İnsanları Küçültmek Mümkün mü ve Küçültürsek Ne Olur?

küçültmek-küçültme-küçültürsek-içimde_biri_var-eyvah_çocuklar_küçüldüÜnlü bilimkurgu yazarı Asimov, Esrarengiz Yolculuk romanında bakteri boyuna küçültülen insanların öyküsünü anlatıyor. Joe Dante’nin İçimde Biri Var filminde ise kan damarlarında gezen mikroskobik bir denizaltı izliyoruz ve tabii bir de mini süper kahraman Karınca Adam var! Peki insan küçültmek gelecekte mümkün olacak mı ve insanları küçültürsek ne olur? 8 adımda görelim.

Süper kahramanlar çağı

İnsan küçültmek bilimkurgunun en sevdiği konulardan biri. En yeni örneği ise Yüzbaşı Amerika: Kahramanların Savaşı filminde gördüğümüz Karınca Adam ve Demir Adam kavgası: Filmin en heyecanlı dövüş sahnesinde, Karınca Adam böcek boyuna inerek Demir Adam’ın zırhının içine giriyor ve zırhın sistemlerini içeriden bozuyordu. Peki sizi 100 kat küçültürsek ne olur?

İlgili yazı: Düz Dünya Teorisini Çürüten 12 Kanıt

küçültmek-küçültme-küçültürsek-içimde_biri_var-eyvah_çocuklar_küçüldü
Küçülmenin tersi büyüme tabii.

 

1. Önce kör olursunuz

Bir insanı bozuk para boyuna küçültürsek öncelikle kör olur; çünkü insan gözbebeği çevreyi böcek gözü gibi net görecek donanıma sahip değil. Kısacası göz merceğiniz yeteri kadar ışık toplayamadığı için etrafınız zifiri karanlık olacaktır. Böcekler çevreyi görmek için bileşik mercekli kompozit göz kullanıyor.

2. Sonra sağır olursunuz

Bunun nedeni tam boy insan kulağının 20 hertz ila 20 kilohertz arasındaki frekanslara duyarlı olması; çünkü ses dalgalarını kulağımızın içinde yer alan ses alıcı tüy hücreleriyle duyuyoruz ve insan sesi 85 ila 255 kilohertz arasında kalıyor.

Oysa bozuk para boyuna indiğinizde kulağınız o kadar küçük olacak ki 400-500 hertzden daha düşük frekansları işitemeyeceksiniz. Elbette küçücük akciğerlerinizle havayı titreştirerek başkalarının duyabileceği kadar yüksek sesler de çıkaramayacaksınız.

Gerçi küçücük ses tellerinizle krize girmiş şımarık çocuklardan daha iyi çığlık atabilir ve 20 kilohertzin üstüne çıkan süper tiz sesler üretebilirsiniz; ama bunu da ancak köpekler duyabilir. Bu ses nereden çıkıyor diye sizi yoklamaya gelirlerse sıkıntı yaşayabilirsiniz. 🙂

İlgili yazı: İnternetinizi Uçuracak En İyi 10 Modem

küçültmek-küçültme-küçültürsek-içimde_biri_var-eyvah_çocuklar_küçüldü

 

3. Üşürsünüz

Hayır, bu yazıyı yazarken dışarıdaki sıcağa göre güçlü çalışan klima yüzünden kafede üşüdüğümü kast etmiyorum. Bir kişiyi bozuk para boyuna küçültmek demek, boyunuzun 100 kat kısalması ve yüzey alanınızın 10 bin kat küçülmesi anlamına geliyor.

Bunun havayla temasınızı zorlaştırarak soğumanızı zorlaştıracağını düşünebilirsiniz; ama aslında hacminiz de 1 milyon kat küçüldüğü için vücut ısısı üretmeniz çok zorlaşacak. Bu yüzden de sırf donarak ölmekten kurtulmak için arıkuşu gibi sürekli beslenmeniz gerekecek.

4. Nefes alamazsınız

Bir insanı 100 kat küçültmeniz demek, kanınızdaki alyuvarların oksijen taşımasını sağlayan hemoglobin moleküllerinin de solumanız gereken oksijen atomlarından daha küçük olması anlamına geliyor. Zaten küçük ciğerlerinizle içinize yeterli hava çekemezsiniz. Nasıl yaşayacaksınız?

küçültmek-küçültme-küçültürsek-içimde_biri_var-eyvah_çocuklar_küçüldü
Kan damarlarının içinde denizaltıyla gezmek harika olurdu.

 

5. Küçültmek için enerjiniz yetmez

Bir cismi küçültmek için gereken enerji atom bombasının ürettiği enerjiden daha fazla (Örneğin 800 kilotonluk bir Rus Topol füze başlığı3 3,34 katrilyon joule enerji üretiyor); çünkü küçültme derken fizik sabitlerini değiştirmekten söz ediyoruz.

Özetle birini küçültmek için birkaç fizik yasasını çiğnemeniz gerekiyor; ama fizik yasalarını ihlal etmek imkansızdır. Peki bu konuda hile yapabilir miyiz?

İlgili yazı: Mobil İnternette Video İzleme Rehberi

küçültmek-küçültme-küçültürsek-içimde_biri_var-eyvah_çocuklar_küçüldü
Bileşik böcek gözü. Resimde yusufçuk gözleri.

 

6. Evrenin yüzde 99,9’u boş

Atomları Güneş Sistemi’ne benzeten analoji kısmen doğru. Güneş ile Dünya arasında 150 milyon km var ve Güneş Sistemi’nin dış sınırı bizden 1,5 ışık yılı mesafede bulunuyor. Buna benzer olarak bir atomun yüzde 99’undan fazlası da uzay boşluğundan oluşuyor.

Atom kütlesinin yüzde 99’undan fazlasını barındıran atom çekirdeği ile çevresinde dönen elektronlar arasında büyük bir mesafe bulunuyor. Peki atomların boşluğunu alarak nesneleri küçültebilir miyiz?

Örneğin, ambalaj köpüğünü keserek bir insan kafası yapar ve bunu Dünya’nın en derin yeri olan Mariana çukurunda görülen basınca eşdeğer bir güçle sıkıştırırsanız (1106 bar, yani deniz seviyesinden 1106 kat yüksek basınç) köpük kafamız yarı yarıya küçülecektir.

İlgili yazı: İnternette teknik takip ve gözetimi önleme rehberi

küçültmek-küçültme-küçültürsek-içimde_biri_var-eyvah_çocuklar_küçüldü
Bileşik böcek gözü. Büyütmek için tıklayın.

 

Kuantum fiziği küçültmeyi yasaklıyor

Aynısını atomlara yapabilir miyiz? Bunun için kuantum fiziğindeki Heiseberg’in belirsizlik ilkesini ve Pauli dışarlama ilkesini yenip elektronları atom çekirdeğine doğru bastırmamız gerekiyor. Ancak bu çok zor:

Belirsizlik ilkesi uyarınca elektronlar atomun etrafında belirli bir yörüngede dönmek yerine, olası yörüngeler arasında sıçrayarak dönüyorlar. Bu yüzden somut yörüngelerde değil de ara sıra gerçekleşen olasılıklardan meydana gelen yörünge bulutları oluşturuyorlar. Bunlara yörüngemsi diyoruz.

Pauli dışarlama ilkesi ise iki elektronun aynı yörüngemside bulunmasını yasaklıyor. Dolayısıyla elektronları atom çekirdeğine doğru birbirlerine temas etmeyecek şekilde sıkıştırmamız gerekiyor.

Oysa belirsizlik ilkesi de elektronların konumu ve hızını aynı anda kesin bilmemizi yasakladığı için elektronları bu kadar dikkatli bir şekilde çekirdeğe itemiyoruz. İşte bu yüzden atom sıkıştırma yoluyla küçültme işlemi sırasında bize atom bombasına eşdeğer enerji gerekiyor.

İlgili yazı: Piramitleri Uzaylılar Yaptı Teorisini Çürüten 14 Kanıt

küçültmek-küçültme-küçültürsek-içimde_biri_var-eyvah_çocuklar_küçüldü

 

7. Nükleer füzyon

Ancak, bunu yaparsak bizzat atomları yok etmiş oluruz: Elektronları çekirdeğe doğru sıkıştırırsak protonlarla birleşip nötrona dönüşürler. Bu da atom çekirdeklerini yok eder. Düşünün, hidrojen atomu bir proton ve bir elektrondan oluşuyor. Elektron çekirdekle birleşirse geriye tek bir nötron kalır ve adı üstünde, bunu ancak aşırı yoğun nötron yıldızları yapıyor.

Peki bir hile daha yapsak? Atomları ısıtıp elektronları koparsak ve sadece iyonize olan serbest atom çekirdeklerini sıkıştırsak? Ancak, bunun için bir insanın vücut sıcaklığını 10 bin dereceye çıkarmanız gerekiyor. Bu da o kişiyi buharlaştıracaktır. Buna rağmen atomları birleştirmeyi başarırsanız o zaman da nükleer füzyon başlatırsınız:

Temiz ve ucuz enerji

Nükleer füzyon atom çekirdeklerinin yüksek basınç altında kaynaşarak sıkışması ve bu sırada büyük miktarda enerji salarak birleşmesiyle oluşuyor (nükleer füzyon derken, demir gibi çevreden enerji çalan atomlar yerine, net pozitif enerji üreten daha hafif atom çekirdeklerinden söz ediyoruz tabii). Bu işlemin de arkadaşınızı küçültmek yerine yok edeceğini görebilirsiniz.

İlgili yazı: AIDS’e Kesin Çare >> Amerikalı doktorlar HIV virüsünü insan DNA’sından sildi

küçültmek-küçültme-küçültürsek-içimde_biri_var-eyvah_çocuklar_küçüldü
Karınca Adam evcil karıncasıyla.

 

8. Son olarak Planck sabiti

Özetle bir insanı küçültmek için o insanı oluşturan atomları küçültmemiz gerekiyor. Oysa atomların boyunu (büyüklüğünü) evrensel fizik sabitleri belirliyor ve tüm sabitleri de Planck sabiti denilen temel enerji sabiti belirliyor (6,62607004 × 10-34 m2 kg / s).1 Dolayısıyla bir insanı küçültmek için evrenin Planck sabitini değiştirmek gerekiyor.

Ancak, bunu değiştirirsek evrenimizi yok etmiş ve başka fizik kurallarıyla yepyeni bir evren yaratmış oluruz. Biz bu evrene bağlı olduğumuz için yeni evrende asla var olamayız. Bu yüzden insanları küçültmek imkansızdır; ancak şimdi tekniği bırakalım ve sinemanın en eğlenceli 5 insan küçültme filmini görelim.

İlgili yazı: Gerçek Adem: ilk insan ne zaman yaşadı?

küçültmek-küçültme-küçültürsek-içimde_biri_var-eyvah_çocuklar_küçüldü

 

Eyvah Çocuklar Küçüldü (1989)

Rick Moranis’in canlandırdığı aile babası Wayne Szalinski, filmde kendi çocukları ve komşularını yanlışlıkla küçültüyor. İnsanı gerçekten güldürmeyi başaran bu komedi filmi, tipik bir Amerikalı ailenin arka bahçesinde ve çocuklara göre aniden devleşen karıncaların yanında geçiyor. Bir çocuğun sıradan bir karıncaya nasıl bağlandığını görseniz şaşarsınız.

İlgili yazı: Venüs Dünyanın Ozon Tabakasını Nasıl Kurtardı?

küçültmek-küçültme-küçültürsek-içimde_biri_var-eyvah_çocuklar_küçüldü
B sınıfı küçültme filmi.

 

Kuklaların Saldırısı (1958)

Yönetmenliğini Bert I. Gordon’ın üstlendiği filmde, çılgın bir kuklacının özel ışınlama makinesiyle insanları parmak çocuk boyuna indirdiğini görüyoruz. Ardından, küçük ordusunu tutsak ederek eğlence amacıyla ve uşak olarak kullanıyor. Ancak, kukla olmaya isyan eden iki sevgili ayaklanma başlatıyor.

İlgili yazı: 18 Ayda Nasıl 24 Kilo Verdim?

küçültmek-küçültme-küçültürsek-içimde_biri_var-eyvah_çocuklar_küçüldü

 

Esrarengiz Yolculuk (1966)

Öncelikle 1966 tarihli bu filmin Uzay Yolu: Orijinal Dizi’ye, özellikle de dizinin ilk renkli TV yayınlarına uygun olarak tasarlanan gösterişli setlerine esin kaynağı olduğunu belirtelim. Filmde önemli bir şahıs Soğuk Savaş sırasında suikasta uğruyor.

Doktor da filmin kahramanlarını küçültüp mikroskobik bir denizaltıya koyuyor ve beyin kanamasına yol açacak pıhtıyı içeriden yok etmeleri için onları kurbanın vücuduna şırınga ediyor. Kahramanlarımız hayat kurtarmak için zamana karşı yarışıyorlar.

İlgili yazı: Kara delikler ne kadar büyük ve elektron kara delik mi?

küçültmek-küçültme-küçültürsek-içimde_biri_var-eyvah_çocuklar_küçüldü
Uzay Yolu: Orijinal Dizi bu sahneyi bu kez dev boyutlu uzay kedisi ile taklit etti.

 

Kendi Kendine Küçülen Adam (1957)

Alacakaranlık Kuşağı duayeni Richard Matheson tarafından sinemaya uyarlanan bu filmde, başrol oyuncusu Grant Williams, bilinmeyen bir sis bulutunun yan etkilerine maruz kalarak küçülmeye başlıyor. Ufalmayı bir türlü durduramayan kahramanımız, küçüldükçe karısını öpmekte zorlanmak gibi komik durumlara maruz kalıyor.

İlgili yazı: Biyoprinter ile Biyolojik Işınlama Geliyor

küçültmek-küçültme-küçültürsek-içimde_biri_var-eyvah_çocuklar_küçüldü

 

İçimde Biri var (1987)

Meg Ryan’ın da yer aldığı filmde iki teknoloji laboratuarı arasında adam küçültme konusunda süregelen amansız yarışı izliyoruz. Ancak, küçültme deney tüpünü çalan kötü adamlar, Dennis Quaid’i mikroskobik denizaltısıyla birlikte olanlardan habersiz olan Martin Short’un vücuduna enjekte ediyor.

Filme Star Trek: Voyager’ın holografik doktoru Robert Picardo da yer alıyor. Joe Dante’nin çağının ilerisinde olan bilgisayar efektleriyle süslediği bu görsel şöleni sizlere hararetle tavsiye ediyorum. Ancak, insan küçültme derken, atomların çevresinde dönen elektronların da kara delik olup olmadığını merak ediyorsanız hemen ilgili yazıya geçebilirsiniz. İyi hafta sonları!

Karınca Adam ve Demir Adam Savaşı

1Planck constant
2Pauli exclusion principle (pdf)
3Topol M ICBM

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex