100 km’de 0 Litre Yakan Araba >> Dünyanın ilk güneş enerjili spor otomobili Immortus

Immortus 3

EVX Ventures şirketinin geliştirdiği Immortus marka iki kişilik araba, dünyanın güneş enerjisiyle çalışan ilk spor otomobili. Avustralya, Melbourne merkezli startupın geliştirdiği temiz enerjili aracın konfor ve koltuk mesafesi açısından normal spor arabadan farkı yok.

Immortus’un çatısı ve kaputu güneş panelleriyle kaplı (8 m2 yüzey alanı) ve aynı zamanda lityum-iyon pil kullanıyor. Gün ışığını gündüz vakti depolayan ve aracın gece de kullanılmasına izin veren pil 5-10 kilovat/saat güç sağlıyor.

Standart ve uygun maliyetli güneş enerjisi panelleri ışığın yalnızca yüzde 15’ini elektriğe çevirebildiğinden, şehir elektriği yerine sadece ışıkla şarj olan bir otomobil tasarlamak aslında zor. Çünkü bu araçların pilleri Tesla elektrikli otolar kadar güçlü bir şekilde şarj olmuyor.

Immortus bu yüzden süper hafif üretildi: 2 kişilik aracın boş ağırlığı 500 kg ve dolu ağırlığı da 700 kg ile sınırlı (maksimum 200 kg’lık yük taşıyor ve bunun en az 50-70 kilosu şoför olacak). Her durumda Avustralya toprakları ve California gibi güneşli arazilerde salt gün ışığıyla şarj olan verimli bir pili var.

 

Immortus 1

 

Tek kuruş yakıt parası ödemiyoruz

Immortus’un standart spor otomobilden farkı yok dedik ve bu durum saatte 160 km’lik maksimum hızı için de geçerli. 160 km/saat normal otomobil şasesi kullanan güneş enerjili bir araç için rekor sayılır. Yalnız burada küçük bir hile var:

O da aracın sadece dolu pil yardımıyla bu hıza çıkabilmesi. Yoksa pili boşsa, California öğle güneşinde ancak saatte 80 km hıza ulaşabiliyor. Yine de bu, binaların ve ağaçların gölgesinde olan şehir içi kullanım için sorun değil.

Zaten şehir trafiğinde saatte 80 yapmak intihar veya bakış açısına göre cinayet sayılır, ama Immortus dolu pille gölgeli sokaklarda bile saatte 40-50 km hızla saatlerce yol alabiliyor.

 

Immortus 2

 

Temiz enerjiyle sonsuza kadar gidiyor

OK, devridaim makineleri fizikte imkansızdır; ancak Immortus saatte 60 km hızla açık havada ve çöl güneşinde olduğu sürece sonsuza kadar gidebiliyor. Elbette sürücünün yemesi içmesi, yıkanması, ihtiyaç gidermesi, dinlenmesi ve eğlenmesi gerek. Aracın da yıpranma payı var.

Yine de teorik olarak sonsuza dek gitmek, güneş enerjili otomobillerin ticari olarak satılabilen uygun maliyetli seçenekler olduğunu göstermek açısından büyük başarı. Yenilenebilir, temiz enerjinin zaferi.

 

Immortus 7

 

Mevcut araçlara takılacak

Bu haberi okuduğunuz zaman “Arabamı dünyada değişmem, Türkiye gibi ülkede böyle uçuk araç satın almam” diyebilirsiniz. Oysa EVX Ventures, Immortus’u sadece yurt dışında veya yurt içinde satmak için geliştirmedi. Bunun dışında, standart elektrikli otoları güneş paneliyle kaplayarak yolda şarj edebileceğimizi de göstermek istiyor.

Bu ne demek? Örneğin, Tesla’nın elektrikli otomobillerinin bir gün güneş panelli opsiyonu olacak demek. Böylece klimalı, sunrooflu arabaya ek özellik parası öder gibi güneş enerjisi destekli elektrikli otomobiller de satın alabileceğiz.

 

 

Ne zaman çıkıyor?

Immortus’un ilk prototipi 2016 sonunda test sürüşüne başlayacak ve arabanın dörtte bir ölçekli modeli de Kasım ayında, Las Vegas Konvansiyon Merkezi’nde düzenlenecek olan SEMA Show 2015’te sergilenecek. Projeye Melbourne’deki Swinburne Teknoloji Üniversitesi de destek veriyor.

Immortus’un fiyatı 370 bin dolar olacak. Bu nedenle ilk modelin 100 adetten fazla satması beklenmiyor; ama aynı zamanda lüks ürün olarak zenginlerin hava attığı bir Ferrari’ye de dönüşebilir. Şirkete göre, Immortus teknik şartnameler ve yol güvenliği açısından Avustralya ve ABD mevzuatıyla uyumlu olacak.

 

Immortus 4

 

Kısacası parayı bastıran herkes Immortus’u alıp Los Angeles şehir merkezinde gezebilecek. Tek sorun da bu zaten. EVX Ventures şirketinin güneş enerjili spor otomobili Immortus’u geliştirmek için fon bulması ve bağış toplaması gerekiyor.

Her halükarda güneş enerjili kara taşıtlarının Kosta Rika gibi elektriğin ucuz olduğu güneşli ülkelerde çok işe yarayacağından emin olabilirsiniz; yani yağmur yağmadığı sürece. 🙂

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir