Facebook 5 Adımda Kendini Nasıl Yeniliyor? >> Facebook Profil fotoğrafınıza GIF ekleyin

facebook profil 1

Facebook 10 yıllık web arayüzünü yenilemeye karar verdi ve kullanıcı profillerinde 5 büyük değişiklik yaptı.1 Günde 4 milyar gösterim alan Facebook’taki yenilikleri hemen sıralayalım.

  • Profilinize Öne Çıkan Fotoğraflar ekleyebilirsiniz.
  • Geçici profil resimleri kullanabilirsiniz.
  • Twitter benzeri 100 karakterlik profil bilgileri alanı ile Hakkında bölümünü manşete taşıyıp daha çok dikkat çekebilirsiniz.
  • Mobil cihaz dostu yeni web arayüzünde fotoğrafları merkeze alabilir ve görsellerle arkadaşlarınıza sayfada daha büyük yer ayırabilirsiniz.
  • Profil resmi olarak 7 saniyelik video kullanabilirsiniz.

Facebook’un mobil dünyada rekabet gücünü artıran, Twitter ve Linkedin gibi “kişisel pazarlamaya” izin veren, markaları ve e-ticaret şirketlerini destekleyen bütün yeni özellikler 30 Eylülde sınırlı sayıda kullanıcıya sunulmaya başladı.

İlgili yazı: Facebook’tan yeni dijital asistan M

Facebook profil 2

Twitter ve Snapchat rekabeti geliyor

Twitter yeni özellikler listesine otomatik olarak yürütülen animasyonlu profil resimleri eklemeye hazırlanırken ve liselilerin gözdesi Snapchat de profil GIF’lerine ek olarak “animasyonlu selfie lens efektleri” özelliğini sunarken eski dostumuz Facebook görsel efekt yarışında geri kalmak istemiyor.

Ancak farklı bir strateji izliyor

Twitter bugüne kadar en yeni tweetleri gösteren bir mikro blog olarak algılandı; ama Instagram ve Pinterest’le birlikte e-ticarete destek olmak üzere, tweetlerden satış yapmaya izin veren satın al düğmeleri de ekledi. Böylece Twitter’ın göz önünde duran okunaklı profil bilgileri kısmı iyice öne çıktı.

Snapchat’in ise doğru düzgün bir profili yok, ama selfilere zonklama ve titreşim efektiyle zum yapan yeni görsel efektler üzerinde çalışıyor. Kullanıcı profillerini geri plana atarak kendini önce çıkaran egoist Facebook işte bu nedenle arayüzünü yenileme ihtiyacı hissediyor (Bu arada Facebook’un da satın al düğmeleri eklediğini hatırlatalım).

 

oüçtüzkt
Profil resminde 7 saniyelik sesli video.

 

Hepsi de profilinize link vermeniz için

Hiç öteye gitmeyin, blog sayfalarının altındaki Hakkımda kutucuğunda Twitter profilimde yer alan kariyer bilgilerini kullanıyorum. Ayrıca insanlara kariyerimle ilgili bilgi vermek istersem önce Facebook’a değil, kullanıcıyı öne çıkaran Twitter’a link veriyorum. Kısacası Facebook eski arayüzü ile çok backlink kaybediyordu ve şimdi backlink kazanmak istiyor.

Facebook proje menajeri Aigerim Shorman bu eksikliği gidermek konusunda şunları söyledi: “Artık insanların hayatlarında neyin olup bittiğini ve onlar için neyin önemli olduğunu daha dikkat çekici bir şekilde göstermelerine izin veriyoruz.” Teşekkürler Facebook! Geç bile kaldın! 😀

İlgili yazı: Facebook bizi NSA’den iyi gözetliyor

üçatçzü
E-ticaret ve reklamlar için.

 

Facebook reklam gösterimlerini artırmak istiyor

Ayrıca hakkımda bilgilerini sayfanın manşetine ve ortasına taşıyarak kariyer bilgilerinizi güncellediğiniz zaman arkadaşlarınızın bunu hemen görmesini sağlayacaksanız. Ancak korkmayın, Facebook bu yeniliklerle önce sizi değil, kendi reklam gösterimlerini artırmayı düşünüyor. Facebook’a reklam veriyorsanız bu değişiklikten siz de yararlanacaksanız.

Hatırlayacak olursanız Facebook 2010 yılında da arayüzünde köklü değişiklik yapmış ve kullanıcıların sayfalarına hangi okula gittikleri, nerede çalıştıkları, hangi kitapları okuyup hangi filmleri izledikleri gibi birçok bilgiyi eklemelerine izin vermişti. Böylece reklam gelirlerini de artırmıştı (Kendime not: İzlediğim film ve dizilerle okuduğum kitap listelerini yenileme zamanı geldi).

İlgili yazı: Zuckerberg Facebook’un sonu geliyor dedi

 

zütk
Facebook satın alma düğmesi ile tıkla ve ara reklamları.

 

5 adımda Facebook profil yenilikleri

1. Profil Videoları

Pek yakında profilinizde sabit görsel yerine kısa video kullanabileceksiniz. Akıllı telefonla 7 saniyelik sesli video çekip profile ekleyeceksiniz. Üstelik video sürekli tekrarlanacak ve tıpkı diğer Facebook videolarında olduğu gibi profili tıklamadan sesi duymayacaksınız (kafanızın şişmesini önleyen bir özellik).

Öte yandan, Facebook gönderilerinizdeki küçük sabit resim aynen kalacak. Bu resmi de dilediğiniz gibi değiştirecekseniz, ama animasyonlu GIF veya video olmayacak (yani Facebook duvarında gözünüz yorulmadan dolaşacaksınız).

Shorman şöyle açıklıyor: “Yılın ikinci yarısına girerken beyin fırtınası yaptık ve çok iyi fikirler çıktı. Tasarımcılarından biri beni çağırıp ekibindeki mühendislerden birinin İş Yerinde Facebook hesabına bakmamı söyledi. Ben de yaptığı yenilikleri görünce bu büyük fırsat dedim. Kullanıcı profiline hayat katan değişiklikler gördüm. İnsanları daha iyi tanıyacaksınız filan. Böylece profil videosu oluşturma seçeneği koymayı düşündük.”

 

facebook profil 7
Protesto veya farkındalık yaratma amaçlı geçici profil resimleri.

 

Snapchat’i taklit etmiyoruz

Bayan Shorman, Snapchat profiline Temmuz ayında eklenen GIF profil resmi özelliğini taklit etmediklerini söylüyor ama taklit etseler bile bunu söylemezlerdi. 🙂

Bu sayfadaki örnek resimlere bakın: Facebook çalışanları türlü maskaralıklar yapıyor ama bunlar reklam amaçlı gösterimler. Herkes profilinde video kullanmayacaktır, ancak animasyonlu Facebook GIF’lerinin bloggerlar ve internet ünlülerine esin kaynağı olacağı kesin.

Gerçi Facebook web görünümü geniş bant internette bile yavaş yükleniyor. Umarım GIF animasyon profil resimleri yüzünden daha yavaş açılmaz. Gerçi tek bir küçük GIF sayfanın açılmasını pek az yavaşlatabilir.

 

Facebook profil 3

 

2. Öne çıkan fotoğraflar

İkinci özellik de çok güzel: Fotoğraflarınızdan 5’ini seçiyorsunuz ve Tinder mobil uygulamasında olduğu gibi bunları Öne Çıkarılmış Fotoğraf olarak profile sabitliyorsunuz. Böylece Facebook’ta sizi arkadaş olarak eklemek isteyenler önce en güzel fotoğraflarınızı görüyor. Elbette kariyer fotoğraflarını, yaptığınız işleri, sevgili kedinizi ve diğer selfieleri de ekleyebilirsiniz.

3. Geçici profil resimleri

Çocuk kanserine dikkat çekmek için çizgi film kahramanlarını profillerine ekleyen kullanıcıları düşünün. Bu tür görsel kampanyalar için geçici profil resmi belirliyorsunuz ve konu gündemden düşünce asıl profil resminiz otomatik olarak geri yükleniyor.

Hatta Facebook, profil resminizi değiştirmeden sadece filtre efekti eklemeniz için size Instagram benzeri düzenleme araçları da sağlıyor (gay evliliklerini desteklemek için resminize geçici gökkuşağı eklemek vb.).

 

Facebook profil 4

 

4. Gizlilik kontrolü ve profil bilgileri

Facebook artık ekranda daha büyük görünecek profil bilgilerinizi kime göstereceğinizi kontrol etmek gizlilik seçeneği de sunuyor:

Örneğin profil bilgilerini sadece arkadaşlarınızın görmesini isteyebilirsiniz. Bunun için herkese açık veya sadece arkadaşlar seçeneklerini belirlemeniz yeterli. Bunun yanında, profil bilgisi için Twitter benzeri 100 karakterlik bir biyografi alanınız var. Bu alan hem kariyer için hem de alakasız kişileri sizi eklemekten caydırmak amacıyla kullanılabilir.

 

Facebook profil 5

 

5. Mobil tasarım

Facebook yeni arayüzünde sayfadaki bölümleri sola toplayan standart web görünümünü mobile port etmekle kalmıyor, aynı zamanda tümüyle mobil ekran dostu yeni bir sayfa tasarımı getiriyor. Örneğin görseller ve videolar daha büyük olacak ve sayfanın ortasına daha çok yaklaşacak.

Buna ek olarak küçük resimli sabit listelerden kurtuluyorsunuz ve sayfanızı XML destekli online oyun arayüzleri gibi özelleştirebiliyorsunuz: Arkadaşlar, fotoğraflar, videolar gibi bölümler artık hareketli paneller olacak ve bunları sayfanızda istediğiniz yere “iğneleyebileceksiniz” ki yıllardır en çok istediğim özellik buydu. Umarım Facebook sayfaları da daha hızlı açılır.

Ne işe yarayacak?

Facebook’un çok işine yarayacak. Çünkü insanları “İstanbul mobil uygulama geliştiricileri”, “Caddebostan Cookshop” meraklıları, “Kuantum fiziği hayranları” gibi gruplara ayırarak kişisel reklamlar göstermeyi kolaylaştıracak ve ben de nasıl kategorize edileceğimi gireceğimi biliyorum. Peki siz?

 

Facebook profil yenilikleri

1http://newsroom.fb.com/news/2015/09/improving-mobile-profiles/

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir