8 Adımda Marslı Filmi Ne Kadar Gerçekçi? >> Filme gittim, sizler için inceledim

Marslı 1

Dün akşam Caddebostan Kültür Merkezi’nde (CKM) Matt Damon’ın başrolünü ve Ridley Scott’ın yönetmenliğini üstlendiği Marslı filmine gittim ve çok beğendim.

Hatta perdenin projektör ayarı yapılmadığı için 3B gözlüklerle koyu gözüken film, Mars’ın Güneş’e uzaklığı yüzünden gündüz vakti bile alacakaranlık olması gibi gerçekçi bir etki yaratmıştı (Türk sinema salonlarının ihmali sayesinde). 🙂

Bu yazıda filmin kısa incelemesini yapmak istiyorum. Yazımız hemen hiç spoiler içermiyor, filmin konusu anlatmıyor. Ben de filmin senaryosunu eleştirmek ve konuyu öyle değil de şöyle antsalardı daha iyi olurdu tartışmalarına girmek istemiyorum. Bunun yerine Marslı filmini birkaç satırda sadece bilimsel gerçekçilik açısından inceleyeceğim.

Marslı filmi son derece gerçekçi ama Christopher Nolan’ın Interstellar filmi kadar gerçekçi değil. Öyle ki filmin senaryosu için kritik olan birkaç nokta Mars’ta asla yaşanmazdı. Sıralayacak olursak:

 

1. Filmin başındaki Mars fırtınası gerçek dışı

Mars’ta atmosfer çok ince. Bu yüzden rüzgar ne kadar hızlı eserse essin ağır şeyler devrilmez.

marslı 3

 

2. Güneş’in büyüklüğü yanlış

Mars Güneş’e Dünya’dan ortalama 80 milyon km uzak. Bu nedenle gökyüzünde Güneş sadece 5 kuruş madeni para kadar gözükür. Filmde ise Güneş Dünya’daki kadar büyük görünüyor.

marslı 4

 

3. Günbatımı ve gündoğumu renkleri yanlış

Mars’ta Güneş gün doğarken veya batarken kırmızı-turuncu renk almaz. Gerçek rengi aşağıdaki gibidir (eflatun ve mor gökyüzü).

Marslı 2

 

4. Yerçekimi Dünya’nın yüzde 38’i

Bu nedenle filmde Matt Damon’ın daha hafif ve dengesiz hareketler yapması gerekiyordu, ama bunu filme uygulamak çok zor olurdu. Sürekli bilgisayar animasyonu gerekirdi. O yüzden boş verelim.

marslı 5

 

5. Yanlış uzay gemisi

Ne bugün ne de yakın gelecekte o kadar büyük bir uzay gemisi yapamayız. NASA’nın gerçek insan yolculuğu planı için Orion ile Mars Çağı Başlıyor yazımı okuyabilirsiniz.

marslı 6

 

6. Tedbirsizlik

Spoiler vermemek için üstü kapalı yazıyorum: Mars’ta çıkacak fırtınaların maksimum hızını zaten biliyoruz. Oraya kimseyi tedbir almadan göndermeyiz. Filmdeki aksiliğin hiç yaşanmaması gerekirdi. Keşke başka aksilik bulsalardı.

marslı bu

 

7. Mars’a 4 kişi gidecek

Büyük olasılıkla Mars’a sadece 4 kişi gönderebileceğiz.

Marslı 7

 

8. El manevrası

Yine spoiler vermemek için kısa kesiyorum: Filmin sonundaki el manevrası kişiyi öldürür. Ayrıca kimse el manevrası ile uzaydaki yönünü tayin edemez, yönünü öyle tam istediği yere ulaşabileceği kadar iyi kontrol edemez.

marslı

 

8. İpler dolanıyor

Çok gerçekçi. Açısal momentum ve kinematik kuralları mükemmel resmedilmiş.

marslı 10

Yorumlar

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir