Google’dan Yeni Gmail Uygulaması >> Google+ çevrelerinizdeki kişiler Gmail adresinizi bilmeden e-posta gönderebilecek

secretive-women-sunglassesGmail’e gelen yeni özellik sayesinde, Google+ çevrelerinizdeki kişiler (tanıdık olsun olmasın) Gmail adresinize e-posta gönderme imkanına kavuşuyor. Gmail blogunda yapılan açıklamaya göre, Google+ çevrelerinizde bulunan kişilerin size ileti göndermek için artık Gmail adresinizi bilmesi gerekmiyor.

Asıl sorun ise bu özelliğin “Opt out” olması: Tanımadığınız kişilerden ileti almanızı sağlayan özellik Gmail’de otomatik olarak etkinleştirilmiş bulunuyor. Bu özelliği devre dışı bırakmak için Gmail ayarlarınızı değiştirmeniz gerekiyor. Yazımızda Gmail’deki yeni özelliği nasıl devre dışı bırakabileceğinizi açıklıyoruz.

Sosyal ağların bu tür yeni özellikleri bize sormadan etkinleştirmesi veya rehberimizdeki kişilere otomatik davetiye göndermesi kişisel gizlilik açısından riskli bir durum oluşturuyor. Nitekim bir Amerikan vatandaşı, iddialara göre, Gmail’in izinsiz etkinleştirdiği özellik yüzünden tutuklandı!

 

 

gmail google plusZorla güzellik olmaz

NY Daily News’in haberine göre 32 yaşındaki Tom Gagnon, Google+ hesabından otomatik olarak gönderilen bir davetiye yüzünden tutuklandı. İddiaya göre, Gagnon’ın Google hesabı, eski kız arkadaşına “Gagnon’un çevrelerine katılmasını isteyen” bir mesaj göndermişti.

Peki Gagnon böyle basit bir şey için neden tutuklandı? Öyle ya, Google hizmetleri ve diğer sosyal ağlar, kullanıcılara otomatik olarak birçok yeni hizmet tanıtım mesajı gönderiyor. Kullanıcı sözleşmelerine şirketlerin bunu yapabileceklerini söyleyen maddeler ekleniyor ya da kullandığımız hizmetlerin ayarlar sekmesinde bu özellikler otomatik olarak etkinleştirilmiş bulunuyor.

Gündelik hayatta bunun bize bir etkisi olmuyor; ama Gagnon’un durumu farklıydı. Adam eski kız arkadaşıyla mahkemelik olmuştu. Kadın mahkemeye başvurmuş ve men kararı aldırarak adamın onunla iletişim kurmasını yasaklatmıştı. Tabii Gagnon’un Google+ hesabı kıza otomatik davetiye gönderince kız da onu polise ihbar etti ve adamı tutukladılar.

 

 

How to Avoid G+  Gmail; Email From StrangersMesajı kim gönderdi? Google mı, Gagnon mu?

Bunu bilmiyoruz. Google’ın Gmail rehberinizdeki bazı kişilere Google+ hizmetine katılın türünden otomatik davetiye gönderdiğini biliyoruz. Ancak, Gagnon eski kız arkadaşına “Google+ çevrelerime katıl” gibi özel bir mesaj da göndermiş olabilir.

Gagnon bu mesajı kendi gönderdiyse, mahkemenin men kararını ihlal ettiği için ceza alacak. Öte yandan, Google hizmeti davetiyeyi otomatik olarak gönderdiyse Gagnon beraat edecek. Salem Bölge Mahkemesi hakimi Robert Brennan da Gagnon’un bu mesajı kendisinin gönderdiğinden emin olamadığını söyledi ve durumu araştırdıktan sonra davalıya 500 dolar kadar para cezası kesilebileceğini bildirdi.

 

Google gelen kutunuzdaki herkese değil, sadece belirli kişilere davetiye gönderiyor. Ancak görünüşteki bu masum uygulamanın bile insanlara nasıl hukuki zorluklar çıkarabileceğini görüyoruz.

Aslında bunu önlemenin kolay bir yolu var: Sosyal ağlar ve kullandığımız diğer web hizmetleri bize “opt out” değil de “opt in” seçeneği sunarsa bu tür beklemedik sorunları önleyebiliriz. Kısacası Gmail adresimiz gibi kişisel bilgilerimizi koruyabilmek için, size sunulan yeni özellikleri kullanıp kullanmamaya KENDİMİZ karar vermeliyiz.

 

 

image1Endişelenmeyin, Gmail adresiniz varsayılan olarak gizlidir

Google bu konuda kullanıcı gizliliğine önem verdiğini söylüyor. Örneğin Google+ çevrelerinizdeki tanımadığınız kişiler size Gmail adresinizi bilmeden sadece TEK BİR ileti gönderebilecek ve o iletiyi yanıtlamazsanız Gmail adresinizi kesinlikle öğrenemeyecekler. Ancak, siz bu iletiyi gönderen kişinin e-posta adresini görebileceksiniz.

Ayrıca, tanımadığınız Google+ çevrelerinden gelen iletiler Gmail posta kutunuzun yeni açılan “Sosyal” etiketinin altında, tıpkı “Gönderilmiş postalar” gibi ayrı bir sekmede toplanıyor. Böylece tanımadığınız insanların iletileri gelen kutunuzu işgal etmiyor ve hesabınızda gereksiz spam yığınları oluşmuyor.

 

Google+ çevrelerinin Gmail adresimize ileti göndermesini nasıl engelleriz?

 

  1. Gmail hesabınıza giriş yapın ve ekranın sağ üst köşesindeki çark simgesini tıklayın.
  2. “Ayarlar” sekmesini seçin.
  3. “Genel” altında, “Google+ yoluyla e-posta gönder:” satırını bulun.
  4. Sağdaki açılır menüde, “Google+ profiliniz yoluyla size kimler e-posta gönderebilir?” sorusunun yanında, “Hiç kimse” seçeneğini belirleyin. Çevrelerinizde bulunmakla birlikte şahsen tanımadığınız kişilerin potansiyel reklam mesajlarını önlemek için “Hiç kimse”yi seçebilirsiniz :). Bunun dışında “Google+’taki herkes”, “Çevreler” ve “Genişletilmiş çevreler” seçenekleri var.
  5. Sayfanın en altına inerek “Değişiklikleri kaydet” düğmesini tıklayın.

 

 

Adsız

 

 

Ve en azından bu konuda özel hayatın tadını çıkarın!

 

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex