AIDS’e Kesin Çare >> Amerikalı doktorlar HIV virüsünü insan DNA’sından sildi

aids-hiv-tedaviaids-hiv-tedavi

Bilim adamları AIDS’e yol açan HIV virüsünü DNA’dan “Cas9” denilen özel bir enzimle silmeyi başardı. Böylece virüsün etkisinden kurtulan hücreler daha fazla virüs üretmek yerine kendini sağlıklı bir şekilde kopyalamaya başladı.

Dr. Khalili gen tedavisinin AIDS’e kesin çare olacağını belirtmekle birlikte henüz insanlar üzerinde klinik deneylere başlamadıklarını söyledi. Yeni tedavi klinik deneylerden başarıyla geçerse hem AIDS’e kesin çare olacak hem de diğer bazı genetik hastalıkları iyileştirecek.

Devrimsel AIDS tedavisi şimdilik laboratuarda test ediliyor, ama bağışıklığı güçlendiren klasik aşılara ek olarak ölümcül hastalıkları tümüyle iyileştiren genetik aşılar da geliştiren doktorlar tıpta yeni bir çağ başlatıyor.

İlgili yazı: Fabrika üretimi yapay kan geliyor, kan bağışı sorunu kalkıyor

 

Tıpta gerçek tedavi dönemi

HIV virüsü insan vücuduna girdiğinde ölümcül genlerini DNA’ya enjekte ediyor ve böylece AIDS hastalarını ömür boyu tedavi görmeye zorluyor.

Ancak Temple Üniversitesi Tıp Fakültesi, Philadelphia araştırmacıları öldürücü virüs genlerini DNA’dan silmenin bir yolunu buldu. Bunun için DNA’dan gen silmekte uzmanlaşan Cas9 enzimini kullanıyorlar.

Temple Üniversitesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Profesör Kamel Khalili gen tedavisi ile AIDS’i iyileştirmek için önemli bir adım attıklarını söyledi: “AIDS’e karşı kesin tedavi geliştirmek bize heyecan veriyor fakat klinik testlere başlamaya henüz hazır değiliz. Sadece laboratuarda doğru yolda olduğumuzu gösteren testler yaptık.”

 

 

Gen tedavisi nasıl işliyor?

Doktorlar HIV virüsünü etkisiz hale getirmek için DNA moleküllerini makas gibi budayan bir nükleaz enzimi ve buna eklenen özel bir rehber RNA (gRNA) molekülü kullanıyor.

DNA’daki zararlı virüs genlerini kesip atan Cas9 enzimi bir tür moleküler makas işlevini görüyor. Rehber RNA ise bu makası DNA’da doğru yere yönlendiriyor.

Yeni gen tedavisi ile zararlı HIV genlerinden kurtulan insan hücreleri sağlıklı bir şekilde çoğalmaya başlıyor. Dr. Khalili süreci şöyle açıklıyor:

 

 

“Klasik tedavide HIV-1 virüsü bağışıklık sisteminden temizlenemiyor. Sadece sürekli ilaç takviyesi ile etkisiz hale getirilebiliyor. Yeni gen tedavisinde ise hastalığı tümüyle iyileştirmek için virüsü vücuttan söküp atıyoruz. Nükleaz ve gRNA ile takviye edilen hücreler HIV’e tümüyle bağışıklı oluyor.”

“Gen tedavisi sayesinde aşılar sadece bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmayacak. Aynı zamanda birçok hastalığa kesin tedavi olacak. Vücutta moleküler makas işlevini gören bu faydalı enzimi AIDS’in yanı sıra diğer bazı hastalıkları da iyileştiren genetik aşılar geliştirmekte kullanacağız.”

Bugün dünya çapında 33 milyon AIDS hastası bulunuyor. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Elif Doyuk Kartal da Türkiye’de 2013 Kasım ayı itibariyle 7 bin 500 kişinin AIDS hastası olduğunu söylemişti. Amerika’da geliştirilen yeni gen tedavisi AIDS hastalarına kesin çare olabilir.

 

 

Dolaylı yollardan öldürüyor

Üç farklı ilaçtan oluşan Yüksek Etkili Antiretroviral Tedavi ya da kısa adıyla Haart tedavisi son on beş yılda AIDS’e bağlı ölümleri büyük ölçüde azalttı. Ancak ilaçların kesilmesi hastalığın nüksetmesine yol açıyor.

Aslında HIV virüsü doğrudan öldürmüyor. Bunun yerine bağışıklık sistemini zayıflatarak insanların yaşlılıktan ölmesini kolaylaştırıyor. Dr. Khalili’nin söylediği gibi yaşlılarda solunum ve kalp rahatsızlıkları, kemik ve kas erimesi, böbrek hastalıkları, bunama ve Alzheimer görülüyor.

 

 

AIDS bu hastalıklara bağlı komplikasyonları ve dolayısıyla ölüm riskini arttırıyor. Ne yazık ki Haart tedavisi de uzun vadede bağışıklık sistemini yorarak yaşlılıkta HIV’in işini kolaylaştırıyor. Nitekim bilimkurgunun en büyük yazarlarından Isaac Asimov, hastanede kirli iğneden HIV kapmış ve 1992 yılında 72 yaşında iken böbrek yetmezliği nedeniyle hayata gözlerine yummuştu.

Dr. Khalili’nin laboratuarı, HIV-1 DNA’sını hedefleyip Cas9 enzim makasıyla kesmek için 20 nükleotidden meydana gelen bir gRNA rehber molekül zinciri oluşturdu. Ardından gRNA’yı Cas9 enzimine bağladı.

Dr. Khalili bu konuda oldukça iddialı konuşuyor: “Makas işlevini gören Cas9 enzimini kullanarak hastalardaki bütün HIV-1 kopyalarını sileceğiz ve böylece AIDS’i iyileştireceğiz. Elimizdeki teknoloji ile artık bunu yapabiliriz.”

Etiketler: AIDS Cas9 gen tedavisi HIV

Yorumları Görüntüle

  • Başta prezervatif olmak üzere birçok koruma yöntemi var AIDS'in tedavisi olmasa da :). Doğru kullanılırsa hastalık kapma riskini yüzde 99,9 azaltıyor.

   • Ben de dün öğrendim bende hiv virüsü varmış ve benim dönyam yıkıldı doktora gittim hayatın boyınca ilaç içeceksin dedi bana yeni yeni evl3ndim daha bir ay oldu nasıl yapacağımı bilmiyorum Allah kimseye göstermesin insallah en kısa zamanda tedavisi için ilaç öğretirler gün gecerek hızla yayılmaya devam ediyor

 • Simdiye kadar bulunmus olmaliydi bu hastaligin tedavisi ama bu büyük ilac sirketleri yok ah ulen ah bulunmus olan careyi yok eder bunlar sirf milyarlari götürmek icin

 • Şu anda öğrendim hastalığı kapmışım inşallah kesin tedavisi bulunur ve en kısa zamanda bu iş çözüme ulaşır

 • şimdiye kadar bulunmuş olması bu zamnda ki teknolojiye göre çok normal bilim insanlarımız tarafından ama ne yazıkki insan oğlunun para hırsı sağlığıyla oynanıyor bi tür rakabet

 • Bende aids hastasiyim. Azerbaycanliyim . 9 aydir bu hastalimi oyrenmisim ve cok kotuyum. gercektenmi bunun tam olarak tedavisi olacak?

  • Çok geçmiş olsun, umarım en kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz. Bu tedavi gerçek, ancak henüz laboratuar aşamasında. Yine de yazıdaki kişilere ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

  • Çok fazla korkmana gerek yok. HİV virüsü doğru tedavi edildiği zaman öldürücü hastalık değildir. Şeker, tansiyon, romatizma hastalığı gibi kronik bir hastalıktır. AİDS hastalığının korkutucu gösterilmesinin bazı nedenleri var. İlki ilaçlarının pahalı olması devlet için maddi yükümlülüktür, bu durumda hastalığın bulaşmasını önlemek için HİV öldürücü olarak gösterilebilir. İkincisi dinler cinsel ilişkiyi yasakladıkları için ve HİV virüsünün de genellikle cinsel ilişki yoluyla bulaşmasından dolayı siz insanların gözünde günahkarsınız. Üçüncüsü HİV virüsü en fazla Afrika ülkelerinde yaşayan insanlarda bulunur, o ülkelerde en basit hastalıklardan insanlar ölürken HİV virüsüne yakalanmış insanlar da doğal olarak ölüyorlar. İlaçlara erişimleri yok. O ülkelerde AİDS'ten ölüm oranı fazladır, daha doğrusu AİDS ölümlerinin yüzde 90'ını oluşturuyor.. Bu oranın AİDS ölümlerini yükseltmesi bizde de o virüse yakalanmış insanların öleceği anlamına gelmiyor. Bu üç nedenden dolayı HİV virüsü toplumda korkutucu hastalık olarak görülüyor. İlaçlarınızı zamanında alın, beslenmenize dikkat edin, hiçbir sorun olmadan yaşarsınız. Ayrıca tıpta yaşanan gelişmeler yakın gelecekte bu hastalığa kesin tedavi bulacak gibime geliyor. Hastalığı başka insanlara bulaştırmamaya dikkat edin. Sağlıcakla kalın.

 • Bence aldatiyolar aids hastalarini. Cunku biz cok depresyonda oluyoruz. Kabul edemiyoruz bu hastaligi. Her gece Allaha dua edib yalvariyorum bir mocize olsun buna bir tedavi olsun.

  • Sabırlı ve doğru tedavi ile bu iş çözümlenir Allah'tan ümit kesilmez aynı hastalığı bande kapmışım 1 ay olmadı öğrendim

 • arkadaşlar yaşım 24 yaklaşık 1.5 sene önce öğrendim hastalığımı ve 9 aydır ilaç kullanıyorum...herşey normal aslında hatta öncesinde daha olumlu olan şeyler var örneğin yaşamanın kıymetini anladım..ALLAHın bize emanet ettiği canın kıymetini....onun izni olmadan bişe olmaz o bizi bu şekilde imtihan ediyor çünkü bu hastalığın bulaşma ihtimali çok düşük ve eğer sizde bu hastalığa yakalandıysanız, biraz daha düşünün derim...bu arada ben sürekli araştırıyorum ve türkiyedeki uzman doktorların konu üzerindeki seminerlerine katılıyorum ilk başlarda çoğu pek ümit verir gibi konuşmuyodu ama artık onlarda günümüz şartlarında mümkün olduğunu söylüyo

  • Merhaba kardesim bende 3 gün önce öğrendim hiv pozitif oldugumu piskolejik olarak çok kötüyüm ne yapmam lazım bana yardımcı olun

   • Ben de seninle aynı tarihte öğrendim. Merak etme yalnız değilsin.

    • Merhaba bende Dövme yaptırmıştım 7 ay önce 2 ay önce kalp kriz geçirdim kalp kontrol üne gittiğimde HIV pozitif oldumu öğrendim bidaha test yaptırdım sonuç aynı çıktı ve Ankara enfeksiyon bölümüne gittim güzel ilgilendiler ilaç başladık 1 ay sonra kontrol var içim rahat doktor güzel ilgilendi bende öğrendiğimde şok olmuştum doktor erken teşhis dedi grip ve zatürre aşılarım yapıldı içim rahat tavsiyem hastalık varsa iyi bi doktor bulun internette hastalıkla ilgili çok araştırmakta yapmayın ben ablalar söyledim ilk ve doktora beraber gittik moral çok önemli ilişki kan yolu ve pozitif olan kişinin özel eşyasını kullanmazsan geçmiyor kronik bir hastalık ilacı var tedavi olmaya utanmayın korkmayın kimseye söylemek zorunda deyimsiniz önyargı ve damgalama yapıyorlar ailenizle görüşün destek alırsınız

 • eğer hayatı hiv taşıyıcısı insanlardan aldıysanız,hiv'i de almışsınız demektir. bu durum sizi ölümlü yapar. ihtiyarlayarak ölürsünüz..eğer hiv taşımadan dünyaya gelmişseniz hiv ile enfekte olmadığınız sürece ihtiyarlamaz,kanser,diabet gibi hastalıklarla karşılaşmazsınız. hiv enfeksiyonu ilk önce hemofili hastaları,kaposi sarkomu (kanser) hastaları,homoseksüeller ve uyuşturucu kullananlarda tespit edilmişti. hemofili kalıtsal (genetik) hiv enfeksiyonuna bağlı bir hastalık olduğu gibi kanser de hiv bağlantılı bir hastalıktı. uyuşturucu kullanma eğilimi ve homoseksüellik ise kalıtsal olarak hiv taşıyıcısı olan toplumlarda yaygın olarak görülüyordu. yani homoseksüellik bir bulaşma yolu değil, kalıtsal hiv enfeksiyonunun neden olduğu bir cinsel davranış bozukluğuydu.

  • ne saçmalıyorsun sen yaa , cahil cahil konuşma, git biraz oku ögren!!!

Yeni Yazı

 • Bilim-Teknoloji

Güneş Sisteminde Gezegenlerin Arası Neden Açıktır?

Güneş Sistemi’ndeki 8 gezegen neden yan yana dönmüyor? Neden gezegenlerin arasında milyonlarca ve milyarca kilometre uzaklık var? Neden iç gezegenler…

 • Bilim-Teknoloji

Dünyadaki Bütün Virüsleri Yok Edersek Ne Olur?

Bugünlerde hemen herkes virüslerden nefret ediyor. Ne de olsa Covid-19 salgınına yol açan Corona virüsü çok zarar verdi. Küresel salgına…

 • Bilim-Teknoloji

Kurucu Teori: Fizik Bilimi Nasıl Yapılır?

Kurucu Teori nedir ve nasıl çalışır? Fiziğin anayasası ve metafiziği olmaya aday Kurucu Teoriyle evrenin büyük patlamayla oluşumunu nasıl açıklarız?…

 • Bilim-Teknoloji

Mars Gezegenini Dünyalaştırmak Ekonomik mi?

Mars gezegenini dünyalaştırmak ekonomik mi? Dikkat ederseniz Mars’ı Dünya’ya çevirmek mümkün mü diye sormuyorum. Mars’ı Dünyalaştırma teknolojisini blogda anlattım. Peki…

 • Bilim-Teknoloji

Uzayda Hayatı Ganymede Uydusunda mı Arayalım?

Güneş Sistemi’nde yaşam aramak için Jüpiter uydusu Europa, Satürn uydusu Enceladus ve hatta Mars’tan önce en büyük uydumuz Ganymede’ye mi…

 • Bilim-Teknoloji

Dinozorların Gerçek Rengini Nasıl Öğreniriz?

Dinozorlar eskiden sandığımız gibi meşin derili gri veya kahverengi tonlarına sahip renksiz hayvanlar değildi. Dinozorların tüyleri olduğunu yaklaşık 20 yıl…