Gerçek Demir Adam >> Robot astronot Valkyrie Mars’ı keşfedecek

Nasa-Valkryie-MIT-Robot

NASA mühendisleri Mars’ı keşfetmek için tasarladıkları insana benzeyen Valkyrie R5 robotunu işletim sistemi geliştirmeleri için MIT yazılımcılarına gönderdi. 1,82 boyunda ve 109 kg ağırlığındaki atletik robot Valkyrie R5, Mars dışında Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) ve Ay üslerinde çalışacak.

Androit astronot

Power Rangers’ı çağrıştıran renkli başlığıyla Valkyrie’ye dünyanın en havalı robotu diyebiliriz. Ancak bu robotun Marvel sinematik evrenindeki süper kahramanlara ve Japon animelerindeki androit savaşçılara benzemesinin nedeni NASA’nın PR yaparak bütçesini artırmak istemesi değil.

Uzayda kaynak yapmak, yük taşımak, hava kilidini açmak, hatta bilgisayar kullanmak gibi farklı işler için sökülebilir el ve ayaklara sahip olan Valkyrie R5 en ağır işlerde çalışacak ve insan astronotlara yardım edecek.

Nasa-Valkryie-MIT-Robot

 

Robotech gerçek oluyor

Çünkü androit Valkryie Transformers filmindeki robotlar gibi ihtiyaca göre şekil değiştirebiliyor. Elbette bunun için o kadar iddialı bir teknoloji kullanmıyor ama el modülü yerine çekiç, pense vb. parçalar takıldığı zaman uzayda bakım onarım çalışması yapabiliyor.

NASA Johnson Uzay Merkezi, Texas Üniversitesi ve Texas A&M tarafından geliştirilen Valkryie’de sökülür takılır uzuvlara ek olarak sırt çantası gibi taşınan bir akülü güç kaynağı, çok sayıda sensör (eşyaları kırmadan tutmaya yarayan sıcaklık ve basınç algılayıcıları) ve kontrol kameraları var.

ABD İleri Savunma Araştırmaları Projeler Dairesi (DARPA) 2013 Robot Yarışması için üretilen Valkryie, tıpkı Atlas robotu gibi öncelikle depremde göçük altında kalan insanları kurtarmak için geliştirilmişti. Ancak yarışmada sonuncu gelince yeniden tasarlanarak robot astronota dönüştürüldü.

İlgili yazı: Robot doktorlar uzayda kalp ameliyatı yapacak

Nasa-Valkryie-MIT-Robot
Marslı filminde Matt Damon ağır yük taşıyor. Gerçekte bunu Valkryie yapacak.

 

Robot şoför

Resimlerde Valkyrie’yi iki ayağı ve iki koluyla androit modunda görüyorsunuz. Gerçekten de bu haliyle iki ayak üstünde durarak kısa mesafelerde insan gibi yürüyebiliyor. Ancak, robotun gövdesini güç kaynağıyla birlikte Mars veya Ay için geliştirilen bir jeep’e takmak da mümkün.

Valkyrie bu konfigürasyonda robot sürücüye dönüşecek ve Ay’da veya Mars’ta astronotlarla birlikte ağır yükleri taşıyacak.

 

Nasa-Valkryie-MIT-Robot
Robotun eski modelleri uzay istasyonunda test edildi.

 

Madem öyle yarışı neden kaybetti?

Valkyrie DARPA yarışını uzun mesafelerde ve engebeli arazide insan gibi koşamadığı için kaybetti. Ancak çukurların üzerinden atlamakta o kadar becerikli olmasa bile, uzay istasyonu gibi ağırlıksız ortamlarda ve Mars gibi düşük yerçekimli dünyalarda rahatlıkla çalışacak bir tasarıma sahip.

Bu potansiyeli sayesinde MIT’nin Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zeka Laboratuarı’na gitmeye hak kazanan Valkyrie, laboratuar başkanı Russ Tedrake ile arkadaşları tarafından yapay zeka ile donatılacak. Böylece sıkışık uzay istasyonu koridorlarında ve kayalık Mars arazisinde sağa sola çarpmadan güvenli çalışmayı öğrenecek.

İlgili yazı: Mars’a giden astronotlar nasıl yaşayacak?

Nasa-Valkryie-MIT-Robot

 

Geleceğin uzay kaşifleri

İnsan kasları ve kemikleri uzaydaki ağırlıksız ortamda eriyor. Uzay boşluğunda ve Mars’ta ozon tabakası olmadığı için insanlar zararlı kozmik ışınlara maruz kalıyor. Uzayda besi hayvanı yetiştirmek imkansız ve bitki yetiştirmek de çok zor. NASA bütün bu nedenlerle insanlara yardım edecek robot astronotlar kullanmak istiyor.

Robot astronotlar boşlukta uzay giysisi yırtılma derdi olmadan ve hiç yorulmadan çalışacaklar. Uykusuz geçen gecelerin ardından strese girmeden ve acıkmadan en kritik işlerin üstesinden gelecekler. Uzay istasyonunda bacağı kapıya sıkışan bir insanı bile kapıyı süper kahraman gücüyle açarak kurtaracaklar.

 

Nasa-Valkryie-MIT-Robot
Güç kaynağını sırtında taşıyor.

 

Maaş almıyor

NASA Uzay Teknolojisi Uçuş Müdürlüğü’nden Steve Jurczyk robot astronotların insanların yerini almak için değil, sıkıcı ve tehlikeli işlerde insanlara yardım etmek için tasarlandığını söylüyor:

“Mars’a gidecek teknolojiler geliştirmek için başta insan-robot işbirliği olmak üzere robot bilime odaklanmamız şart. Üniversite araştırma gruplarıyla işbirliği yaparak NASA’nın robot astronotlarına yeni beceriler eklemek istiyoruz.”

 

Robot astronot Valkyrie R5

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir