Dünyanın ilk 21:9 ultra geniş ekran monitörü: LG 29 inç EA93

lgea9321 9Grafik tasarımcıların ve video oyunu meraklısı gençlerin eskiden yaptığı bir şey vardı: Uçak pilotu eğitim simülasyonlarında kullanılan perdeler gibi geniş ekranlar üretmek için, üç monitörü bir araya getirir ve tek bir süper geniş ekran olarak kullanırdık…

 

Eyefinity gibi birçok isimle tanıtığımız bu çözümlere artık gerek kalmadı. LG, 21:9 gösterim oranı ile dünyanın ilk ultra geniş ekran monitörünü üretti. Bu monitör, aslında iki standart monitörü tek ekran olarak kullanmakla aynı sonucu veriyor (resimdeki monitörü 16:9 çerçeve oranlı standart geniş ekran TV’nizle karşılaştırabilirsiniz).

 

IPS LCD yüksek kontrast teknolojisi destekleyen bu monitörün çözünürlüğü tam 2,560 x 1,080 piksel! Tabii ultra geniş ekranı sadece sinemaskop film oynatmak için kullanmıyorsunuz.

 

(Evet, bu monitörü 2:35 sinemaskop filmleri tam ekrana oturtmak için de kullanabilirsiniz. Bunu normal 16:9 geniş ekranda yapamazsınız, filmin altında ve üstünde siyah şeritler kalır).

 

LG’nin ultra geniş monitörü, aynı anda dört standart ekranın tek panelde gösterilmesini de sağlıyor; yani bu monitörde farklı kaynaklarda gelen iki videoyu “yan yana” görüntüleyebilir veya dört ayrı bakış açısını 4:3 karelerle aynı ekrana taşıyabilirsiniz. Sistem DVI Dual Link, DisplayPort ve HDMI MHL (telefonları ve tabletleri TV’ye Full HD bağlamak için bir tür mini HDMI) bağlantısı destekliyor. Bu bağlantılardan herhangi birini aktive etmeniz mümkün. Fiyatı da abartılı değil. 633 dolar, tabii Türkiye’de satılsa, muhtemelen iki katına çıkar bu fiyat.

 

 

Etiketler:, , , ,

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex