Enerji Emen Vampir Telefon >> Baz istasyonu sinyalleri ile telefon şarj eden akıllı kapak pil ömrünü % 30 uzatıyor

AdsızOhio Eyalet Üniversitesi baz istasyonları ve Wi-Fi radyo sinyallerinden beslenen vampir telefon kapağı geliştirdi. Enerji emen bir çip takılan akıllı telefon kapağı, internet bağlantısı ve telefon görüşmesi sırasında yayınlanan radyo sinyallerini alarak telefon pilini şarj ediyor.

Yeni telefon veya pil gerektirmeyen ucuz teknoloji radyo sinyallerini elektrik akımına dönüştüren akıllı telefon kapağıyla çalışıyor. Artık telefonun pil ömrünü uzatmak bir kapak takmak kadar kolay ve bu cihazın ağırlığını artırmayan son derece hafif bir çözüm.

 

 

galaxy-s6-qi-chargers-9zh2jqcAkıllı telefona akıllı kapak

Ohio Üniversitesi elektrik ve bilgisayar mühendisliği bölümünden Profesör Chi-Chih Chen yeni teknolojiyi şöyle anlattı: “Baz istasyonu veya Wi-Fi routerla iletişim kurduğumuz zaman pil çok enerji tüketiyor ve bunun büyük kısmı sokakta veya odada sinyal gücünü korumak için ziyan oluyor. Biz de bunu önlemek için telefonun kullandığı enerjinin bir kısmıyla kendi pilini şarj etmesini sağladık.”

Sistemin basit bir çalışma prensibi var. Telefonlar baz istasyonları veya modemlerin nerede olduğunu bilmiyor. Bu yüzden de tüm yönlere deli gibi sinyal yolluyor. Oysa akıllı kapak baz istasyonu veya router’ın hangi yönde olduğunu biliyor. Böylece ters yöne giden sinyalleri keserek bunları pili şarj etmekte kullanıyor.

Akıllı sinyal yönü belirleme sistemi ses ve internet kalitesini düşürmeden pili şarj etmeye yarıyor. Yakın gelecekte bu tür akıllı kılıf ve kapaklar bütün telefonlarla tabletlerin pilini şarj edecek. Bu basit sistemi telefona elektronik çıkartma olarak eklemek veya üretim aşamasında şarj çipini doğrudan telefona takmak da mümkün.

 

 

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex