Apple iOS 6 Maps harita hataları için Google’dan yardım istedi

amazingiOS6Maps 326x285Bükemediğin eli öpeceksin: Henüz söylenti aşamasında ama haber kaynakları The Verge ve New York Times… Dolayısıyla ciddiye almak gerekir.

Apple iOS 6 harita hizmetinin iPhone 5’te düzgün çalışmadığını görmüş olabilirsiniz. Çarpık çurpuk haritalar, yamuk otobanlar, yerini şaşırmış şehirler ve türlü acayiplikler var… Bütün bu hatalar, iPhone 5 kullanıcılarının Google Haritaları özlemesine neden oluyor.

Aslında Google’ın Apple ile yaptığı mobil harita sözleşmesi 2013 yılında sona erecekti ve Google’ın, iOS 6’da Google Haritalar yerine, Apple’ın kendi hizmetinin kullanılacağından haberi yoktu (en azından Haziran 2012’ye kadar).

Öte yandan Google, marka değerini korumak amacıyla Google Earth 3D hizmetinden alınan görselleri, Apple için geliştireceği bağımsız Google Haritalar sürümlerine eklemek istiyor (Apple’ın kendi harita özellikleriyle rekabet etmek için).

Sonuçta Google, Apple için yine harita yapacakmış gibi görünüyor ama Google CEO’su Eric Schmidt, daha işe başlamadık dedi. iPhone 5 için geliştirilecek mobil harita uygulamasının Google Haritalar adını taşıyıp taşımayacağı ise belli değil.

Google Earth 3D hizmetinin kodu da standart Google Haritalar’dan farklı olduğu için iOS 6’da nasıl bir Google çözümü kullanılacağı merak konusu. Söylentilere göre bu uygulama yıl sonundan önce çıkmayacak.

http://bits.blogs.nytimes.com/2012/09/25/google-working-on-maps-for-iphone-ipad/

Etiketler:,

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir