Yapay Zeka ile Melek Yatırımcı Olmanın 8 Yolu

melek_yatırımcı-yapay_zeka-risk_sermayesi-yatırımcı-girişimc2009’da Quid pazar araştırma şirketinin yapay zeka yazılımı Evernote, Spotify ve Cloudera gibi girişimlerin zengin olacağını öngördü. Tabii Quid CEO’su Goodson da YZ’ye yardım etti. Peki yazılımlar şirketlerin geleceğini öngörmekte ne kadar başarılı ve gelecek 5 yılda hangi şirketler zengin olacak? Yapay zeka ile melek yatırımcı olmanın 8 yolunu birlikte görelim.

Yatırımcının yapay zeka rehberi

Yatırımcılar hangi girişimcilere yatırım yapacağını bilmek istiyor, yoksa parayı batırma riski var. Öte yandan kuantum fiziğindeki belirsizlik ilkesi nedeniyle ekonomi gibi karmaşık sistemleri kesin olarak öngörmek imkansız.

Yine de startuplarla ilgili karmaşık detaylar en dikkatli yatırım danışmanları ve ekonomistlerin gözünden bile kaçabilir; çünkü ortada muazzam ölçekte büyük veri var. Quid pazar araştırmaları şirketi 8 yıl önce bu sorunu çözmek için özel bir yapay zeka (YZ) yazılımı geliştirdi.

Bu yazılım borsalara ve melek yatırımcılara, risk sermayesi ve özel sermaye şirketlerine bakarak hangi girişimlerin önümüzdeki 5-10 yılda zengin olacağını tahmin etmeye çalışıyor.

İlgili yazı: Düz Dünya Teorisini Çürüten 12 Kanıt

melek_yatırımcı-yapay_zeka-risk_sermayesi-yatırımcı-girişimc

 

Kusursuz mu?

Kesinlikle hayır. Bir kere yapay zeka henüz sandığımız kadar zeki değil. İkincisi Quid’in bazı tahminleri yanlış çıktı ve başarılı olacağı öngörülen şirketler arasında iflas edenler oldu.

Yine de 2009 yılında yapay zeka Evernote, Spotify, Etsy, Zynga, Palantir, Cloudera ve OPOWER gibi birçok şirketin zengin olacağını başarıyla öngördü. Elbette eski kulağı kesiklerden Goodson ve deneyimli ekibi de yapay zekaya yardım etti.

İlgili yazı: İnternetinizi Uçuracak En İyi 10 Modem

melek_yatırımcı-yapay_zeka-risk_sermayesi-yatırımcı-girişimc
Endüstri 4.0 robotlaşma ve yazılım otomasyonu demek.

 

Peki ya Bitcoin ve endüstri 4.0?

Bu hafta blogda dijital dönüşüm ve endüstri 4.0 haftası. Ben de haftanın konseptine uygun olarak dijital dönüşüm, risk sermayesi ve Bitcoin ilişkisini ele alan analizleri art arda paylaşarak sizlere bilim-teknoloji alanındaki en yeni gelişmeleri aktaracağım.

Bu bağlamda Bahçeşehir Üniversitesi’ndeki değerli takım arkadaşlarımla Türkiye’nin ilk Endüstri 4.0 Endeksini de hazırladığımızı eklemek isterim; çünkü bu çalışma sırasında yapay zeka ve Bitcoin ile şirketlere nasıl yatırım yapılır konusunun gözden kaçtığını fark ettim. Okuduğunuz yazıyı da buna hazırlık olarak hazırladım: Önümüzdeki 3 yılda teknolojiyi kullanarak nasıl para kazanacağız?

İlgili yazı: En Küçük Uzay Gemisi Fırlatıldı: Starshot Yıldız Çipleri

melek_yatırımcı-yapay_zeka-risk_sermayesi-yatırımcı-girişimc

Önce gerçekler

Günümüzde risk sermayesi temsilcileri yeni girişimlere yatırım yaparken maalesef yapay zekayı pek dikkate almıyor; daha çok sezgi ve tecrübelerine güveniyorlar. İyi güzel de artık dijital dünyada büyük veri öyle boyutlara ulaştı ki insanların yapay zeka olmadan doğru tahminde bulunması zor.

Üstelik Bitcoin ve alternatif coin bazlı ödemeler çıktı. Sony gibi büyük şirketler Bitcoin ile yatırım yapmaya ve coin bazlı borsa yazılımları geliştiren fintech girişimlerini desteklemeye başladı. Bu yüzden melek yatırımcıların yapay zeka öngörüleriyle yatırım yapmasının zamanı geldi.

İlgili yazı: İnternette teknik takip ve gözetimi önleme rehberi

melek_yatırımcı-yapay_zeka-risk_sermayesi-yatırımcı-girişimc
Büyütmek için tıklayın.

 

Peki nasıl yatırım yapacaksınız?

İtalyan Lisesi’nden bazı sınıf arkadaşlarımın eski kulağı kesikler olarak ailesine melek yatırımcı sıfatıyla ek gelir sağladığını biliyorum. Bunu özellikle söylüyorum; çünkü 2017 yılında girişimciliğin ikinci aşamasına geldik: Bireysel girişimciler kadar bireysel melek yatırımcılar da yaygınlaşacak.

Öyle ki Bitcoin ve belki de alternatif coin borsalarıyla bugün kendi ürettiği takıları satmak için e-ticaret sitesi açan birçok yerli girişimci yarının uluslararası melek yatırımcıları olacak. Bunun için uluslararası coin borsalarını kullanacaklar.

İlgili yazı: Mobil İnternette Video İzleme Rehberi

melek_yatırımcı-yapay_zeka-risk_sermayesi-yatırımcı-girişimc
Büyütmek için tıklayın.

 

Melek yatırımcı basitten başlamalı

Bu yazı öncelikle yeni şirketlere nasıl yatırım yapılır sorusunu cevaplamak için yapay zeka analizi kullanabileceğinizi gösteriyor (bu hafta birçok alanda devamı gelecek). Ancak önce gerçekler: 2009 yılında başarılı olma şansı olduğu öngörülen şirketlerin yüzde 20’sinin değeri bugün 20 milyar dolara ulaştı. Üstelik bunların içinde herkesin bilmediği büyük sürprizler var.

Örneğin, 8 yıl önce sekiz kişiyle işe başlayan Ibibo şirketi bugün Hindistan’da otel rezervasyonu konusunda yıllık 2 milyar dolar satış yapıyor. Demek ki böyle bir şirket bulup 5-10 bin dolar yatırım yaparsanız sadece bu işten elde edeceğiniz kazançla geleceğinizi finanse edebilirsiniz.

İlgili yazı: Vücudunuzun Yarısı Başka Galaksiden Geliyor

melek_yatırımcı-yapay_zeka-risk_sermayesi-yatırımcı-girişimc

 

1. Büyük yatırım fonlarını takip edin

Piyasaları 80’lerden beri takip eden Bloomberg Businessweek bu tahminlerde büyük veriden yararlandı. Özellikle de hangi sektörlerin gelecek vaat ettiği ve trend olduğunu tespit etmek için en büyük yatırımcıları analiz etti.

Yasal düzenlemeler nedeniyle bunların ismini veremedi; ama 2009 listesinde yer alan 50 şirket birer VC portföyü olsaydı bunlar tüm zamanları en yüksek performanslı ikinci fonu olacaktı. Öyle ki sadece bir tek yatırım fonu (o da 90’lardaki dotcom köpüğünü iyi takip ettiği için) listedeki VC adayı 50 şirketten daha çok para kazandı.

İlgili yazı: 18 Ayda Nasıl 24 Kilo Verdim?

melek_yatırımcı-yapay_zeka-risk_sermayesi-yatırımcı-girişimc

2. Varsayımların tahmin olduğunu unutmayın

Sekiz yıl önceki listenin VC performansını tahmin ederken, yatırımcıların bu şirketlerin içinde istediğini seçip istediğine yatırım yapacağı varsayılmıştı. Oysa gerçek melek yatırımcılar ve risk sermayesi temsilcilerinin yatırım yaparken birbiriyle rekabet etmesi gerekiyor.

Kısacası kendiniz için bir yatırım analiz yapay zekası geliştirecek ve bir yatırım analiz yazılımı yazacaksanız rakiplerinizi de analiz etmeniz gerekiyor. Kim, hangi sektöre yatırım yapmış? Yatırım yapacağınız şirketin potansiyel rakipleri kim ve bunlara kimler yatırım yapmış? Bunları bilmesiniz.

İlgili yazı: Dünya’ya En Çok Benzeyen Gezegen Bulundu

melek_yatırımcı-yapay_zeka-risk_sermayesi-yatırımcı-girişimc
Büyütmek için tıklayın.

 

3. Sektör duayenleri nasıl yapmış?

Şimdi yapay zeka yeni yatırım öngörüleri listesinin nasıl hazırlandığına bakalım. Quid yapay zekasına göre önümüzdeki 5 yılda hangi 50 şirketin zengin olma ihtimali yüksek? Öncelikle bunun bir yöntem sorunu olduğunu unutmayalım.

Quid CEO’su Goodson bunun için son üç yılda risk sermayesi yatırım alan veya risk sermayesinden borç alan 50 bin özel şirkete baktı. Bunların verilerini yatırım miktarı, yatırımcı kimliği, şirket lokasyonu ve yıllık yatırım ölçüsüne göre analiz etti.

4. Güncel ve güvenilir veriler kullanın

Quid yapay zekasında S&P Capital IQ ve Crunchbase’in 2016 itibariyle güncel olan verileri kullanıldı. Ancak, güncel veri ve ana performans göstergeleri (KPI) yatırım tahminlerine yetmez. Bir de Bahçeşehir Üniversitesi’ndeki e-business and internet marketing dersimde vurguladığım gibi, bağlamsal metriklerinizin olması lazım.

İlgili yazı: Kök Hücrelerle Körlük Tedavisi Ne Zaman Geliyor

melek_yatırımcı-yapay_zeka-risk_sermayesi-yatırımcı-girişimc
Büyütmek için tıklayın.

 

5. Ağ tabanlı bağlamsal metrikler kullanın

Nasıl ki kariyer yapmak ve müşteri bulmak için networking yapıyorsunuz (Türkçesiyle ağ bağlantısı kuruyorsunuz) yatırım verilerinizi de ağ tabanlı zekayla analiz etmelisiniz. Özetle son 18 ayda hangi teknoloji şirketlerinin nerede kurulduğuna bakın.

Sonra bu şirketlere hangi ülkelerden hangi yatırımcıların ne kadar yatırım yaptığına bakın. Böylece KPI’larınızı dinamik metriklere göre hem tek tek hem de gruplar halinde değerlendirin. Sandığınızdan daha kolay aslında: Web sitesiniz için Google Analytics’in detaylı edinme kategorilerini kullanıyorsanız bunu biliyorsunuz demektir.

İlgili yazı: Evren Bir Simülasyon mu?

melek_yatırımcı-yapay_zeka-risk_sermayesi-yatırımcı-girişimci
Bir yatırımcı olarak robotlar işsizliğe yol açar mı diye sorarken aklınızda tutun: Yapay zeka günümüzde insana rakip olacak kadar zeki değil. Ancak insanla birlikte çalışabilir. Aradaki farkın vaktinden önce işsizliğe yol açarak açılmaması için eğitim şart.

 

6. Büyük yatırımcılar kontrol grubu olsun

Bu süreci tamamladıktan sonra karşınıza bir yatırımcı-girişimci network haritası çıkacak. Veri görselleştirmeden yararlanarak (dataviz) bunu güzelce grafiğe dökün. Ardından, son iki yılda dünyanın en büyük risk sermayesi şirketlerinin hangi girişimcilere yatırım yaptığını inceleyin.

Bunu bir güven endeksi olarak kullanarak potansiyel olarak yatırım yapılacak şirketler listesindeki firmalara akreditasyon puanı verin (“amatör” melek yatırımcılar Excel formül özelliğini kullanarak bunu yapabilirler).

İlgili yazı: Kontrollü Güç >> Telefon pil ömrünü uzatmak için en pratik 5 yöntem

melek_yatırımcı-yapay_zeka-risk_sermayesi-yatırımcı-girişimci
En iyi yatırım insana, gelecek kuşaklara ve doğaya yatırım yapmaktır.

 

7. Hangi KPI’lar?

Şirketleri yatırım sektörlerine göre böldükten sonra a) en az iki kez yatırım alan, b) iki yatırım arasında en kısa süre olan, c) son olarak birkaç gün önce yatırım almış olan ve d) kurucuları birlikte çalıştıktan sonra şirkete dışarıdan üçüncü taraf ortak alan şirketleri öne çıkarın.

Daha sonra en iyi üç şirketi seçip içlerinden birine veya tamamına yatırım yapın. Bunların içinde halka açılan şirketler varsa yatırımlarınızı hisse senedi üzerinden de yapabilirsiniz.

8. Yeni şirketlere odaklanın

Örneğin Goodson 2011’den önce kurulan şirketleri dikkate almadı, ayrıca yapay zeka yatırım listesinde yer alan 12 şirket de 2015-2016 arasında kurulmuş olan, adı sanı duyulmamış taze şirketlerdi. Hatta büyük kısmı da sınırlı yatırım almıştı. 31 şirketin VC değeri 10 milyon doların altındaydı. Gerisi tecrübeniz ve sezginize kalıyor.

İlgili yazı: Tesla İle Elektrik Kesintisine Son

melek_yatırımcı-yapay_zeka-risk_sermayesi-yatırımcı-girişimci

 

Yeni yapay zeka yatırım listesi

Aşağıda yapay zeka tahminlerine göre hemen şimdi yatırım yapılacak 50 şirketin listesini görebilirsiniz.

Bu listeyi melek yatırımcı ve risk sermayesi temsilcisi olarak iyi okumak gerekiyor. Mesela EyeVerify’a 6 milyon dolarlık rauntta yatırım yapan Sprint ve Wells Fargo; biyometrik kimlik doğrulama alanında, retina tanıma sistemlerinin telekom şirketleri ile bankalar tarafından tercih edileceğini gösteriyor. Demek ki göz tanıma sektörü artık rüştünü ispat etmiştir.

İlgili yazı: Musk Mark’a Karşı: Yapay Zeka Ne Kadar Zeki?

melek_yatırımcı-yapay_zeka-risk_sermayesi-yatırımcı-girişimc
Yapay zeka ve insan kombinasyonu sunar: Hemen şimdi yatırım yapılabilecek ilk 10 şirket.

 

Ne kadar para kazınırsınız?

Quid yapay zekası EyeVerify’a yatırım yapabilirsiniz dedikten kısa süre sonra, şirketin Alibaba’nın ödeme kolu Ant Financial’dan 100 milyon dolar nakitle satın alındığı bildirildi. Alibaba bunu e-ticaret kapsamındaki online alışverişlerde kullanıcı güveni ve güvenliğini artırmak için yaptı. Ancak bunun devamı olan basit ve pratik yazılımlar melek yatırımcı için de işe yarayacak.

Keza Motorola ve In-Q-Tel tarafından desteklenerek 6 milyon dolar yatırım alan BlueLine Grid de güvenli mobil ödeme çözümlerinin ABD kamu kuruluşları tarafından benimsenmekte olduğunu gösteriyor; çünkü In-Q-Tel sadece kamu teşviki alan şirketlere yatırım yapıyor.

Dolayısıyla daha küçük bir şirkete yatırım yapan yatırımcılar veya bu şirketlerin hissedarları da kazançlarını katlama şansına sahip bulunuyor.

İlgili yazı: Kök Hücre Tedavisiyle Diş Çekme Korkusuna Son

melek_yatırımcı-yapay_zeka-risk_sermayesi-yatırımcı-girişimc

 

Binyaprak ve kadın girişimciler

Turkishwin’den Sevgili Melek Pulatkonak ve bir araya getirdiği güzel insanlar Binyaprak projesiyle hem çalışan kadınlara hem de kadın girişimcilere yardımcı oluyor. Çok da doğru yapıyorlar; çünkü devir kadın girişimcilerin devri.

Kadınlarımız toplumda son zamanlarda artan tutucu baskıları etkisizleştirmek için şirket kurmalı ve en azından melek yatırımcı ölçeğinde yatırım yapmalı. Böylece gelecek kuşakları çağcıl düşünceyle yetiştirmek ve yöneticileri yönlendirmek için gereken ekonomik güce kavuşurlar.

Ancak, bu sadece Türkiye için değil dünya gezegeni için de geçerli bir sorun ve bakın kadın girişimciler bunu nasıl çözüyor? Aşağıdaki 50 şirketlik listeyi kontrol edince göreceksiniz ki listedeki şirketlerin üçte birini kadınlar yönetiyor. İnovasyon ve girişimcilik dalgasında kadınlar öne çıkıyor.

İlgili yazı: Dünyanın Derinliklerinde Yeraltı Okyanusu Bulundu

melek_yatırımcı-yapay_zeka-risk_sermayesi-yatırımcı-girişimc

 

Bonus: İstanbul’a tıkılmayın ve yurda yayılın

Anadolu ve Trakya’da yatırım bekleyen birçok şirket var. Onlara ulaşarak yurdun dört bir yanında açık inovasyonu tetikleyebilirsiniz. Böylece köyden kente göç yavaşlar ve hem göç edenler hem de bizler biraz nefes alırız. Tek bir şehirden ibaret memleket mi olur? 😉

Nitekim organize sanayi bölgelerinden bireysel girişimlere kadar yurdumuzun melek yatırımcı potansiyeli büyük: Hem bu sayede Doğu-Batı arasındaki refah ve eğitim dengesizliğini da kırmış olursunuz; çünkü bu sorun Doğuya az yatırım yapılmasından kaynaklanıyor. Köy enstitüleri vizyonsuz kararlar neticesinde kapatılmış olabilir; ama yeni yatırımlar bu dengesizliği çözecektir.

Amerika farklı mı davranıyor sanıyorsunuz? Her şey California ve Silikon Vadisi’nden ibaret değil. Bırakın San Francisco Bay Area’da üniversiteden yeni mezun olan girişimcileri; Denver, Cincinnati, Seattle, Los Angeles, Missouri’s Kansas City, Virginia Fairfax ve Arlington gibi ilk bakışta akla gelmeyen yerlerdeki teknoloji girişimleri de yatırım alıyor. ABD dışında ise Hindistan, Çin, Almanya, Finlandiya, İngiltere, İspanya’daki şirketler öne çıkıyor.

İlgili yazı: 5 Soruda Paralel Evrenler

turkishwin1

 

Sonsöz

Günümüzde robotlaşma işçi ve devlet memurlarının, hatta banka görevlilerinin bazı alanlarda önümüzdeki 3 yılda işsiz kalabileceğini gösteriyor. Bununla mücadele etmek önemli; yoksa ülkemizde yoksulluk ve eğitimsizlik artacaktır. Memnuniyetsiz kesimlerin toplumsal istikrarsızlığı tetikleyeceğine dikkat etmeliyiz.

Peki çözüm ne? Çözüm yine inovasyon, dijital dönüşüm ve endüstri 4.0’la para kazanmakta. Öncelikle ülke nüfusunun yarısı olan kadınlar girişimci ve melek yatırımcı olmalı. Bu nitelikli iş gücünün artması ve yüzde 1’in gücü demektir.

İşsizliğe karşı en büyük ikinci önlem ise girişimci olmak kadar yatırımcı da olmaktır. Ekonomik sıkıntıların olduğu zamanlarda bu yazıdaki ipuçlarını kullanarak melek yatırımcı olmak, borsada hisse senetleriyle oynamak ya da kendi şirketini kurmaktan daha kolay olabilir.

Özellikle de üniversite mezunu genç girişimcilerimiz yapay zeka destekli yatırımcılığa adım atarsa harika olacak.  Aşağıda, yapay zeka ve insan yardımıyla hazırlanan Hemen Yatırım Yapılabilecek 50 Şirket listesini görebilirsiniz. Hepinize sağlıklı ve kazançlı günler dilerim.

melek_yatırımcı-yapay_zeka-risk_sermayesi-yatırımcı-girişimc
Büyütmek için tıklayın.

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir