Güneş Enerjili Otoyollar >> Fransa temiz enerji için yollara güneş paneli döşeyecek

güneş_enerjisi-güneş_enerjili_otoyol-solar_roadways-fransa-güneş_paneli

Fransa temiz ve ucuz güneş enerjisi üretmek için önümüzdeki 5 yılda otoyollara 1000 km güneş paneli döşeyeceğini açıkladı. Aynı şeyi Amerikan şirketi SolarRoadways de yapmak istiyor. Güneş paneli ile kaplı otoyollar ABD elektrik ihtiyacının 3 katını bedavaya üretecek.

Yollar LED aydınlatmalı olacak, trafik geçidi gibi yol işaretleri LED panellere programlanacak ve kışın alttan ısıtmalı olduğu için buz tutmayan otoyolların altından fiber internet geçecek. Kim bilir? Belki de bu Türkiye’de 4.5G internet için fiber döşemeye de çare olur. Nihayet fiber kazı yapmaya gerek olmayacak, telekom şebekesi elektronik otoyolların altına halı gibi döşenecek.

Çevreci görüş

Fransa çevrecilik bakanı Ségolène Royal, 2020 yılına kadar ülkedeki otoyollara 1000 km güneş paneli döşeyerek gün ışığından bedava elektrik üreteceklerini söyledi. Fransa gibi güneş alan bir ülkede yollara sadece 1000 km güneş paneli döşeyerek 5 milyon kişiye, yani nüfusun yüzde 8’ine elektrik sağlamak mümkün.

İlgili yazı: Bill Gates’e Göre Dünyayı Kurtaracak 3 Teknoloji

güneş_enerjisi-güneş_enerjili_otoyol-solar_roadways-fransa-güneş_paneli
SolarRodways’in hayali Amerika’daki tüm yollara akıllı güneş paneli düşünmek. Tüm yol işaretleri yol ışıklı ve bilgisayarla programlanabiliyor. Örneğin yerde “Dikkat, ileride yol çalışması var” yazabilir.

 

Adı Wattway

Elektrik üretimi kilovat / saat cinsinden ölçüldüğü için Fransızlar projeye “Watt yolu” adını vermişler. Proje başarıya ulaşırsa dünyada güç dengeleri değişecek ve gezegenimizi saran bütün otoyollardan az güneş gören ülkelerde bile büyük miktarda elektrik üretmek mümkün olacak. Sadece petrol ve akaryakıt şirketlerinin çıkarları bozulacak.

Projeyi üstlenen Fransız sivil mühendislik grubu Colas sözcüsü Nicolas Griglio, yeryüzünde temiz enerji üretmeye yönelik girişimi şöyle açıklıyor: “En büyük zorluk inovasyon yapmaktı. Sadece 2000 mikrometre kalınlığındaki güneş enerjisi hücrelerini yoldan geçen araçların ağırlığından korumak gerekiyordu (bazen yoldan 20 tonluk kamyon geçiyor).”

“Watt yolu” araçların yağmurda kaymasını önlemek için pütürlü güneş panelleriyle kaplanacak ki Amerika’da devletten teşvik alarak bu teknoloji üzerinde 6 yıldır çalışan SolarRoadways şirketi de altıgen parçalardan oluşan pütürlü güneş panelleri üretiyor.

İlgili yazı: Nükleer Otomobil Ne Zaman? >> İzlanda radyasyonsuz nükleer enerji geliştiriyor

güneş_enerjisi-güneş_enerjili_otoyol-solar_roadways-fransa-güneş_paneli
Colas CEO’su Fransa’daki ince, ucuz ve Amerikan çözümünün tersine, aptal güneş panellerini gösteriyor. Bunları yola Kalebodur gibi döşeyecekler.

 

Ne kadar dayanıklı?

Wattway panelleri standart asfalt yollar gibi dayanıklı olacak ve 10 yıllık ağır kullanım ve 20yıllık hafif kullanıma göre tasarlanacak. Colas CEO’su Hervé Le Bouc “Altyapıyı yenilemeye ve yeni yol yapmaya gerek yok” diyor. “Mevcut yolları güneş paneliyle kaplayacağız ve bir tek ağaç kesmeyeceğiz.”

Colas’ın bugün yollara dökülen soğuk asfaltın mucidi olduğunu ve asfaltın petrolden üretildiğini düşündüğümüzde bu çok ilginç bir gelişme. Ancak, yazının devamında otoyol şirketlerinin neden asfalt kullanmaktan vazgeçmek istediğini ayrıca anlatacağız. Şimdi teknolojiden devam edelim.

güneş_enerjisi-güneş_enerjili_otoyol-solar_roadways-fransa-güneş_paneli
Wattway, Fransa demosu.

 

Amerikalılarla Avrupalılar yarışıyor

SolarRoadways güneş enerjisini benimsemekte zorlanan Amerika’da petrol tekelini kırmak için uğraşırken (asfalt petrol türevlerinden yapılıyor) Avrupa temiz enerjide yol almaya başladı bile. Nitekim Hollanda kasabası Krommenie güneş paneli döşeli bir bisiklet yolu yaptı ve SolarRoadways de tanıtım videosu viral olduktan sonra Indiegogo’dan 2,25 milyon dolar topladı.

Watway’in çözümünde ışıkları programlanabilen ve altından fiber geçen akıllı LED panel otoyollar yok, bu yüzden proje maliyetleri SolarRoadways’e göre daha düşük; ama Amerikan şirketi de alttan ısıtmalı panelleriyle daha gerçek elektronik otoyollar geliştiriyor.

güneş_enerjisi-güneş_enerjili_otoyol-solar_roadways-fransa-güneş_paneli
Amerikan çözümü.

 

Temiz enerji devrimi

Dünyadaki bütün otobanlar ile cadde ve sokakların güneş enerjisi santraline dönüştüğünü, gezegenimizin aydınlık yarısının karanlık yarısını aydınlattığını düşünün. Bu dünyanın enerji sorunu olmaz, kimse çevreyi kirleten termik santraller ve nükleer tesisler inşa etmek istemez.

Böyle bir dünyada elektrik kesintisi yaşanmaz, termik santrallere bağlı kömür kullanımı ortadan kalktığı için atmosfere salınan sera gazları yüzde 50 oranında azalır. Fosil yakıt ihtiyacının azalmasıyla birlikte petrolde dışa bağımlılık da ortadan kalkar.

İlgili yazı: Almanya’dan Nükleer Füzyon Atağı >> Merkel düğmeye bastı, yeryüzünde güneş yaktı

güneş_enerjisi-güneş_enerjili_otoyol-solar_roadways-fransa-güneş_paneli
Hollanda bisiklet yollarına güneş paneli döşemeye başladı.

 

Hazır çözüm

Örneğin, ABD’yi kaplayan otoyolların toplam yüzölçümü 72 bin km2yi aşıyor. Caddeleri, sokakları ve tali yolları işin içine katmadan, sadece şehirlerarası yolların (highway, interstate) e-otoyollara dönüştürülmesi bile, Amerika’nın yıllık enerji ihtiyacının 3 katı elektrik üretilmesini sağlayacak. Üstelik güneş enerjisinin sadece % 15’ini elektriğe dönüştüren standart güneş panelleri kullanarak eriştiğimiz bir değer bu.

Ayrıca, ABD’de trafikte sıkışınca fazla benzin yakan taşıtlar yılda 165 milyar dolarlık kayba yol açıyor. E-otoyollar ise elektrik motorlu taşıtların yaygınlaşması ile bunu önleyecek. İşin ilginci, bütün ülkeye elektronik otoyol döşemenin maliyeti sadece 5 milyar dolar, Fatih Projesi’nin maliyeti ise 4,39 milyar dolar!

güneş_enerjisi-güneş_enerjili_otoyol-solar_roadways-fransa-güneş_paneli
İşbike Fenerbahçe-Bostancı sahilinde bisiklet kiralama hizmeti veriyor. Bizim Caddebostan sahiline de güneş paneli döşese ne güzel olur!

 

Güneş topla benim için!

SolarRoadways şirketi, yeryüzündeki bütün yolları saydam güneş panelleri ve LED aydınlatma ile kaplamanın bir yolunu buldu. Elektronik otoyollar, kablosuz enerji transferi destekleyen özel dolum noktalarında elektrikli taşıtlara da enerji sağlayacak. Yol kenarındaki ceplere park ederek şarj olan elektrikli otoların yaygınlaşmasıyla birlikte benzin ve dizelle çalışan araçlar tarihe karışacak.

Düşününce fark ediyoruz zaten: E-posta ve e-devlet var, neden e-yollar da olmasın? Otoyolların tümüyle entegre bir internet şebekesine dönüşerek telekom sektörünü baştan tanımlayacağı bu değişime, yani bilgisayarın icadından sonra dünyada gerçekleşecek olan ikinci elektronik devrime hazır mısınız?

İlgili yazı: Dünya’yı Kurtaran Gezegen >> Jüpiter’e giden Juno en uzaktaki güneş enerjili araç

güneş_enerjisi-güneş_enerjili_otoyol-solar_roadways-fransa-güneş_paneli
SolarRodways’i kuran karı-koca girişimciler bu teknoloji ile dünyayı değiştirecekler. Asfalt hem üretirken, hem döşerken çevreyi kirletiyor. Küresel ısınma ve çevre kirliliğine yol açan fosil yakıt petrolden üretiliyor.

 

Dünyaya 70 milyon km yol döşemişiz 

Bugün çevre kirliliğinin en büyük sebebinin hızla çoğalan nüfusa bağlı olarak artan enerji ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Enerji ihtiyacımızı da öncelikle petrol, benzin ve dizelle ya da termik santrallerde yakılan kömürle karşılıyoruz. Güneş, rüzgâr, dalga enerjisi ve nükleer enerji bir yana, hidroelektrik santraller bile elektrik üretiminde yetersiz kalıyor. Enerji talebini öncelikle kömür ve petrol gibi fosil yakıtlar kullanarak karşılamak durumundayız.

Oysa bugün elimizde hiç farkında olmadığımız hazır bir kaynak var: Caddeler, sokaklar, otobanlar, şehirlerarası yollar, sahilde gezinti yolları, kısacası yeryüzündeki bütün ulaşım ağları. Bu yolların toplam uzunluğu 70 milyon kilometreyi buluyor. Öyle ki otoyollara 10 milyon km daha eklersek Dünya–Mars uzaklığı kadar yol döşemiş olacağız!

Yeryüzünü karayollarıyla kaplamak için ağaçları kestik, tarım arazilerine zarar verdik, temiz şehir hayatını yok ettik. Artık bize son derece pahalıya mal olan bu hazır yatırımdan yararlanmanın zamanı geldi. Solar Roadways şirketi dünyanın yollarını kara, yağmura, soğuğa, sıcağa, kötü hava şartlarına dayanıklı saydam güneş panelleriyle kaplamak istiyor. Bütün yollar güneş enerjisinden elektrik üretecek.

İlgili yazı: Akıllı Dövme >> Güneşte kalınca renk değiştirip uyaran elektronik UV çıkartmalar

güneş_enerjisi-güneş_enerjili_otoyol-solar_roadways-fransa-güneş_paneli

 

Petrol Arabistan’da ama otoyollar her yerde

Bu cümle güneş enerjisi üreten yolların dünyadaki ekonomik ve politik dengeyi nasıl değiştireceğini ortaya koyuyor. Süper güç meraklısı ABD’nin, gözünü Ortadoğu’dan alabilse tükenen petrol kaynaklarına vereceği cevap olabilir bu.

Bu cevabın önemli açılımları var: Bugün bilgi ekonomisini finanse etmek amacıyla bir telekom modeli olarak bulut bilişime ihtiyacımız olabilir. Ancak DNA’ya veri depolama yazımda anlattığım gibi dijital dünyaya, organik bilgisayarlara enerji sağlamak için alternatif enerji kaynakları bulmamız gerekiyor. Güneş enerjisi en avantajlı ve en verimli çözüm.

Bir kere güneş her yerde, ikincisi güneş enerjisi bedava. Şimdiye kadar güneş enerjisi yaygınlaşmadı çünkü güneş panelleri pahalıydı, dünyanın bütün ülkeleri Libya çölleri gibi güneşli olmadığı için günlerin kısa veya bulutlu olduğu kuzey enlemlerinde güneş enerjisi santrali kurmak faydasızdı. Ayrıca güneş santrali kurmak masrafları artıran başlı başına bir sorundu.

güneş_enerjisi-güneş_enerjili_otoyol-solar_roadways-fransa-güneş_paneli
kuşbakışı şu beton yığını yeşil-mavi güneş panelleriyle kaplanacak. Evinizin elektriği bedavaya gelecek veya ucuza.

 

Beton yığınına hayır

Oysa otoyollar zaten gezegenimizi kılcal kan damarları gibi sarmış durumda. Bu yolların toplam yüzölçümü ve dolayısıyla güneş görme potansiyeli o kadar büyük ki kış aylarında az ışık alan Sibirya bile Rusya için gereken enerjinin önemli bir kısmını üretebilir.

Önce özel camdan, sonra gelişmiş plastik materyellerden üretilecek olan e-otoyolların yine petrolden imal edilen asfalt ihtiyacını ortadan kaldıracağını düşünürsek dünyada petrol rafinerileri ile petrol kuyularına bağlı çevre kirliliğinin azalacağını görüyoruz. Solar Roadways şirketinin kurucularından Scott Brusaw, 2010 yılında 1 ton kaliteli asfaltın maliyetinin 1000 dolar olduğunu belirterek, bu gidişle Amerika’nın 50 yıl içinde asfalt döşeyecek parasının kalmayacağını söylüyor. E-otoyollara geçmek her açıdan bir kazan kazan durumu.

İlgili yazı: Tüylü Güneş Panelleri >> Organik güneş hücreleri ışıktan elektrik üretimini arttırıyor

güneş_enerjisi-güneş_enerjili_otoyol-solar_roadways-fransa-güneş_paneli
Dünya gezegeninde her yer az-çok güneş görüyor. Hele çöl otoyalları, California, Ege ve Akdeniz otoyolları temiz enerjide kral olur.

 

Yandex.Haritalar’ı yollara döşeyelim

Asfalt yolların ve şoselerin bir kısmını, otomobillerin üstünden geçebileceği özel üretim güneş panelleriyle kapladığımızı düşünelim. Yollara döşenecek güneş panellerini saydam ve dayanıklı malzemelerden imal edersek bunlar göze batmaz ve evlerimiz için elektrik üreterek kendini kısa sürede amorti eder.

Şimdi bu güneş panellerinin altına organik LED film döşeyelim. Böylece yollara asfalt dökmeye, çukurları kapatmaya ve aşınan yol şeritlerini tekrar tekrar boyamaya gerek kalmasın. Elektronik otoyollar trafik işaretlerini yola kendi ışıklarıyla yazsın.

Yolları kaplayan güneş panelleri saydam olacağı için alttaki LED tabaka siz arabanızla geçerken ön camdan görünecek ve gündüz gözü bile kolay seçilen parlak LED ışıkları geceleyin de taşıtlara yol gösterecek. Elektronik otoyollar kendi şeritlerini kendi aydınlatacak ve Boğaziçi Köprüsü çevreyolundaki ışıklı tabelalar gibi, sürücüleri trafik durumu hakkında bilgilendirecek. E-otoyollar bir navigasyon ve araç takip sistemi olarak çalışacak.

İlgili yazı: Uzaydan Dünya’ya Güneş Enerjisi Işınlamak

güneş_enerjisi-güneş_enerjili_otoyol-solar_roadways-fransa-güneş_paneli
Tesla Model S elektrikli oto. Aküsünü şebeke elektriği yerine güneş enerjili otoyollardan hat alarak şarj edersiniz.

 

Kara Şimşekler ile trafik kazalarına son

Şimdiye kadar kendi kendine giden Kara Şimşek arabalar üretmek zordu. Bugün Google’ın Nevada’da kullandığı şirket servisleri bile şehir trafiği için gelişmiş kamera sistemleri ve bilgisayarlar kullanmak zorunda. Bu otomobiller her gün aynı yollardan geçerken hemen hiç hata yapmıyor, ama enerji tüketimini ve buna bağlı olarak da yakıt harcamalarını artırıyor.

Oysa akıllı caddeler trafik sensörleri ile arabalara yol gösterseydi bütün bu pahalı teknolojilere gerek kalmazdı! Kendi elektriğini üreten yollar Yandex.Haritalar gibi bir navigasyon sistemi olarak çalışır ve otomatik arabaların da yaygınlaşmasını sağlayarak trafik kazalarının önüne geçerdi.

 

güneş_enerjisi-güneş_enerjili_otoyol-solar_roadways-fransa-güneş_paneli

 

Trafik kazalarını azaltacak

Örneğin, karşıdan karşıya geçecek okul çocukları için yaya geçidinin yolun ortasında “Araba geliyor, bekle!” diye ışıklı bir yazı yazmasını sağlardı. Sabah gazetesinin 2011 tarihli haberine göre, dünyada her yıl trafik kazaları nedeniyle 1 milyon 300 bin kişi ölüyor ve bu sayısının 2020’de 1 milyon 900 bine çıkması bekleniyor.

Üstelik Türkiye ölümlü trafik kazaları listesinde ilk ona girmiş durumda! Ülkemizde her yıl trafik kazalarında yaklaşık 10 bin kişi hayatını kaybediyor ve 200 bin insan yaralanıyor. Trafik canavarı olarak adlandırdığımız ve askeri mayınlar gibi yavaş işleyen bu kitle imha silahını durdurmak için eğitim şart.

Sürücülerin trafik kurallarını çiğnemesine izin vermeden, trafikte kendi kendine giden akıllı otomobiller kullanması için elektronik yollar döşemek de şart. Sonuçta e-otoyol altından geçen fiber ve Wi-Fi erişim noktası desteği ile kusursuz bir navigasyon cihazı olacak.

İlgili yazı: Çöp İnternet >> New York’ta Güneş Enerjili W-Fi Çöp Kovaları 75 Mbps Hızında

güneş_enerjisi-güneş_enerjili_otoyol-solar_roadways-fransa-güneş_paneli

 

Karda kışta buz çözen emniyetli yollar

Soğuk havada arabanızın camı buzlanma yaptığında rezistansı açarak buzlanmayı giderirsiniz. Öyleyse neden güneş enerjisi üreten e-yollar da karda kışta buzlanmayı gidermesin? Elektrikli yolları elektronik stickerları anlatan yazımda sözünü ettiğim az enerji tüketen özel bir elektronik film tabakasıyla kaplayarak caddelerin ve ara sokakların kendini ısıtmasını sağlayabiliriz.

Bu sistem yalnızca buzlanmaya bağlı kazaları önlemekle kalmaz, aynı zamanda futbol statlarındaki alttan ısıtma sistemlerini günlük hayata taşıyarak bizi doğalgaza veya kömüre ayda 300 TL vermekten de kurtarır. Üstündeki kar tabakasını eriten otoyollar, kış günü az da olsa güneş görerek elektrik üretmeye devam edecektir.

Elbette e-otoyolların inşaatında adi plastik kullanılmayacak: E-otoyolların prototipleri silikon devre kartları ve akıllı telefonları darbelerden koruyan “gorilla glass” tarzı kırılmaz camlardan üretildi. Yakın gelecekte ise hem doğa şartlarına hem de kamyonların ağırlığına dayanıklı olan ve sıcakta kabarmayan gelişmiş malzemelerle üretilecek elektrikli yollar, taşıtlar için asfalt gibi güçlü çekiş kuvveti sağlayacak. Su geçirmeyen şeffaf kaplamalar, yolların altındaki elektronik sistemleri kısa devre yapmaktan ve çürümekten koruyacak.

İlgili yazı: Dyson Küresi İle Güneşi Kafese Kapatmak >> Enerji Sorununa 5 Adımda Kesin Çözüm

güneş_enerjisi-güneş_enerjili_otoyol-solar_roadways-fransa-güneş_paneli

 

E-otoyol telekomu da kökten değiştirecek

Elektronik otoyollar üstte koruyucu bir tabaka ve saydam güneş panelleri, ortada LED katman ve alt tarafa döşenen elektronik devrelerden oluşuyor. En alttaki elektrik ve iletişim şebekesi ise dayanıklı blokajın hemen üzerinden geçiyor. Alt kısmı deniz kumu döşeli uyduruk İstanbul kaldırımlarının tersine, blokajlı e-otoyollar arabamızı park edince çökmüyor.

Bu yollar aynı zamanda basküllü. Evet, yanlış duymadınız. Şehirlerarası yollar, üstlerinden geçen kamyonların damper ağırlığını tartabilir ve kamyonda aşırı yük taşıyan şoförleri tespit edebilir. Elektronik yollara 4 metre aralıklarla yerleştiren bu tür kablosuz iletişim cihazları ve sensörler, dünyadaki otoyol ağlarını zamanla tek bir global internet ve telefon şebekesine dönüştürecek.

İlgili yazı: Isıyı uzaya yansıtan antirefle güneş panelleri ile klimalara ve küresel ısınmaya son

güneş_enerjisi-güneş_enerjili_otoyol-solar_roadways-fransa-güneş_paneli
Yola çıkan geyikleri bile LED ışıklı haber verecek. Pardon, Kastamonu’da yola ayı çıkabülü.

 

Çanlar kimin için çalıyor?

Bugün kredi güvencesi isteyen bankalarla işbirliği yaparak devlete sırtını dayamış olan telekom şirketlerinin fiber internete yatırım yapmaktan çekinmesine ve kendi sektörüne para harcamak istememesine işte bu yüzden şaşırıyorum. Acaba global telekom şirketleri, bu kafada ısrar ederlerse kendilerini tarihin çöplüğüne süpürecek olan kaçınılmaz bir iletişim devriminin gerçekleşmek üzere olduğunun farkında mı?

Devletlerin halkın vergileriyle kurduğu telekom şebekesini lisans ücretleriyle kiralayarak hazıra konan şirketlerin, bilgi ekonomisi ve iletişim teknolojileri pazarının geleceğini ciddi olarak gözden geçirmesi gerekiyor. Elektronik yolların yaygınlaşması, aslında internetin yaygınlaşacağı ve interneti sansürleme çabalarının da nihai olarak başarısızlığa uğrayacağı anlamına gelmektedir.

İlgili yazı: Güneş Işığından Elektrik Üreten Grafen Boya

güneş_enerjisi-güneş_enerjili_otoyol-solar_roadways-fransa-güneş_paneli
Amerikan çözümü ıslakken kaymasın diye pütürlü. Ayrıca buz tutmasın diye alttan ısıtmalı. Hassas güneş panelleri, elektronik devre kartları, LED lambalar ve fiber hattı bu kalın camın altında.

 

Neden ulaştırma bakanlığı?

E-otoyolların en ilginç yanlarından biri de şimdiye kadar “Ulaştırma ve iletişim konuları tek bakanlıkta toplanır mı? İletişim ve Ulaşım diye iki ayrı bakanlık olsun” diye yaptığımız makul eleştirinin haksız çıkmasıdır :).

Dikkat ederseniz, e-otoyollar karayolları müdürlüğünün telekom şirketleriyle birleşmesini beraberinde getirecek. ABD senatörü Mike Crapo, geçen yıl TV’den halka sesleniş tarzında bir video yayınlayarak Amerikan vatandaşlarını e-otoyol firmalarını bağışlarıyla desteklemeye çağırdı bile!

2011 yılında, ABD Federal Karayolları Genel Müdürlüğü, Solar Roadways şirketini 2 yıllığına 750 bin dolar Ar-Ge teşvik kredisiyle ödüllendirdi. Eloğlu 750 bin dolarla dünyayı değiştiriyor. Biz neyi bekliyoruz?

Meseleye neredesinden bakarsak bakalım, Türkiye’nin otoyollarını 21. yüzyıl için “güncellemesi” gerektiğini görüyoruz. Ülkemizin iş adamları ve startup melek yatırımcıları buna el atmalı ve devlet teşvik vermeli. Türk şirketleri üniversitelerimizden her yıl mezun olan binlerce çevre mühendisine kendi uzmanlık alanlarında çalışma fırsatı yaratarak gelecek kuşaklarımızın selameti için bir an önce e-otoyol döşeme işine başlamalı.

Gün ışığından elektrik üreten yollar

Elektronik yollar nasıl üretiliyor?

Dünyanın yolları ne kadar uzun?

Yorumlar

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir