Dijital Pazarlama 2015 >> Yükselen trendler ve satış-pazarlamada yeni fırsatlar

woman-241328_1280_miniYeni yıl yaklaşırken dijital pazarlama ve sosyal medya nereye gidiyor? Akıllı şehirler, akıllı takılar ve mobil cihazların yaygınlaştığı dijital dünyada yeni iş fırsatları nedir ve bunları pazarlayarak satışlarımızı nasıl arttırabiliriz?

Yeni yılın inovasyonları girişimciler, startuplar, yazılım geliştiriciler, KOBİ’ler ile kurumsal firmalara daha fazla esneklik ve rekabet gücü sunuyor. Bu yazıda dünyanın önde gelen 25 dijital iletişim uzmanı, dijital pazarlamanın geleceğini anlatıyor.

 

 

digitalmarketing 2015 site2014’te neler oldu, 2015’te neler olacak?

2014 yılında daha çok sayıda firma dijital pazarlama ve sosyal medyanın önemini kavradı. Bu yıl dijital pazarlamaya yapılan yatırımlar arttı ve şirketler sosyal medyada daha geniş bir hedef kitleye ulaştılar. Ancak sosyal medyada daha fazla sayıda potansiyel müşteriye ulaşmak yeterli değil. Bir de bu müşterilerin dilinden anlamak, onlara akıllı telefonlar gibi doğru mecralardan ulaşmak ve sonuçta satışları arttırmak gerek.

2014 yılında dijital pazarlama ve sosyal medya entegrasyonuna yatırım yapan firmaların en büyük eksiği buydu: Doğru satış kanallarını bulmak ve Twitter ile Facebook gibi sosyal ağlar üzerinden satışlarını arttırmak.

Ancak, dijital pazarlama dünyası büyük bir evren ve 2015 yılında etkili pazarlama ile satışlarımızı arttırmak istiyorsak global sektörün önemli temsilcilerinin görüşlerini de değerlendirmemiz gerekiyor. Dijital pazarlamanın ustaları 2015 için ne düşünüyor?

 

 

facebook-buy-buttonFacebook ve Twitter’da satın alma düğmeleri

Dijital pazarlamaya baktığımız zaman birkaç temel trend ve faktör görüyoruz: Bunlardan en önemlisi Facebook, Twitter ile Google gibi mecraların internette hangi içeriğin görüleceğine karar vermesi ve kampanya ilanlarıyla reklamların kaç kişiye ve kime ulaşacağı konusunda daha fazla söz sahibi olması.

Örneğin Facebook, kampanya sayfanız ile hedef kitlenin sadece yüzde 2 ila 4’üne erişmenize izin veriyor. Ancak organik erişimin ötesinde satışlarınızı arttırmak için daha fazla kişiye ulaşmak isterseniz medya satın alma yapmanız gerekir, yani Facebook’a para ödeyeceksiniz.

Geçen yılın gerçeği buydu. 2015’in gerçeği ise Facebook ve Twitter’a eklenen satın alma düğmeleri olacak. Böylece Facebook ve Twitter üzerinden doğrudan satış yapma olanağına kavuşacaksınız, ama aynı zamanda sosyal ağlar da dijital pazarlama kampanyalarınız üzerinde daha fazla söz sahibi olacaklar.

 

 

digitalmarketing_2015_2_siteDijital pazarlamanın kontrolü kimin elinde? Sizin mi, Google’ın mı?

İkinci trend doğrudan gazetecileri ve medyayı ilgilendiriyor. Bugün Türkiye’de medya krizde. Ya belirli bir ekosistemin parçası olacaksınız ya da iflas edeceksiniz. Aynı mantık dünyada da geçerli.

Nitekim medya, sosyal ağları kullanarak hangi haberin ne kadar okunduğunu görüyor. Ancak, hangi haberin ne kadar okunacağına ve bir haberin kime ulaşacağına karar veremiyor. Buna Google ve Yandex gibi web arama motorları ile Facebook gibi sosyal ağlar karar veriyor.

Google gibi internet devlerinin yazdığı yeni algoritmalar hangi haberin kaliteli olduğuna otomatik olarak karar veriyor ve şirketlerin bundan haberi bile olmuyor. Artık medyayı Google ve Facebook gibi internet devleri kontrol ediyor (Columbia Gazetecilik Okulu, Tow Dijital Gazetecilik Merkezi Direktörü Emily Bell’in konuyla ilgili demecini turk-internet sitesinde okumanızı öneririm).

 

 

fancybuynowDijital reklamlar

Şimdi diyeceksiniz ki ben dijital pazarlamacıyım; ben reklamcıyım, medyadan, haberden bana ne? Oysa 2015’te bu trend en çok sizi ilgilendiriyor, çünkü medyanın reklam müdürlerinden biri olabilirsiniz; ama bunu bir kenara bırakın ve yukarıdaki “haber” kelimesinin yerine, “marka”, “reklam” ve “pazarlama kampanyası” kelimelerini koyun.

Şimdi tekrarlayalım: Hangi reklamınızın ne kadar popüler olacağına, hangi videonun viral olacağına, hangi pazarlama kampanyasının satışları arttırarak başarılı olacağına Google, Yandex, Youtube, Facebook, Twitter gibi kanallar karar veriyor.

2015 için önerim: Genel sosyal ağları kullanın ama dijital pazarlamada e-ticarete, online mağazalara, e-posta pazarlamasına odaklanarak kendi pazarlama ve satış kanallarınızı da oluşturun. Sizi zorlu bir dönem bekliyor, ama işe şimdiden başlarsanız Facebook gibi genel sosyal ağların etkisini kısmen yitirerek özel sosyal ağların yaygınlaşacağı 2016-2018 arasında rekabet gücünüzü arttırmış olursunuz.

 

 

Buy_Now_TwitterMobil pazarlama

Özel sosyal ağların, kurumsal sayfaların, kurumsal TV kanalları ve blogların önemini Açık Sınıf’ta vereceğim mobil pazarlama ve e-posta pazarlama eğitimlerini tamamlayan ayrı bir yazıda ele alacağım.

Şimdi 2015 dijital pazarlama trendleriyle devam edelim: Akıllı evler, akıllı takılar, giyilebilir bilgisayarlar hep akıllı telefon ve tabletler üzerinden yönetilecek. Dolayısıyla dijital pazarlamada mobil dünya genişliyor. Artık laptop, akıllı TV, telefon, tablet ve LED billboardlarla sınırlı değilsiniz.

 

 

Women-Power-Social-MediaÖte yandan, reklamcılıkta programlı satın alma döneminin başladığına dikkat etmek gerekiyor. Bu konuyu daha önce ele almıştım. Burada ekleyeceğim iki şey ise (1) Büyük Veri’nin yeterli olmadığı, veri hamallığı yapmamak için iyi bir analiz yazılımı ile dijital pazarlama uzmanına ihtiyacınız olduğu ve (2) elbette şirketinizde dijital dönüşüme odaklanmanız gerektiği.

Gönül isterdi ki 2015 yılında dijital pazarlama stratejilerinin tüm dijital, sosyal, mobil ağlara ve reklamcılığa entegre edildiğini görelim ama daha o noktada değiliz. 2015 için şirketlerin daha gerçekçi ve mütevazı bir hedefi olmalı.

O da gerek laptoplar, gerek tablet ve telefonlar üzerinden şirketlerde dijital dönüşümü başlatmak veya mevcuda hız kazandırmak. IT yatırımlarını pazarlama iletişimi ve mobil uygulamalara adapte ederek şirket içi iletişimi güçlendirmek. Bunun karşılığında müşteriye ister laptopla ister tabletle alışveriş yapsın aynı kaliteli deneyimi sunmak.

 

 

1Uzmanlar ne diyor?

1. Xavier Major, Popular Media Consulting CEO’su:

2015’te sosyal reklamlar ve search.twitter.com gibi sosyal ağ arama motorları önem kazanacak. Facebook reklam hedefleme algoritmalarını iyileştirecek. Facebook, Twitter, Pinterest ve LinkedIn hem pazarlama hem satış kanalına dönüşecek. Müşteri hizmetlerinde şeffaflık ve topluluk yönetimi öne çıkacak.

 

2. Ty Swartz, Chief’s Touch Consulting CEO’su

Gelen Pazarlama (Inbound Marketing) yaygınlaşacak. Müşteriye özel içerik pazarlama yapılacak. Facebook hedefli reklamlar popüler olacak ve özellikle KOBİ’ler bu reklamları kullanarak müşterilerine ihtiyaca özel satış yapacak.

 

 

business woman and her team3. Drew Larison, Web Success Agency Sosyal Medya Pazarlama Direktörü

Mobil pazarlama ve mobil satış uygulamaları dijital pazarlamanın kralı olacak. Mobil uygulamaların yönetimi, farklı cihaz ve web uygulamalarıyla uyumluluğu gibi noktaların yanı sıra alışveriş sayfalarında müşteriye aynı kaliteli deneyimi sunmak çok önemli.

 

4. Reed Berglund, FullBottle CEO’su

Vine gibi sosyal video ağları AdWords ve Facebook reklamlarına rakip olacak. Twitter Vine, Facebook Instagram, WeChat, Line, KIK ve silinebilir internet mesajları dönemini başlatan Snapchat bu pazarı kapma yarışında. Video bloglar yoluyla küçük işletmeler global hedef kitleye daha kolay ve daha ucuza ulaşacak.

 

 

 

25. Jasmine Bina, J.B. Communications CEO’su

Niş sektörlere yönelik niş sosyal medya siteleri gelirlerini arttıracak. Facebook ve Twitter’da var olun, ama Snapchat ve diğer yükselen değerleri de izleyin.

 

6. Andrew Herrault, Connective Insights Strateji Müdürü

Sosyal medya ücretli reklam dönemini başlatıyor. Facebook ücretsiz reklamlara engel olacak. Artık sosyal medyada metrik gözetleme dönemi bitti. Şimdi sosyal reklam satın alma dönemi var. Dijital pazarlamanın ölçüsü ise her zamanki gibi satışa yönelik faydalı dönüşüm, yani yatırım getirisi.

 

 

 

Buy Now Button On The Keyboard7. Kevin Deegan, ON.com Teknoloji Direktörü

Sosyal medyanın geleceği mobil cihazlar. Özellikle gençler mobil pazarlamayı canlandırıyor. Mobil satış ve pazarlama uygulamaları önemli. Şirketler en kaprisli müşterilerin en tuhaf isteklerini bile yerine getirmeye çalışacak, çünkü rekabet artıyor.

 

8. Pittsburgh Üniversitesi Katz Yüksek Lisans İşletme Okulu’ndan Yar. Doç. Andrew Stephen

2015’te dijital pazarlamayı sosyal medyadan bağımsız düşünmek imkansız. Pazarlamanın yatırım getirisi sosyal medya ile ölçülecek. Facebook geniş müşteri kitlesine erişimi daha da sınırlandıracak ve şirketleri hedef kitleye erişmek için daha çok satın alma yapması gerekecek. Açıkçası bu da şirketlerin Facebook’u terk etmeden başka sosyal ağları da kullanmasına yol açacak.

 

 

39. Andrew Schneider, Online Amiga Kıdemli Dijital Pazarlama Müdürü

2015’te sosyal medya birbirine bağlı iki farklı strateji ile yönetilecek. Öncelikle Facebook gibi sosyal ağlar pazarlama ve tanıtım kampanyalarına filtre uygulayacak. Şirketler de müşteriyle konuşmak yerine onunla daha çok etkileşim kurmaya çalışacak. İkincisi online reklamda rekabet artacak. Küçük işletmeler bile bu işe girecek, fakat Facebook’u şimdilik kimse yerinden edemez.

 

10. Ashley Small, Medley, Inc Başkan ve kurucusu

Facebook artık şirket sayfalarını Google AdWords gibi ince eleyip sık dokuyacağını duyurdu. İçerik kalitesi düşük sıradan promosyon sayfaları artık eskisi gibi gösterim almayacak. Bu nedenle şirketler Facebook üzerinden daha fazla reklam satın almak zorunda kalacaklar. Kısacası 2015 dijital pazarlamada sosyal reklam satın alma dönemidir.

 

 

 

girl11. Laurie Menekou, Conceptual Communications Başkanı

SEO’ların işi gittikçe önem kazanıyor. Google+ nihayet sosyal ağların içinde satış ve pazarlama yapmak isteyenlerin önem verdiği bir kanal olacak. Aktif Google+ kullanıcı sayısı hızla artıyor ve Google+ Facebook ile sıkı bir rekabete girecek. Müşterilerimiz SEO’ya gittikçe önem veriyor, bu da Google+’ın öneminin artacağını gösteriyor.

Not: Google authorship uygulaması ile blogunuzu Google arama motoru, Google+ ve nihayet giriş bilgileri üzerinden Gmail’e bağlayabileceğinizi unutmayın. Sosyal medyanın en büyük bileşeninin de Facebook değil, e-posta pazarlaması olduğunu hatırlayın. Bu noktada Menekou’ya katılıyorum fakat Facebook’tan bu yıl da vazgeçmeyin, bunun yerine yanına Google+ da koyun.

 

 

 

shutterstock_145072594-618x57112. Jacqueline Woerner, Emarsys Soyal Medya Müdürü

2015 aynı zamanda özel sosyal medya yılı; yani Whatsapp ve Telegram’ın yanı sıra kullanıcı kimliğini gizleyerek gerçek özel mesajlaşma imkanı sunan anonim uygulamalar yaygınlaşıyor. Açıkçası markalar artık müşteriyi Facebook’a çekip onunla istedikleri gibi oynayamayacaklar. Bunun yerine müşteriyi bulduklarında onunla kendi şartlarında anlaşmak zorunda kalacaklar. Müşteriler markalara hakim olmaya başlayacak.

 

13. Dave Vronay, Heard Kurucusu ve CEO’su

Akıllı markalar bloggerler ve insan trafiği çeken diğer sitelerden web sayfalarının kalitesini VE performansını kanıtlamasını isteyecek. Özellikle de adil ticaret verisi uygulamalarına uymalarını talep edecekler. Ayrıca müşteriler sözde anonim siteler yerine gerçekten online gizlilik sunan çözümler kullanacaklar (kaliteli VPN hizmetleri gibi). Alexa üyeleri, tanıdıklar veya kuru takipçi satın alan web siteleri değil de gerçekten okunan bloglar ve haber siteleri tercih edilecek.

 

 

Social engineering concept14. Ali Din, dinCloud Pazarlama Danışmanı ve CMO’su – @dinCloud

Sosyal medyanın yatırım getirisinin doğru ölçülmesi büyük önem taşıyor. Maalesef firmalar sosyal medyayı yatırım getirisine pek entegre edemediler. Bu noktada SEO, analiz ve sosyal medyada tarama takip önemini arttırıyor.

 

15. Ashley Paris, SiriusDecisions Analitik Araştırmacı

Organizasyonlar sosyal medya ve içerik yönetimi yazılımlarına daha fazla bütçe ayıracak. Müşterilerini arttırmak için topluluklar ve forum üyelerinden yararlanacaklar. Facebook, Twitter ve LinkedIn’de yapılan algoritma değişiklikleri gizli olduğu için şirketler kullanıcının kokusunu forumlarda ve hayran sayfalarında almaya çalışacak. Bu da sosyal reklamlara ve medya satın almaya ek olarak toplulukların öne çıkmasını sağlayacak.

 

 

 

Energizing-Email-Campaigns-Its-Data-That-Must-Drive-2015-Digital-Marketing-Direction-293x30016. Andrew Caravella, Sprout Social Pazarlama Müdür Yardımcısı

Marka bilinci geliştirme ve farkındalık yaratma sosyal medyaya kayıyor. Bu noktada şirket çalışanlarını da marka tanıtım elçisi olarak kullanmak söz konusu ki bu hem 200 kişilik firmalar için hem de 20 bin kişilik firmalar için geçerli. Ayrıca çalışanların şirket itibarına ve özel hayatlarına dikkat etmesi gerekecek.

 

17. John Ohara, Giant Spoon Strateji Kıdemli Başkan Yardımcısı

Markalar akıllı ev, akıllı takılar ve mobil cihazları birlikte kullanacak. İçerik pazarlama mobil pazarlamayla birlikte yürütülecek. Örneğin ünlü sporcularla sanal olarak birlikte antrenman yapmaya izin veren akıllı fitness bilezikleri çıkacak veya SnapChat insansız hava araçlarıyla çekim yaparak kullanıcılarını başka ülkelerde sanal turlara çıkaracak, böylece sanal turizm sosyal medya ile yaygınlaşacak.

 

 

3035384-poster-p-1-twitter-makes-its-buy-button-official18. Lisa Parkin, Social Climber Başkanı

Şirketler sosyal medya hesaplarıyla yetinmeyecek ve kendi mobil uygulamalarını geliştirerek mobil sosyal medya pazarlamaya odaklanacaklar. Facebook liderliğini sürdürecek olsa da markalar aracıyı aradan kaldırıp müşteriye kendi ulaşmaya çalışacak. Nitekim cep telefonu kullanıcılarının yüzde 34’ü internete telefondan giriyor.Şirketler müşterilerine kişiselleştirilmiş özel sosyal ağlar üzerinden ulaşmaya çalışacak (şirketlerin kampanyalarını tanıttıkları mobil uygulamaların gelişmiş bir versiyonu).

 

19. Alfredo Ramos, Pagemodo Genel Müdürü

Şirketler iş süreçlerinde işbirliğini arttırmak için sosyal medyayı kullanacak. Dijital pazarlamaya yönelik dijital dönüşüm farklı departmanları birbirine bağlayan sosyal medya destekli işbirliği platformlarıyla yönetilecek. Bu noktada iş zekasının yerini sosyal analitik alacak ve SEO da arama motoru optimizasyonunun yanı sıra sosyal ağlarda reklam ve tanıtım optimizasyonu yapmaya başlayacak. Sosyal SEO ücretli sosyal reklam performansını ölçecek.

Not: SEO aynı zamanda sosyal CRM optimizasyonunda çok daha yaygın olarak kullanılacak. SEO’nun sosyal analizle birleşmesi medya satın alma yapılmayan yüzde 4’lük organik erişim limitini sonuna kadar kullanılması anlamına geliyor. Bu ancak sosyal ağ optimizasyonuyla mümkün (Özellikle de sosyal arama motorlarının yaygınlaşacağını ve bunların iPhone Siri gibi ne konuştuğumuzu anlayan dijital asistanlarla birleşeceğini düşündüğümüzde).

 

 

Digital-Marketing20. Seshu Madabushi, mKonnekt Kurucusu ve CEO’su

Twitter’ın “Şimdi Satın Al” düğmesi 2015’te sosyal medya pazarlamasının aynı zamanda doğrudan satış kanalı olarak kullanılacağını gösteriyor. Artık önemli olan RT ve Fav’ların gerçek satışı arttırıp artırmadığını ölçmek. Bu noktada Facebook videoları üzerinden viral tanıtım da önem taşıyor.

 

21. Kelsey Goeres, MyCorporation Sosyal Medya Ortağı

Facebook reklamları ve medya satın alma sayesinde sosyal ağlar birer satış kanalına dönüşecek. Oysa eskiden sosyal medya öncelikle marka tanıtımı yapmakta kullanılıyordu.

 

 

8539048913_3328e8545c_b22. Erin Mulrooney, ab+c Creative Intelligence Dijital Medya Yöneticisi

2015’in en önemli trendi Facebook’un üçlü reklam atılımı. Facebook geçen yıl Microsoft’un online reklam ölçüm süiti Atlas’ı satın aldı. Bunu 2014’te satın aldığı mobil video ağı LiveRail ile birleştirdi ve bizzat kendi kullanıcı platformuna entegre etti. Facebook’un 1 milyardan fazla kullanıcısı var ve kendini veri toplama, veri analizi ile hedefli reklam satın almada lider yapmaya çalışıyor.

 

23. Hugo Pereira, Talentsquare Ürün ve Dijital Strateji Uzmanı

Sosyal medya potansiyel müşterileri ürün ve hizmetinizi satın alan gerçek müşterilere dönüştürüyor. B2B ve B2C iş kollarında yatırım getirisi ve satış performansı artık sosyal medya üzerinden ölçülecek. Bu sebeple organizasyonlar sosyal medyaya daha çok yatırım yapacak.

 

 

Picture2_024. Rachel Miller, Pipeliner CRM Baş Müşteri Yöneticisi

2015 şeffaflık yılı. Şirketler artık hem rakiplerine hem müşterilerine dürüst davranmak zorunda kalacaklar, çünkü sosyal medyada müşteri kazanmak rekabeti arttırmanın temel ölçüsü olacak. Üstelik burada gerçek zamanlı etkileşimden değil, uzun zamanlı etkileşimden; yani kazandığınız müşteriyi elde tutmaktan, marka elçileri ile müşteri bağlılığından söz ediyoruz. Bu da içerik pazarlamanın öne çıkması ve içerik pazarlamanın satışa katkısının sosyal veriyle ölçülmesi anlamına geliyor.

 

25. Satya Krishnaswamy, NextPrinciples Kurucusu ve CEO’su

Twitter ve Facebook’a satın al düğmesinin eklenmesiyle birlikte e-ticaret sosyal medya ticaretine dönüşecek. Ancak, Facebook’un reklam satın alma maliyetlerini yükseltmesiyle birlikte şirketler de aynı anda birçok sosyal ağ kullanarak söz konusu medya satın alma masraflarını azaltmaya, kısacası ücretsiz organik erişimi optimize etmeye çalışacak. Bu da hem sosyal ağlarda hem de basılı dergiler gibi geleneksel mecralarda müşteriye daha alakalı içerik göstermek demek.

Not: Facebook’ta parayı veren düdüğü çalar mı? Madem herkes bütçesi kadar reklam satın alabiliyor, o zaman Facebook bütçesi eşit olan iki rakip firma arasından hangisi öne çıkacaktır? Hangisi satışlarını arttıracaktır? Elbette organik erişim potansiyelini sonuna kadar kullanan firmalar; yani müşteriyi kazanan, elde tutan ve alakalı çözümlerle içerik pazarlama yapan firmalar! Sosyal SEO’nun vurucu gücü burada yatıyor.

 

 

 

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex