Diş Çekme Korkusuna Son >> Çürük dişler kendini onaracak, diş çektirmeye gerek kalmayacak

4İngiliz bilim adamları çürük dişlerin kendini onarmasını sağlayan bir teknik geliştirdiler. Londra King’s College’da geliştirilen yöntemle hasarlı dokulara zayıf bir elektrik akımı veriliyor.

Elektrik akımı dişlerin doğal onarım sürecini hızlandırıyor ve kendi kendine iyileşmesini sağlıyor. Yeni tedavi ile diş çekmek ve dolgu yapmak tarihe karışıyor.

 

 

Brushing-WomanKesin sonuç

Eskiden doktorlar dişteki çürüğü temizliyor ve açılan deliği dolguyla kapatıyordu. Ancak bu işlem dişin iyileşmesini sağlamıyordu. Yeni yöntemde ise doktorlar sağlıklı diş minesinden çekilen minerallerin hasarlı bölgeyi onarmasını ve böylece çürük dişin kendini iyileştirmesini sağlıyor.

Bunun için önce hasarlı diş minesi temizleniyor. Ardından dişin kendini onarması için gereken kalsiyum ve fosfat mineralleri diş üzerindeki sağlıklı mineden elektrik akımıyla çekiliyor ve hasarlı bölgeye yönlendiriliyor. Elektrik akımları, kalsiyum ve fosfat minerallerinin dişteki çürüğün açtığı deliği doldurmasını sağlıyor.

 

 

woman dentist teeth health checkup spryHiç acımayacak

Bu yöntem hastaları damağı uyuşturmayı gerektiren diş çekme operasyonlarından veya dişteki çürüğü matkapla temizlemekten kurtaracak.

Ancak hastaların elektrik çarpmasından korkmasına da gerek yok: İyileştirici minerallerin dişteki en küçük çatlaklara bile ulaşmasını sağlamak amacıyla çok zayıf bir voltaj uygulanıyor. İnsan bunu hissetmiyor bile. 🙂

“Elektriksel Olarak Hızlandırılmış ve Pekiştirilmiş Yeniden Mineralleşme” gibi kulağı tırmalayan bir teknik adı olan yöntem hem çocukların hem de bakıma muhtaç yaşlıların tedavisini kolaylaştıracak.

 

 

729894Onarmak değil de iyileştirmek

Londra King’s College Diş Sağlığı Enstitüsü’nden Profesör Nigel Pitts konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Diş sağlığı uzmanları yakında dişlerinizin iyileşme sürecini hızlandırarak dişinizi kendini onarmaya teşvik edecekler. Dişlerin kaybedilen mineralleri geri kazanmasını sağlamak için elektrik akımları kullanarak, diş çürüğü tedavisinde hastaların ağrı çekmesini önlemeyi amaçlıyoruz.”

Pitts sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün dişleri olması gerektiği gibi tedavi etmiyoruz. Dişi tedavi etmek için önce deliyor, ardından dolgu yapıyor ve dolgu düştüğünde açığa çıkan deliği tekrar dolduruyoruz. Doğruyu söylemek gerekirse, insan yaşadıkça devam eden bu süreçte dişi iyileştirmiş olmuyoruz.”

“Yeni geliştirdiğimiz cihaz hastaya hiçbir rahatsızlık vermiyor, dişlerin gerçekten iyileşmesini sağlıyor ve mevcut tedavi yöntemleri kadar ucuza geliyor. Üstelik çürüklerle mücadele etmeye ek olarak dişleri de beyazlatıyoruz.”

 

 

friends smiling1Kutlamak lazım

Diş doktorları bu devrimsel tedaviyi geliştirmek için 20 yıldır çabalıyordu ve yılda 2 milyar 300 milyon insanın diş çürükleriyle mücadele ettiğini düşündüğümüzde (dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri) elde ettikleri başarının önemi daha iyi anlaşılıyor.

Diş çürükleri diş minesindeki mikroskobik çatlaklardan sızan minerallerin dişte küçük oyuklar açması ve bu boşlukların enfeksiyon kapmasıyla oluşuyor. Dişler aslında ağızdaki doğal mineral döngüsüyle besleniyor. Ancak diş minesi hızla aşındığı zaman dişin kendini onarması mümkün olmuyor ve dişteki boşluk büyüdükçe diş çürükleri oluşuyor.

 

 

Yorumlar

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex