Gartner: Devir ücretsiz uygulamalar devri

mobiledownloads2012gartneriOS App Store mobil uygulama pazarının yüzde 25’ine hakim

Uygulama içi satış sistemi, 2016’da mobil uygulama gelirlerinin yüzde 41’ini sağlayacak.

Akıllı telefon ve tablet pazarında, ücretsiz mobil uygulamalar ücretli uygulamaların yerini alıyor. Gartner’ın son rakamları şöyle:

2012’de indirilen uygulamaların yüzde 89’u ücretsiz uygulamalardı. 2012 sonunda dünyada 45,6 milyar uygulama indirilmiş olacak. Bunların 40,1 milyarı ücretsiz uygulamalar. Ücretli uygulamalar ise 5 milyarla sınırlı kalacak.

Ücretli uygulamaların da ucuzu satıyor
Ücretli uygulamaların yüzde 90’ı 3 dolardan ucuz. 2012 sonunda 1 dolar ila 3 dolar arasındaki uygulamalar, ücretli uygulama satışlarının yüzde 87,5’uğunu oluşturacak. Bu oranın 2016’da yüzde 96’ya ulaşması bekleniyor.

Gartner’ın tahminlere göre, 2012 sonunda, Apple App Store’dan 21 milyar indirme işlemi gerçekleştirilmiş olacak. Bu da 2011’e göre indirme sayısında yüzde 74 artış demek. Mobil uygulama pazarında Apple, Google ve Microsoft üstünlüğünü koruyacak.

Tablet ve telefon dışında başka mobil cihazlar da var
Öte yandan, diğer markaların pek varlık göstermediği e-kitap okuyucu / tablet pazarında, Amazon uygulamaları da kendini göstermeye başladı. Başta Kindle Fire HD olmak üzere, üreticilerin mobil cihazların yalnızca laptop, tablet ve telefondan oluşmadığını anladığı bir döneme giriyoruz.

Anlamlı Web 3.0 ve bulut bilişimle birlikte “tablette / evde özel bulut” yaygınlaşırken, kahve makinelerinin bile internete bağlandığı bir döneme giriyoruz: Kindle Fire e-okuyucu tabletlere ek olarak, Toshiba da yeni bir mobil Smart TV çıkardı (Regza SD-P100W). Öyle ki 2013’te mağazaları “Tablet TV”ler süslemeye başlayabilir.

Çin’in bağımsız Android pazarı
Çin’in Google’ı sevmediğini biliyoruz ve bu nedenle, Çin’de bağımsız bir Android uygulama pazarı oluşmuş durumda. Bağımsız pazarlar, Google Play gibi mağazalara alternatif oluşturarak, bütün kullanıcı bilgilerini ABD’ye aktaran Google gibi şirketlerin iştahını kaçırıyor.

Uygulama içi satış sistemi yaygınlaşıyor
Uygulama içi satış modelleri, sıradan uygulama kullanıcılarını ve bilinçsiz tüketicileri müşterilere dönüştürüp, bu müşterileri kullanışlı uygulamalar ve ücretli güncellemelerle elde tutmaya çalışmaktan daha kârlı sonuçlar veriyor.

Uygulama içi satış modelinin en büyük yararı, kullanıcıyı beğenmeyeceği bir şeyi satın almaktan ve sonra da o markaya düşman olmaktan kurtarması… Uygulama içi satışların, önümüzdeki aylarda geliştiriciler için istikrarlı bir gelir kapısı olması bekleniyor.

Rakamlar da var
Uygulama içi satış modeli, 2016’da, toplam ücretli uygulama pazarının yüzde 41’ine hakim olacak. Gartner’a göre, uygulama içi satış modeliyle indirilen uygulamaların oranı, 2016’da yüzde 30’a ulaşacak. Google Play gibi uygulama pazarlarının, uygulama içi satış modellerini teşvik etmek için şimdiden yenilenmesi gerekiyor (örneğin güncelleme ve erişim kolaylığı).

http://www.gartner.com/it/page.jsp?id=2153215

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex