25 Şubatta Dünyaya Göktaşı Çarpmayacak

Göktaşı 25 şubat asteroit dinozor nasaSon günlerde internette Dünya’ya göktaşı çarpacağı söyleniyor. Buna göre dev dalgalar şehirleri yutacak ve tıpkı 65 milyon yıl önce dinozorlara olduğu gibi insan soyu tükenecek. Elbette uydurma haber; ama uzayda bize yaklaşan 2000 asteroit var. İçlerinden biri Dünya’ya çarpacak mı?

Katil göktaşı

25 Ocak 2017’de Daily Mail gazetesi, web sitesinden yaptığı haberde, NASA’nın gerçeği halktan gizlediğini ve 25 Şubatta Dünya’ya dev bir asteroit çarpacağını söyledi. Bu göktaşı okyanusa düşecek ve 1 km yüksekliğindeki dev dalgalara yol açacaktı.

Tsunamiler kıyı şehirlerini vuracak, sahiller su altında kalacak ve atmosfere büyük miktarda toz püskürmesi nedeniyle gezegenimiz 3 yıl boyunca karanlığa gömülecekti. Bu da tarlalardaki bitkilerin ölmesine ve 10 yıl içinde insan soyunun açlıktan ölmesine yol açacaktı.

Gerçek bir felaket senaryosu; ama baştan söyleyelim, tümüyle uydurma. 😉 Evet, 65 milyon yıl önce Dünya’ya gerçekten büyük bir göktaşı çarptı ve meydana gelen patlama dinozorların soyunun tükenmesine yol açtı. Hatta Dünya’ya böyle bir büyük asteroit çarpmasının zamanı yaklaşıyor.

İlgili yazı: Düz Dünya Teorisini Çürüten 12 Kanıt

Göktaşı-25_şubat-asteroit-dinozor-nasa
Bu büyüklükteki bir asteroit yerkabuğunu tümüyle eritip gezegendeki hayatı yok ederdi.

 

Ancak 25 Şubatta göktaşı çarpmayacak

NASA, üniversiteler ve diğer uzay daireleri uzayı sürekli teleskoplarla tarıyor. Astronomlar Dünya’ya yakın yörüngelerde dönen ve büyük olduğu için Dünya’ya çarparsa felakete yol açabilecek olan 2000 asteroiti büyük bir titizlikle izliyor. Büyük asteroitleri teleskopla görmek de kolay oluyor.

Bu katil asteroit adaylarından biri de 2016 WF9 ve söz konusu cismi geçen yıl NASA buldu. ABD Havacılık ve Uzay Dairesi’nin NEOWISE (Geniş Açılı Kızılötesi Araştırma Kâşifi) adlı uzay teleskopu 2016 Kasım ayında yeni bir asteroit keşfetti ve buna 2016 WF9 adını verdi.

Oysa 2016 WF9 asteroiti 25 Şubat 2017 günü Dünya’ya 51 milyon km uzaktan geçecek. Kısacası gezegenimize asla tehlikeli olacak kadar yaklaşmayacak. Düşünün: Güneş’e Dünya’dan sonra en yakın gezegen olan Venüs bizden ortalama 42 milyon km uzakta. Uydumuz Ay ise sadece 381 bin km uzakta. 51 milyon km uzaktaki bir asteroit bize çarpamaz.

İlgili yazı: İnternetinizi Uçuracak En İyi 10 Modem

Göktaşı-25_şubat-asteroit-dinozor-nasa
Daha önce çarptılar, biliyoruz ve tekrar çarpacaklar. Arizona’da bununan yaklaşık 2 km genişliğindeki Meteor Krateri 50 bin yıl önce 50 metrelik bir metalik göktaşı çarpışmasıyla oluştu.

 

Yalan haber nereden çıktı?

İşi reklama vurmuş olan düşük kaliteli web siteleri asparagas haberler yayınlayarak siteye gelen ziyaretçi sayısını artırmak istiyor; çünkü tıklama sayısı artınca ziyaretçiye daha fazla reklam gösterip para kazanıyorlar. Gerçi bu taktik artık işe yaramıyor.

Google ve diğer arama motorları yalan haber yaptığı için adı kötüye çıkan sitelerin Adsense reklamları yayınlamasına izin vermiyor ve bu siteleri arama sonuçları sayfasında alt sıralara atıyor. Ancak, İngiliz basınından Daily Mail gibi tabloid yayınlar hâlâ bu ucuz taktikten medet umuyor ve okurlarını yanlış bilgilendiriyor.

İlgili yazı: Dünyanın Sekizinci Kıtası Zelandiya İle Tanışın

Göktaşı-25_şubat-asteroit-dinozor-nasa
65 milyon yıl önce Dünya’ya çarpan 10 km’lik göktaşının açtığı Çikşulub kraterinin eski hali. Yucatan Yarımadası, Meksika.

 

Güya Rus profesör demiş

Buna karşın haberi Daily Mail’in uydurduğunu sanmayın. Bu tür haberleri genellikle başka siteler kendileri için uyduruyor; ama magazin basını da tıklama sayısını artırmak için bilerek üstüne atlıyor. İşin en kötü tarafı ise NASA gibi saygın bilimsel kurumlara iftira atılması:

Tıklama sahtekarlığı yapan web siteleri halkın NASA’ya inandığı ve güvendiğini bildikleri için önce NASA’nın yalan söylediğini öne sürüyorlar. Böylece Dünya’ya 25 Şubatta katil göktaşı çarpacak gibi uyduruk haberlere gerçeklik kazandırmaya çalışıyorlar.

Örneğin haberde sözü geçen Rus Profesör Dyomin Damir Zakharovich, NASA’nın Dünya’ya katil göktaşı çarpacağı gerçeğini halktan gizlediğini söylüyor. Oysa bu isim sahte. Sözde profesörün ismi internette birkaç ay önce ortaya çıktı ve o zamandan beri web sitelerinde geziniyor.

Bu profesör uzayda gizlenen kayıp 9. gezegen Niburu’nun Plüton’un içinde yer aldığı Kuiper Kuşağı’ndaki asteroitleri zaman zaman yörüngeden çıkardığını ve 6 milyar km uzaktan gelen bu göktaşlarından birinin 25 Şubatta Dünya’ya çarpacağını ileri sürüyor.

İlgili yazı: Uzay Yolcuları Filmi Ne Kadar Gerçekçi?

Göktaşı-25_şubat-asteroit-dinozor-nasa
Jüpiter’in yerçekimi, Asteroit Kuşağı’nın dışında yer alan ve Dünya’ya yaklaşan asteroit gruplarını belirli noktalarda tutararak bize çarpmalarını önlüyor (en dış halkadaki yeşil ve sarı noktalar).

 

Gerçek dokuzuncu gezegen

Kayıp Dokuzuncu Gezegen yazısında anlattığımız gibi yörünge hesaplamaları, gerçekten de Güneş’ten ortalama 105 milyar km uzakta Dünya’dan daha büyük bir gezegen olabileceğini gösteriyor. Hatta bu gezegenin Güneş Sistemi’ni 6 derece bükmüş olduğu düşünülüyor.

Ancak, uzayda Niburu diye bir gezegen yok! Bu modern çağ efsanesi eski Babil kil tabletlerinin yanlış okunmasından kaynaklanıyor. Gerçek dokuzuncu gezegen o kadar uzakta ki Kuiper Kuşağı’nda bulunan asteroitleri yerinden söküp Dünya’ya savurması mümkün değil.

İlgili yazı: Mobil İnternette Video İzleme Rehberi

Göktaşı-25_şubat-asteroit-dinozor-nasa
Asteroit Kuşağı’ndaki en büyük asteroitlerin kütlesinin diğer asteroitlerle karşılaştırması.

 

Ölüm yıldızı Nemesis

İnternette dolaşan diğer katil göktaşı efsanesi de ölüm yıldızı Nemesis’le ilgili. Buna göre uzayda bize periyodik olarak yaklaşan ve uzaklaşan küçük bir kırmızı cüce yıldız var: Güneş’in kardeşi Nemesis. Tabii bu efsane de uydurma.

Astronomlar yaptıkları araştırmalarda bize düzenli olarak yaklaşan ve asteroitleri yörüngesinden çıkarıp göktaşı niyetine üstümüze savuran bir yıldız bulamadı. Elbette Güneş Sistemi uzayda saniyede 220 km hızla yol alıyor. Bu yüzden de yakınımızdan komşu yıldızlar geçiyor.

Ancak, bu olay 10 milyon ila 100 milyon yıl gibi düzensiz aralıklarla yaşanıyor ve şu anda bizim için hiçbir tehlike arz etmiyor. Kısacası bu yakınlarda bize katil göktaşı çarpmayacak; ama gelecekte Dünya’ya çarpabilecek tam 2000 göktaşı var ve bu sayı 20 bin de olabilir.

İlgili yazı: Ay’a Gitmedik Komplo Teorilerini Çürüten 10 Kanıt

Göktaşı-25_şubat-asteroit-dinozor-nasa
Gerçek ölüm yıldızı Gliese 710 1,35 milyon yıl sonra Güneş Sistemi’nin yakınından geçecek ve büyük olasılıkla dinozor katili kadar büyük bir asteroiti yörüngesinden çıkarıp üstümüze savuracak.

 

Gerçek katil asteroitleri görelim

Sözde insanlığı yok edecek olan 2016 WF9 asteroiti tam bir uzay gezgini ve 5 yıldır bize yaklaşıyor: Dünya’ya gelmeden önce Jüpiter’in yanından geçti, Mars ile Jüpiter arasındaki Asteroit Kuşağı’na uğradı ve 25 Şubatta 51 milyon km yakınımızdan geçtikten sonra dış Güneş Sistemi’ne geri dönecek.

Ancak genel kanının tersine, Dünya’ya en yakın 2000 tehlikeli asteroit Asteroit Kuşağı’ndan gelmiyor. Sonuçta bizden ortalama 130 milyon km uzakta yer alan Asteroit Kuşağı’ndaki uzay kayalarının yörüngeleri oldukça istikrarlı.

İki yukarıdaki resimde görüldüğü üzere, uzay çobanı gibi davranan Jüpiter gezegeni bu kayaları yerinde tutarak Dünya’ya çarpmalarını önlüyor.

Bizim için asıl tehlikeli olanlar Mars ile Dünya arasında dönen ve bizden ortalama 30 milyon km uzakta yer alan asteroitler. Bunların içinde bize çarparsa felakete yol açacak kadar büyük ve ağır olan 2000 asteroit var.

İlgili yazı: AIDS’e Kesin Çare >> Amerikalı doktorlar HIV virüsünü insan DNA’sından sildi

Göktaşı-25_şubat-asteroit-dinozor-nasa
Gerçek dokuzuncu gezegen bizim için tehlikeli değil. Asteroitleri yörüngeden çıkarıp bize yollamıyor.

 

Dinozor katili ne zaman dönüyor?

65 milyon yıl önce Dünya’ya çarpan göktaşı yeryüzündeki canlı türlerinin yüzde 75’ini yok etti ve dinozorların soyunu kurutarak insanı türetecek olan memelilerin önünü açtı. Peki önümüzdeki 100 yılda Dünya’ya böyle bir asteroit çarpar mı?

Korkmayın, çarpmaz

NASA’ya göre istatistiksel olarak bize böyle bir göktaşı çarpmasına en az 1,35 milyon yıl var. Biz o zamana kadar ya galaksi imparatorluğu kurar ya da yok oluruz. Zaten önümüzdeki yazılarda anlatacağım gibi yeni uzay teleskopları ile asteroitleri çok daha iyi gözleyeceğiz.

Öyle ki uzayda bize yakın olan en az 20 bin asteroit olduğu tahmin ediliyor. Bugüne dek bunların onda birini görebildik; çünkü teleskoplarımız yeteri kadar güçlü değildi ve çok az sayıda teleskopumuz vardı; ama önümüzdeki 3 yılda bu değişiyor. Yeni teleskoplar ile hiçbir şey gözümüzden kaçmayacak.

Artık bütün tehlikeli asteroitleri en az 20 yıl önce görecek ve tedbir alacağız. Ayrıca 40 yıl içinde en büyük asteroitleri bile nükleer silahlarla parçalayacak veya bize çarpmaması için yolunu değiştirecek teknolojiye sahip olacağız.

İlgili yazı: Mars Ay Kadar Büyük Olmayacak

Göktaşı-25_şubat-asteroit-dinozor-nasa
Asteroit Kuşağı’ndaki en büyük üç asteroitin (içlerinden biri cüce gezegen Ceres) Plüton ve uydusu Charon’la karşılaştırması.

 

Asteroit madenciliği

Dünya’daki doğal kaynakların tükenmesiyle birlikte gözünü uzaydaki kayalardan maden çıkarmaya diken yeni şirketler, ticari değeri olan asteroitleri bulmak için yeni uzay teleskopları kullanacaklar. Böylece uzayda gözümüzden sinek bile kaçamayacak. Peki bildiğimiz asteroitler içinde bize çarpacak olanlar var mı?

NASA uzmanları 2000 asteroit içinde 1650’sini özellikle tehlikeli olarak işaretlemiş bulunuyor. Neyse ki bunların büyük kısmı Dünya’da kitlesel yok oluşa yol açacak kadar büyük değil; ama Paris’e düşseler kentin yarısını yok edebilirler.

Ayrıca içlerinden 150 tanesi 1 km’den daha büyük. İşte bunlar Dünya’ya çarparsa kısmi kitlesel yok oluşa ve nükleer savaş sonrası gibi global kışa yol açarlar. Atmosferi kaplayacak toz bulutları yüzünden Dünya 1 yıl karanlığa gömülürse iklim değişikliği ile açlık felaketi yaşanır.

7 Şubatta Michigan üstünde patlayan meteor

 

Uzay bombardımanı

Şansımıza Dünya’ya en yakın yörüngelerde dönen ve bu yüzden de bize çarpma tehlikesi en yüksek olan göktaşları sadece 150 metre çapında. Gerçi Dünya’ya yakın asteroitler içinde en büyüğü 1281 m genişliğinde; ama bu asteroitin bize çarpma olasılığı yalnızca 1/8333.

Aslında bize her yıl 4 metre genişliğinde bir göktaşı çarpıyor, ama bunlar yere ulaşmadan havada patlıyor.

Bu tür tehlikeli bir olay en son 2013 yılında Rusya’nın Çelyabinsk kentinde yaşanmıştı. Göktaşı şehre uzak bir mesafede havada patladı. Ancak, daha alçak ve yakında patlasaydı şehri nükleer silah gibi yok ederdi.

İlgili yazı: Renk Körlüğünü Düzelten Gözlük

Göktaşı-25_şubat-asteroit-dinozor-nasa

 

Peki ya büyükler?

Evrende küçük şeylerin sayısı büyük şeylerden daha fazla. Bu yüzden asteroitlerin boyu büyüdükçe sayısı azalıyor. Örneğin 8 metre genişliğindeki göktaşları Dünya’ya 4 yılda bir çarpıyor. 30 metrelikler ise 100 yılda iki kez geliyor.

Tabii 1,35 milyon yıl sonra Gliese 710 yıldızı Güneş Sistemi’nin yakınından geçecek. İşte bu gerçek Nemesis, gerçek ölüm yıldızı 10 km genişliğindeki dev bir asteroiti yörüngesinden çıkarıp Dünya’ya savurabilir. Yine de buna hazırlanmak için önümüzde çok uzun bir süre var.

İlgili yazı: Mars ve Venüs’ü Dünyalaştırmak İçin 5 Dahice Yol

Göktaşı-25_şubat-asteroit-dinozor-nasa
Asteroitin yakınına uzay gemisi park edip yerçekimsiz ortamda geminin kütlesini yerçekimi çapası olarak kullanabilir ve asteroitin yolunu 6 ayda değiştirip Dünya’ya çarpmasını engelleyebiliriz.

 

Göktaşlarını nasıl durdururuz?

En basiti nükleer füzeyle vurup parçalamak: En görkemli özel efektler nükleer patlamalardan çıktığı için Hollywood bu senaryoyu Derin Darbe ve Armageddon filmlerinde ele aldı (ikincisinde Bruce Willis ve Liv Tyler rol almıştı).

Ancak nükleer silahlar çok sorunlu. Öncelikle metalik asteroitleri füze atıp parçalayamayız; çünkü büyük ölçüde demirden oluşan bir asteroitin yüzeyinde patlarsa onu parçalamaya gücü yetmez. Doğrusu uzaya özel nükleer bomba robotu gönderip asteroiti kazmak ve bombayı içine yerleştirmek.

Tabii asteroite robot gönderene kadar içyapısını bilemeyeceğiz, örneğin ne kadar sert olduğunu tahmin edemeyeceğiz. O yüzden nükleer silah kullanmak kolay değil ve çok riskli.

İlgili yazı: VPN Engelleme Başladı

Göktaşı-25_şubat-asteroit-dinozor-nasa

 

Ya parçalanırsa?

Diyelim ki büyük asteroiti ikiye, hatta beşe böldük. Peki tehlike geçecek mi? Hayır. Belki Dünya’da yaşamı yok etmeyecek; ama nispeten küçük olan beş parça Dünya’ya çarpıp büyük şehirleri yok edebilir. Bu sebeple asteroitleri yok etmektense yolunu değiştirmek daha mantıklı.

Nasıl yapacağımıza gelince: İlk olarak büyük asteroite küçük bir asteroit fırlatabiliriz. Ancak, bunun için yakınlarda küçük bir asteroit bulmak, onu itip yolundan çıkarmak ve büyük asteroitle çarpışmasını sağlamak lazım. Her ikisi de uzayda yüksek hızda giden iki cismin çarpışmasını sağlamak zor.

Ayrıca asteroit parçalanırsa yine Dünya’ya düşüp şehirlerimizi yok edebilir. Bu yüzden en iyisi yerçekimi çapası kullanmak:

İlgili yazı: Asteroitten Uzay Gemisi Olur mu?

Göktaşı-25_şubat-asteroit-dinozor-nasa
Asteroitleri güneş ışınları, lazer ışınları ve nükleer füzeyle parçalamaya gerek yok. Yerçekimi çapası ile yolunu değiştirmek yeter.

 

Yerçekimi çapası nedir?

Teknik adıyla gelişmiş yerçekimi traktörü bugün sahip olduğumuz bir teknoloji. Uzayda yerçekimi olmadığını hatırlayın. Buna rağmen büyük-küçük bütün cisimlerin kütlesi ve zayıf bir yerçekimi alanı var.

Özetle Dünya’dan uzakta yerçekimi olmadığı için bir uzay gemisi bile yakındaki asteroitleri kendine çekebilir. Bu yöntemde katil asteroite bir robot uzay gemisi gönderiyoruz (en iyi sonucu almak için bunu Dünya’ya yaklaşmadan 20 yıl önce yapıyoruz. Küçük bir asteroiti saptırmak içinse 3 ay yeterli). Sonra uzay gemisini asteroitin yakınına park ediyoruz.

Asteroit ve uzay gemisinin kütlesi birbirini çekiyor ve ortaya çıkan etkileşim asteroitin birkaç metre yana kaymasına yol açıyor. 20 yıllık yolculukta mesafe gittikçe büyüyor ve Dünya’ya çarpacak olan asteroit Dünya’nın 100 bin km uzağından geçiyor!

İlgili yazı: Dünya’ya En Çok Benzeyen Gezegen Bulundu

Göktaşı-25_şubat-asteroit-dinozor-nasa

 

Son kararın

İşte bu yüzden Dünya’ya göktaşı çarpacak ve hayatı veya uygarlığı yok edecek diye endişelenmenize gerek yok. Tersine, pek yakında asteroit madenciliği ile uzaya yayılacağız ve Dünya’ya yakın yörüngelerde dönen tek bir büyük asteroitten 10 bin katrilyon dolar değerinde platin çıkaracağız.

Ancak, asıl mucize Ay’dan helyum 3 çıkarıp bununla nükleer füzyon reaktörlerini çalıştırmak olacak. Ucuz ve temiz nükleer enerji üretmek, güneş panelleriyle birlikte Dünya’nın elektrik sorununu çözerek çevre kirliliğini önleyecek. O zamana dek gerçek haberler okuduğunuz bilim dolu günler dilerim. 🙂

Dinozor katili göktaşı çarpışması

Yorumlar

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir