Dünyanın İlk Uçan Motosikleti Aero-X >> İki kişilik motosiklet yerden 4 m yüksekte 70 km/h hızla uçuyor

Aero-X2_isoBl_1920x1208x150dpiStar Wars nihayet gerçek oldu: Los Angeles merkezli Aeroflex firması dünyanın ilk uçan motosikletini 2017 yılında satışa sunacağını duyurdu. İki kişilik motosiklet yerden 4 metre yüksekte 72 km/saat hızla uçacak.

Bir depo benzinle 75 dakika giden motosikletin menzili 90 km. Star Wars Episode VI’da ve Star Wars Rebels dizisinde gördüğümüz “speeder bike”lara benzeyen motosiklet 4,5 metre uzunluğunda. Boş ağırlığı 356 kg olan uçan taşıt, toplam 140 kg yük veya iki yetişkin erkek taşıyabiliyor.

Speeder bike’ın atası uçan motosiklet önde ve arkada fan kaportasıyla korunan iki adet 5 palli pervane ile uçuyor. Amerika’da piyasaya sunulan uçan otolardan sonra, kompozit malzemeler ve karbon fiberden üretilen uçan motosiklet de 2017’de kullanıcılarla buluşacak. Satış fiyatı ise KDV hariç 85 bin dolar olacak.

 

 

864862375Şimdi uçan motosiklet zamanı

2011 yılında pazara çıkan 2-4 kişilik uçan otoların 80-100 bin dolardan satıldığını düşünürsek Aero-X uçan motosiklet türünün ilk örneği olarak o kadar da pahalı sayılmaz. 🙂 Ancak en büyük avantajı standart motosiklet ehliyetiyle kullanılabilmesi:

ABD Federal Havacılık Dairesi uçan otolar için şimdilik pilot brövesi istiyor, ama uçan motosiklet yerden maksimum 4 metre yüksekte uçtuğu için uçak veya helikopter sınıfına girmiyor ve basit bir sürücü ehliyetiyle kullanılabiliyor.

 

 

star-wars-disneyland-rides-may-include-speeder-bike-ride-and-millennium-falconSpeeder bike’ın atası

Dezavantajı ise sadece iki kişi ve az yük taşıyabilmesi, ama bugünkü motosikletleri otomobillerle karşılaştırırsanız arada pek fark olmadığını göreceksiniz. Üstelik havada gittiği için dalgalı denizler ve aşırı engebeli arazi hariç her yerde kullanabiliyorsunuz.

Biraz toz ve su yutmayı göze alırsanız uçan motosikletle tarlada bile gidebilir, durgun suyun ve göletlerinden üzerinden uçabilirsiniz. Hızınızı alamazsanız nehirleri ve gölleri de köprü olmadan aşabilirsiniz. Çünkü Aero-X korunaklı küçük pervaneleri sayesinde helikopter kadar toz ve su kaldırmıyor.

 

 

AB-F5-36_laser.292-aDikkatli kullanın

Helikopter demişken, Aero-X’de kullanılan kısa palli yayvan pervaneler hem kaldırma kuvvetini hem de doğrusal hızı düşürüyor. Bu yüzden uçan motosikletten helikopter performansı beklemek yanlış olur.

Ancak helikopterler için iniş pisti şart. Üstelik helikopterler kuyruk rotoru yüzünden çok gürültülü ve insanlar kendini korumak için pervanelerden uzak durmak zorunda kalıyor.

Aero-X’in pervaneleri ise aynı zamanda tampon görevini gören karbon fiber kaportalarla korunuyor. Dolayısıyla bu motosikletle bir yere çapmak normal motosikletle kaza yapmak kadar tehlikeli değil (resimdeki güvenli oturuş pozisyonuna bakın). Tek sorun 4 metre yüksekten uçarken yere çakılmamaya dikkat etmek.

 

 

-855417171

 

 

-464591110Güvenli bir araç

Bununla birlikte Aero-X 3:2 motor yedekleme sistemiyle geliyor, yani motorlardan biri yarım güçte çalışsa bile motosiklet havada kalabiliyor. Kazada buruşarak darbe şiddetini azaltan kompozit kaportanın ve tamponların yanı sıra opsiyonel olarak sunulan hava yastığı da bulunuyor.

Balon gibi şişip aracı tümüyle saran hava yastıkları hem yayaları hem de yolcuları çarpışmadan koruyor. Ayrıca motosikletin pratik uçuş yüksekliği 1 metre ve maksimum hızı 70 km/saat olduğu için dikkatli bir pilot kendini ve çevresindeki insanları ölümcül kazalardan koruyabiliyor.

 

 

AB-F5-36_laser.292-aNasıl kullanılıyor?

Uçan motosiklet kullanmanın en zor yanı aracın yanlışlıkla kontrolden çıkmasını, devrilmesini ve yoldan çıkmasını önlemek.

Bu nedenle Aero-X direksiyon veya motosiklet gidonu kullanmıyor. Bunun yerine, sürücünün iki yanda dizleriyle kullanabildiği kontrol çubukları var. Böylece sürücü motosikleti az yana yatırıp kolayca viraj alabiliyor.

 

 

1001211-speeder-bike-002Aero-X motosikletler Blade Runner filminde veya Lucasarts’ın Full Throttle PC oyununda olduğu gibi uçan polis devriyesi tarafından kullanılacak. Orman yangınlarına ve kaçak avlanmaya karşı doğal park korucularının hizmetinde olacak.

Bunun dışında, dronlara alternatif olarak büyük çaplı alçak irtifa zirai ilaçlamada ve petrol boru hatlarının sabotaj veya arızaya karşı denetlenmesinde kullanılacak.

Uçan motosikletin ol gerektirmemesi ve nehirleri köprü olmadan geçebilmesi hem afet kurtarmada hem de askeri keşif operasyonlarında büyük avantaj sağlıyor.

 

 

BLOGAerofex561345243-1399991634436İlk prototip 2008’de üretildi

Uçan motosiklet kamyonetle taşımak için isteğe bağlı treyler ve suya inmek için de şişme dubalarla geliyor. Standart ekipmana takometre, USB şarjı ve araç aküsüne elektrikli cihaz bağlamak için güç soketi de dahil.

Aeroflex firması Aero-X’i 2008 yılından beri geliştiriyor ve biz de dünyanın ilk uçan motosikleti prototipini Türkiye’de ilk kez bu sayfalardan duyurmuştuk. Siz de uçan motosiklette yerinizi ayırtmak istiyorsanız şimdiden 5000 dolar depozito yatırabilirsiniz. Geri ödeme garantisi var. 🙂

 

 

Uçan motosiklet Aroe-X 2017’de geliyor

 

 

 

Uçan arabalar sonunda gerçek oldu

 

 

 

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex