En İyi E-ticaret Yazılımı Nasıl Seçilir?

En-iyi-eticaret-yazılımı-nasıl-seçilirE-ticaret sitesi kurmak için işletmelerin; açık kaynak kodlu yazılımlar, hazır e-ticaret paketleri ya da e-ticaret sitesi yazdırma yöntemlerinden birini tercih ederek online mağazalarını kurması gerekir. Açık kaynak kodlu yazılımlar ve e-ticaret sitesi yazdırma yöntemleri hem site kurma sürecini uzattığı hem de maliyetli olduğu için işletmeler tarafından pek tercih edilmez.

E-ticarette başarılı olmak ve hızlı bir şekilde adım atmak isteyen markalar daha çok hazır e-ticaret yazılımı tercih ederek online mağazalarını kurar. Hazır e-ticaret yazılımları ile işletmeler sitelerini hızlı bir şekilde kurdukları gibi e-ticaret sitesi kurma maliyetlerini de düşürür ve böylece sermayelerinin büyük bölümü işlerine yatırma fırsatı yakalar.

Hazır e-ticaret paketlerini kullanmak için ise işletmelerin dikkat etmesi gereken önemli noktalar bulunur. En İyi E-ticaret Yazılımı Nasıl Seçilir, adlı bu yazımızda e-ticaret yazılımınızı seçerken neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve öğrendikleriniz dahilinde en doğru yazılımı seçebilirsiniz.

 

E-ticaret Yazılımı Nedir?

E-ticaret yazılımı, bilişim firmaları tarafından piyasaya lisanslı bir şekilde sunulan ve işletmelerin e-ticaret sitelerini kurmalarını sağlayan yazılımlara verilen isimdir. E-ticaret yazılımları içerisinde bulundurduğu tema, modül, özellikler ve entegrasyonlar sayesinde e-ticaret firmalarının e-ticaret süreçlerini kolay bir şekilde yönetmesini sağlamaktadır.

Genellikle e-ticaret yazılımları küçük, orta ve büyük ölçekli her işletmenin ihtiyaçlarını karşılamak için paketler halinde satışa sunulmaktadır.

 

Raporlama ve Analiz Özellikleri

E-ticaret işletmelerinin işlerini geliştirebilmek için belirli dönem aralıklarında analiz ve raporlara ihtiyacı bulunur.

 • En çok ziyaret edilen sayfalar
 • En çok beğenilen ürünler
 • Site trafiği
 • Ürün trafiği
 • En çok tercih edilen markalar
 • Hedef kitle raporları

İşletmelerin işlerini geliştirebilmek için ihtiyaç duydukları en temel raporlardır. Bu raporlardan yararlanarak işletmeler işlerini daha kolay bir şekilde analiz etmekte ve e-ticaret süreçleri ile ilgili daha kolay karar verebilmektedir. Bu nedenle e-ticaret yazılımı alırken her markanın raporlama ve analiz özelliklerini barından alt yapılara yönelmesi gerekir.

 

Güvenlik Özellikleri

SSL Sertifikaları, 3D Secure ödeme yöntemi, ödeme sistemi entegrasyonları, ISO Belgeleri e-ticaret sitelerinin güvenliğini arttırırken e-ticaret yazılımlarının da kaliteli ve güvenli olduğunu gösteren sistemler ve sertifikalardır.

Genel olarak incelendiğinde internetten alışveriş yapan tüketicilerin güvenilir e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yaptığı görülmektedir. Bu nedenle e-ticaret alt yapısı seçerken işletmelerin e-ticarette güvenliği sağlayan entegrasyon modellerinin, sertifikaların ve ISO Belgelerinin yer almasını önemsemesi gerekir.

 

Tasarım Özellikleri

E-ticaret yazılımı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer unsur da tasarım özellikleridir. Çünkü günümüzde tüketiciler daha çok bir e-ticaret sitesinin tasarımına bakarak sitenin güvenli olup olmadığına karar vermektedir. Bu yüzden e-ticaret sitesi tasarımı yaparken güvenilir temaların yer aldığı e-ticaret yazılımlarını kullanmanız satışlarınızı olumlu etkileyecektir.

Bununla beraber artık internet alışverişlerinin büyük bölümü mobil platformlar üzerinden yapıldığı için e-ticaret firmalarının responsive site tasarımı yapması gerekir. Bu nedenle e-ticaret alt yapılarında responsive tasarımların olması da önemsenmelidir.

 

SEO Özellikleri

E-ticaret sektöründe seo çalışmaları işletmelerin en önem vermesi gereken çalışmalar arasında yer alır; çünkü bir e-ticaret sitesinin arama motorlarında görünür olması hedef kitleye ulaşmanızı sağlar ve firmanızın rakipleri ile daha kolay rekabet edebilmesine yardımcı olur. Bu nedenle:

 • SEO Yönetim paneli
 • Ürün, marka, kategoriye yönelik meta bilgisi tanımlama özelliği
 • Sitemap oluşturma
 • Otomatik meta etiketi belirleme
 • Resim alt etiketi özelliği
 • 404 sayfası oluşturma
 • Arma hacmi önerileri
 • Gzip uygulaması
 • CSS ve Java kod sıkıştırma

Özelliklerinin e-ticaret yazılımlarında bulunması gerekir. Ticimax e-ticaret yazılımlarında yer alan seo özellikleri sayesinde e-ticaret sitenizin seo ayarlarını hızlı bir şekilde yapabilir ve böylece arama motoru sıralamalarınızı yükseltebilirsiniz. Bununla beraber en gelişmiş seo modülü ile seo çalışması yaparken zaman kazanabilir ve rakiplerinizin önüne daha kolay geçerek satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

Entegrasyon Modelleridir

E-ticaret süreçlerini profesyonel bir şekilde yönetmek istiyorsanız e-ticaret sitenizde belirli entegrasyonları kullanmanız gerekiyor.

 • Muhasebe ve ERP Entegrasyonları
 • Pazaryeri Entegrasyonu
 • Kargo ve Sanal Pos Entegrasyonu
 • Tedarikçi Entegrasyonu
 • Santral Entegrasyonu

Gibi entegrasyon modelleri firmanızı ve e-ticaret süreçlerinizi yönetebileceğiniz entegrasyon modelleri olarak biliniyor. Bu nedenle iyi bir yönetim yapabilmek ve rakiplerinizin önüne geçebilmek için e-ticaret yazılımı seçerken bu tür entegrasyon modellerinin yazılımınız içinde yer olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

 

Ticimax E-ticaret Yazılımları ile E-ticaret Adım Atın

E-ticaret firmaları için e-ticaret yazılımları ve e-ticaret çözümleri üreten Ticimax’ın e-ticaret yazılımları işletmenizin e-ticaret süreçlerini profesyonelce yönetebileceğiniz özellikleri barındırmaktadır.

 • SEO Özellikleri
 • Entegrasyon Modelleri
 • Tasarım özellikleri ve temalar
 • SSL Sertifikası, Güven Damgası, 3D Secure Ödeme Yöntemi

Gibi e-ticaret sitelerinde bulunması gereken birçok özelliği barındıran Ticimax E-ticaret alt yapılarının kalitesi ISO Belgeleri ile onaylanmıştır. Sizler de e-ticaret sitenizi kurarken Ticimax’ı tercih edebilir ve müşterilerinizin güvenli alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz. E-ticaret yazılımı içinde yer alan özellikler ile hedef kitlenize uygun ve kullanıcı deneyimini ön planda tutan bir e-ticaret sitesi tasarlayabilir ve böylece satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Etiketler:

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir