ARM 2012 3. Çeyrek Kârı Yüzde 22 arttı

arm profits bigARM 2012 3. Çeyrek Kârı Yüzde 22 arttı: Tablet ve akıllı telefonlar sağ olsun

Apple ve Samsung patent savaşlarına girmiş durumda ama bu şirketler aynı zamanda ARM’ın en büyük müşterisi.

Apple’ın bugün mini iPad’i duyurması bekleniyor. Bu da ARM için daha fazla gelir demek.

Mobil cihazlarda enerji tasarrufu sağlayan minyatür işlemci ve çipset tasarımcısı ARM’ın gelirleri yüzde 20 artarak 230 milyon dolara ulaştı. ARM’ın vergi öncesi kârı ise yüzde 22 artarak yaklaşık 109 milyon dolar oldu.

Bu yıl PC satışları azalarak Intel ve AMD’yi zor durumda bırakırken ARM, tabletler ve akıllı telefonların yanı sıra, akıllı TV’ler için geliştirdiği çipler ve mikro kontrolörler ile gelirlerini hızla artırıyor.

ARM Finans Direktörü Tim Score, şirketin kâr artışındaki en büyük faktörlerden birinin Cortex-A satışlarındaki artış olduğunu belirtti. Diğer modellere göre pahalı Cortex-A tasarımları akıllı telefon ve tabletlerde birçok uygulamanın aynı anda daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Bu da özellikle çok çekirdekli akıllı telefonlarda Facebook, browser ve eşitlemenin aynı anda çalışırken işlemciyi ısıtmasını, pil ömrünü kısaltmasını ve sistemi yavaşlatmasını önlüyor. Cortex-A özellikle 1 GB RAM sınırlaması olan günümüzün akıllı telefonlarında ısınma ve yavaşlama problemini çözmenin en pratik yolu.

Cortex-A, ARM ürün sevkiyatının yüzde 9’unu oluşturdu (geçen yıl bu oran yüzde 5’ti) ancak bu, ARM tasarım lisansları üzerinden şirketin elde ettiği gelirlerin yüzde 35’ini oluşturdu. Cortex-A, ARM’ın çip başına kazancını yüzde 4,4’ten yüzde 4,9’a çıkardı.

Bu gelişme ARM’ın lisans anlaşmalarına da yansıdı: Yalnızca bu çeyrekte yedi Cortex-A lisansı imzalandı ve böylece şirketin toplam lisans anlaşması gelirleri de yüzde 15 artmış oldu. Morgan Stanley analiz uzmanlarına göre, sektörün genelinde görülen yavaşlamaya rağmen ARM’ın lisans gelirlerindeki artış sürüyor.

http://www.reuters.com/article/2012/10/23/us-arm-idUSBRE89M09220121023

Etiketler:, ,

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex