Bitcoin ve Diğer Kriptoparalar Dolara Nasıl Çevrilir?

Bitcoin-ve-kriptoparalar-dolara-nasıl-çevrilirBitcoin işlemleri kriptopara alır ve satarken en yaygın olanıdır. Tüm dijital paranın öncüsü her zaman yalnızca ana ödeme aracı değildir. Mevcut coinlerin yanı sıra itibari para almanıza imkan sağlayan ana dönüştürme aracı olarak değişmeden kalır. Bitcoin, ABD dolarının özel bir yere sahip olduğu tüm büyük ulusal paraları almak için kullanılabilir. Dünya çapındaki traderlar çoğu zaman Bitcoinlerini ABD dolarına çevirirler. Bunun nedeni ABD dolarının en güvenilir ve istikrarlı ödeme yöntemlerinden biri kabul edilmesidir.

Bitcoin özellikleri

Bitcoin, mal ve hizmetler için ödeme yapmak amacıyla oldukça yaygın bir seçenek olmasına rağmen “yaygın” olarak değerlendirilemez. Öte yandan Bitcoin her bakımdan itibari paradan üstündür:

  • Komisyonları olan bankalarla işlem yapmaya gerek yoktur
  • Ulusal para birimine dönüştürmeden dünyanın herhangi bir yerine transfer edilebilir
  • Hesaplara el koyulamaz veya hesaplar dondurulamaz

Buna karşın Bitcoinin ana uygulama alanı bir ödeme aracı olarak internet olmaya devam edecektir. BTC coinler ve yapısal birimleri (satoshi) birçok online alışveriş sitesinde, oyun alanlarında ve bulut hizmetlerinde ödeme aracı olarak kullanılabilir. Hemen hemen tüm uluslararası havayolu şirketleri de Bitcoin ile yapılan ödemeleri kabul etmektedir. Oysa kriptoparanın bir yasal ödeme aracı olarak kabul edilmediği yerlerde bu başka amaçlarla kullanılamıyor.

İlgili yazı: Kuantum Bilgisayarların Gerçek Matematiği Nedir?

uieau

 

Amerikan dolarının özellikleri

Amerikan doları küresel bir ödeme aracı olmaya devam ediyor. Bu nedenle BTC’ye USD ile takas etme işlemleri kriptoparanın itibari paraya yapılan tüm transferlerinin büyük bir kısmını oluşturuyor. Buna karşın Bitcoin kuru çok değişkenlik gösteriyor. Kaynağı 2008 yılından ortaya çıktığından bu yana değeri defalarca değişti. Örneğin 2012’de değeri 10 $ iken 2013 yılında 600 $’a kadar çıktı. 2014 ve 2015 yıllarında değeri 300 $ seviyesinde iken ve 2016 ve 2017 yıllarında 1000 $ ve hatta 20 bin $ seviyesini gördü. Ne yazık ki 2018 yılı sonunda Bitcoin değeri 3200 $’a kadar düştü. Ancak deneyimli traderlar, hem BTC’nin büyümesinden hem de düşüşünden sonra nasıl para kazanacaklarını bilirler.

Bitcoin başka para birimlerine nasıl çevrilir?

Yöntem ve riskler açısından iki dönüştürme opsiyonu vardır… Biri kriptopara çevirici borsasında dönüştürmek ve ikincisi özel bir hizmet karşılığı kullanmak. Aradaki fark borsaların genellikle daha düşük komisyonlarla hizmet vermesidir. Bazıları 10 kat daha az maliyetle hizmet verir ve daha güvenilir olup daha hızlı çalışır. Borsada:

  • fonlar anında hesaba yatırılır,
  • işlemler güvenli bir şekilde korunur,
  • dönüştürme komisyonları neredeyse fark edilmeyecek kadar düşüktür.

İlgili yazı: Temel Kriptografi: İnternet Şifreleri Nasıl Kırılır?

Bitcoin-ve-kriptoparalar-dolara-nasıl-çevrilir

 

Bitcoin için güvenilir borsalar

Güvenilir borsalarda yeterli Amerikan doları rezervi mevcuttur. Öyle ki 0,01 ila 100 Bitcoini Amerikan dolarına transfer edebilirsiniz. Güncel kurlar işlem platformundan dönüştürücü sayfasına sürekli olarak yayınlanır. Böylece satın alma işlemi yaparken en uygun miktarı seçebilirsiniz. Gelecekte fonlar banka kartı hesabına çekilebilir olacaktır veya aldığınız Amerikan dolarıyla başka kriptopara alabileceksiniz.

Döviz bürosu adıyla sıklıkla karşılaşılan paravan ve vurguncu sitelerin bulunduğunu unutmayın. Bitcoinlerinizi bir borsaya yatırmadan önce forumlardaki incelemeleri gözden geçirmeniz, işlemlerin limitleri ve zamanını bilmeniz gerekir. Bazı dönüştürücüler, dönüştürmeyi yalnızca belirli gün ve saatlerde gerçekleştirir. Bazıları ise dönüştürme işlemlerini 24 saat boyunca aralıksız yapar.

Bir diğer önemli husus ise yeterli teknik desteğin mevcut olmasıdır. Bir sorun olması halinde anında geri bildirime ihtiyacınız olacaktır. Oysa tüm hizmet sağlayıcılar özellikle mesai saatleri dışında böyle bir hizmet vermeyecektir. Bitcoin dönüştürme sırasında coinlerinizin borçlandırıldığı, doların hesabınıza aktarılmadığı ve teknik destekten yanıt alamadığınızı veya taleplerinize bir robotun yanıt verdiğini hayal edin. Böyle bir durumda çelik gibi sinirlerinizin olması gerekiyor. Buna karşın başta bticoin olmak üzere bütün coinler yatırımcılar için gelecek vaat ediyor ve gittikçe talep görüyor.

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex