyonu 15 Yaşında

hayat_dersi-scott_kelly-mark_kelly-nasa-astronot

 

1. Rahata alışmayın

Scott Kelly donanma savaş pilotu olarak gece-gündüz her türlü hava şartlarında denizin ortasındaki uçak gemisine piste çakılmadan inmek zorunda olduğunu hatırlıyor. Ancak, uçağı indirmeyi öğrenmeden önce defalarca başarısız olduğunu söylüyor.

“Üstlerim bu kariyerin gerçekten bana uygun olup olmadığını düşünmemi istediler. Ancak pes etmedim ve tekrar denedim. Eğitmenim her şey havada yolunda giderken rahata alıştığımı ve bu yüzden hızlı kararlar veremediğimi söyledi.”

“Gerçek hayat da böyledir. Sürekli küçük düzeltmeler yapmalı, asla idareci olmamalı ve rahata alışmamalısınız.”

İlgili yazı: İnternetinizi uçuracak en iyi 10 modem

hayat_dersi-scott_kelly-mark_kelly-nasa-astronot

 

Disiplin meselesi

Benim de kariyerimde aynı anda yapmak zorunda olduğum birçok iş var: Genel yayın yönetmenliği, dijital dönüşüm koçluğu, marka elçiliği, blog yazarlığı, öğretim üyeliği… İşler ters gittiğinde pes etmek veya rahata alışmak kolay.

Ancak, düzenli çalışan ortalama personelin ara sıra çalışan zeki personeli kariyer basamaklarında her zaman geçtiğini biliyorum.

Bu yüzden her gün planlı, programlı çalışıyor ve mücadeleden asla vazgeçmiyorum. İşlerimi rahata alışmadan; ama aynı zamanda işimle kavgalı olmadan yapıyorum. Örneğin, bütün gün dinlendim ama bu Pazar akşamı çalışıyorum. Zor yoldan öğrendiğimiz bir hayat dersi.

İlgili yazı: 18 Ayda Nasıl 24 Kilo Verdim?

hayat_dersi-scott_kelly-mark_kelly-nasa-astronot

 

2. İşinize odaklanın

Mark Kelly Irak semalarında uçtuğu bir sırada uçağını düşürmek için yerden havaya füze ateşlendiğini; ama paniğe kapılmadığı için hayatta kaldığını söylüyor.

“Açık söyleyeyim, o zamana kadar başıma gelen en kötü şeylerden biri füzenin üstüme geldiğini görmekti. O büyük ve beyaz nokta gittikçe büyüyor ve sizinle göreli aynı konumda kalıyordu. Aynı konumda olması sizi takip etmekte olduğunu gösteriyordu.”

Mark Kelly korktuğu halde işine odaklandı ve seyrüsefer subayını dinleyerek ne yapması gerektiğini öğrendi. Böylece hayatta kalarak görevini başarıyla tamamladı.

İlgili yazı: Qualcomm’dan 5 Kat Hızlı 5G Modem

hayat_dersi-scott_kelly-mark_kelly-nasa-astronot

 

Küçük lokmalar

Ben de çalışırken özel hayat veya iş hayatımda kriz çıkabiliyor. Hızlı ve doğru karar almamı gerektiren durumlar oluyor. Şirket yöneticileri birçok kez en kötü durumlarda bile sakin kalmayı nasıl başardığımı sormuşlardır.

Onlara hep aynı cevabı veririm: Bu işi çözmek benim görevim. Ben de paniklersem işinizi kim çözecek? Bununla birlikte kızgın veya üzgün olduğum zamanlarda asla hayatımla ilgili bir karar vermem. Duygusal karar vermemek için sakinleşmeyi, kafamın açılmasını beklerim.

Ömrünüzü bir günde yaşamaya çalışmayın; ama yeri geldiğinde ormanda 10 kaplan gücündeki Fantom olun ve şimşek gibi atılın. Bu da hayat dersi. 🙂

İlgili yazı: Mutluluğun Bilimsel Sırrı

Scott Kelly uzayda 1 yıl kaldıktan sonra vücudu mikro yerçekimi ortamında ne tür değişiklikler geçirdi?
Scott Kelly uzayda 1 yıl kaldıktan sonra vücudu mikro yerçekimi ortamında ne tür değişiklikler geçirdi?

 

3. Adımlarınızı teker teker atın

Kariyer basamaklarını koşarak çıkmaya çalışmayın. Scott Kelly yukarıda anlattığım gibi hayatımızı bir günde yaşamak zorunda olmadığımızı hatırlatıyor. Uzayda 1 yıl kaldı ve bu süre zarfında yüzde 14 kemik kaybına uğradı. Uzayda yaşamak ve çalışmak zordur.

Uzay istasyonunda yangın tehlikesi, mikro meteorların duvarları delme riski, kaza tehlikesi ve hatta dar ortamda kısa paslaşmalar yaparken kavga çıkma ihtimali vardır. Ancak, kaza eseri ayağınız kırılırsa Dünya’ya dönene kadar sadece ilkyardım alabilirsiniz. Scott Kelly bu sırada sürekli çalışmak ve dikkatli davranmak zorunda olduğunu söylüyor.

“Uykudan uyanınca işim başlıyordu. Elbette yemek arası ve dinlenme saatleri vardı. Ancak benim ve ekibimin her zaman bir yangını söndürmeye hazır olmamız gerekiyordu. Şaka yapmıyorum. Benim çözümüm sorunları küçük parçalara bölmek ve önce en acil, en öncelikli işe odaklanmaktı. O an ondan önemli hiçbir iş yoktu.”

İlgili yazı: Uzay Oteli 2020 Yılında Açılıyor

hayat_dersi-scott_kelly-mark_kelly-nasa-astronot
Astronotlar uzaydaki ağırlıksız ortama alışmak için Dünya’da benzer şartlar sağlayan dev su havuzunda eğitim görüyor. Bütün uzay yürüyüşü, bakım ve onarım işlerini burada öğreniyor.

 

Planlı ve programlı olun

Gerek müşterilerim, gerek dostlarım kariyerim boyunca bu kadar çok işi nasıl bir arada yaptığımı sormuşlardır. Baştan söyleyeyim: Hiç kolay değil ve ben de kahraman değilim.

Örneğin yarın, Bilgi Üniversitesi’ne ders vermeye gideceğim. Techinside için yeni söyleşimi ve yeni yazıları yazacağım. Aynı zamanda Türkiye’nin önde gelen fintech bloglarından birine içerik üretecek, ayrıca bir TV programı için yayın danışmanlığı yapacağım.

Yarınki programım şimdiden belli. Kaza geçirmezsem, ülkede savaş çıkmazsa yarın sadece ve sadece bu işleri yapacağım. Üstüne de blog yazacağım. Böylece işim beni yönetmez. Planlı programlı çalışarak ben işimi yönetirim. Bunları sayarken bile yorulabilirim; ama masaya oturunca sadece önümdeki iş vardır. Kafamı duvarlara vurarak öğrendiğim bir hayat dersi. 😉

İlgili yazı: Mars’a Gidenler Nasıl Yaşayacak? >> Astronot James Reilly anlatıyor

hayat_dersi-scott_kelly-mark_kelly-nasa-astronot

 

4. Yalnız çalışmayın

Bir şirket kurarken vizyonunuzu anlayacak ve arkanızı kollayacak insanlara ihtiyacınız var. Tek başınıza çalıştığınızı sandığınız zaman da aslında birlikte çalışmanız; yani işbirliği yapmanız gereken müşterileriniz var.

Mark Kelly bu yüzden herkesin dediğine evet demeyin; ama bazen de ekip arkadaşlarınızı dinleyin, sizden daha iyi bir fikirleri olabilir diyor. “Evet efendim, sepet efendimcilerden nefret ederim. Ancak kendimle barışık olmayı da bilirim. Bunda çok iyiyim.”

“Bir ekip kurduğum zaman ve güvenlik söz konusu olduğunda verdiğim kararları sorgulamaları gerekir. Bir işi yapmak için bana daha iyi ve daha verimli yolları önermeliler; çünkü kimse bu hayatta tek başına yapamaz.”

İlgili yazı: İnsanlar Neden Dinde, Siyasette Anlaşamıyor?

hayat_dersi-scott_kelly-mark_kelly-nasa-astronot

 

İşbirliğine hazır olun

Ben tek çocuğum. Tek başıma yaşamaya, kendi kararlarımı almaya, kendi doğrularımı uygulamaya alışığım. Kendimi de severim hani. 🙂 Bu yüzden kolay kolay taviz vermem. Ancak hayat iş ve aşkta müşterektir. Nereye kadar müşterek olduğunu siz seçersiniz ama öyledir.

Bir müşteri söz konusu olduğunda önemsiz detaylar hariç kafadan hareket etmem. Müşteriye danışmanlık veriyorsam önce masaya oturup onları dinlerim. Ne istediklerini ve nasıl istediklerini anlamaya çalışırım. Ardından önerilerde bulunurum.

Baştan müşterinin fikrini alırsanız aranızda anlaşmazlık olasılığı azalır. İşinizi planlı ve düzgün yaparsanız müşteri size güvenir. Her detay için başınızı ağrıtmaz ve böylece doğruları müşteriye kabul ettirmeniz kolaylaşır. Freelance bile olsanız yalnız değilsiniz. Müşteri ekip arkadaşınızdır. Ancak en güzeli hayat arkadaşıdır.

İlgili yazı: Evren’deki En Şaşırtıcı Gerçek Nedir?

hayat_dersi-scott_kelly-mark_kelly-nasa-astronot

 

5. Çok çalışın

Bugünkü uzay elbiseleri içten hava vererek şişirilen sert kumaştan oluşuyor. Bu yüzden eldivenler bile sert ve uzayda çalışmak için büyük beceri gerekiyor. Uzayda bir şeyi tamir etmek çok zor ve yorucu. Sert eldivenler yüzünden parmağınıza kramplar giriyor. Hatta parmağınızı kırabilirsiniz.

Scott Kelly, uzay mekiği emekli olmadan önce uzayda yaptıkları son işleri hatırlıyor. Uzay mekiğinden çıkıp uzay istasyonunun dış kısmında zor şartlar altında yaptıkları işlerin sonucuna baktığını anımsıyor. Uluslararası Uzay İstasyonu’nu mümkün kılan işbirliğini hayranlıkla anıyor.

İlgili yazı: Hangi Din Daha Çok Şiddet İçeriyor?

hayat_dersi-scott_kelly-mark_kelly-nasa-astronot
Uzay istasyonun haritasını da paylaşayım. Modüllerin ismini kolay görmek üzere büyütmek için tıklayın.

 

Tembellik yok

“Şimdiye kadar yaptığımız en zor şey buydu ve bunu yapabildiysek her şeyi yapabiliriz. Mars’a gitmek istersek Mars’a gideriz. Kanseri tedavi etmek istersek yeterince kaynak ayırıp kanserin çaresini buluruz.”

“Hayatta bir amacımız, bir planımız varsa ve risk almaya istekliysek, bunun için hata yapmayı göze alıyor ve ekip halinde çalışıyorsak zor olanı seçip başarabiliriz.” 5 yıl önce kendi işimi yapmaya karar verdiğimde bilinçli olarak öğrendiğim son hayat dersi buydu.

Girişimcilik ruhu da budur: Neden başkası için yaşayacaksınız? Neden kuru maaş alıp başkasının hayallerini gerçekleştireceksiniz? Kendi işinizi kurun, kendi işinizi yapın ve kendi hayallerinizi gerçekleştirin. İpucu: Bunu ancak başkalarının hayallerini gerçekleştirmesine yardım ederek yapabilirsiniz.

Kısacası almadan önce vermesini bilmelisiniz. Tembellik yok. Çok çalışıp sorumluluk sahibi olmalısınız. Hayat dersi öğretir!

Uzayda yaşamak Scott Kelly’yi nasıl değiştirdi?

One Comment

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex