Konutlar İçin Ucuz Güneş Enerjisi Rehberi

Türkiye’de ev tipi güneş enerjisi kaç lira? Amerika’dan başlayalım: Tesla hem elektrikli otomobil hem de güneş enerjili çatı üretiyor. Üstelik Türkiye’de kiremit çatının metrekaresi 100 TL iken Tesla panellerin metrekaresi sadece 80 lira. Peki ev tipi güneş enerjisi sistemi kurmanın maliyeti nedir?

Güneş enerjisi ile elektrik bedava

Evde kendi güneş enerjisi sisteminizi kurmak için para ödemeniz gerekecek; ama ilk yatırım maliyetlerine ek olarak kayda değer bir bakım masrafınız olmayacak. Elbette her ay elektrik faturası ödemeyecek ve zamlardan etkilenmeyeceksiniz.

Bu yüzden apartmanda daire sahibi veya kiracı olmak yerine kendi evinizde oturuyorsanız elektriğinizi güneş enerjisinden üretmek çok hesaplı. Üstelik Türkiye’de çıkacak yeni düzenlemede apartman çatılarına güneş paneli kurulabilecek.

Şimdi güneş enerjisinin tam zamanı ve siz de 2 ila 5 yıllık elektrik faturası karşılığında kendinize 20 yıllık bir sistem kurabilirsiniz. Elon Musk’ın Tesla şirketi Amerika’da bunu yapıyor.

İlgili yazı: Facebook Sohbet Botunu Çok Zeki Diye Kapatmadı

güneş_enerjisi-tesla-güneş_paneli-temiz_enerji-elektrik

 

Karşılaştırma açısından

Tesla, geçen Kasımda güneş paneli şirketi SolarCity’yi satın alarak güneş enerjili çatı üretimine geçti. Üstelik Tesla kare şekilli özel güneş panelleri üretiyor ve bunlar cam kaplamaya benzeyen, bu açıdan da gözü yoran klasik güneş panellerinden çok daha şık tasarımlar.

Şimdilik Amerika’da iki tip mat ve estetik güneş paneli var. Bu karoların metrekaresi de 80 TL’ye geliyor (21,86$). Öte yandan Tesla 2018’de güneş kiremitleri satmaya başlayacak. Yeni güneş panelleri dışarıdan bakınca gerçek bir kiremide benziyor ve mimarlara daha çok seçenek sunuyor.

İlgili yazı: İnternetinizi Uçuracak En İyi 10 Modem

güneş_enerjisi-tesla-güneş_paneli-temiz_enerji-elektrik

Tesla’nın kiremitten ucuz güneş enerjili çatıları. Bu teknoloji Türkiye’de olsa güneş paneline bile gerek kalmaz.

 

Türkiye’de maliyetler

Ülkemizde güneş enerjisi ile kendi elektriğinizi üretmenize izin var. Bunun için ilk yatırım maliyeti 3000 TL’den başlıyor. Eğer çok televizyon izlemiyor veya bilgisayar kullanmıyorsanız hemen yarın 3000 TL harcayarak evinize şebeke elektriği kullanmayan bağımsız bir sistem kurabilirsiniz.

Yok eğer bizim evdeki gibi iki bilgisayar, 3 televizyon kullanıyorsanız yatırım maliyetleri en az 5000 TL’ye çıkıyor. Özellikle de çocuklu aileler için güneş ışığından daha fazla elektrik üreten gelişmiş sistemleri öneriyorum. Şimdi maliyetlere yakından bakalım.

İlgili yazı: Düz Dünya Teorisini Çürüten 12 Kanıt

güneş_enerjisi-tesla-güneş_paneli-temiz_enerji-elektrik

150 watt güneş paneli.

 

Nasıl kullanacaksınız?

Öncelikle iki seçeneğiniz var: Hem güneş ışığı hem şebeke elektriği kullanan hibrit güneş enerjisi sistemleri ve şebeke elektriğinden yüzde 100 bağımsız çalışan sistemler. Hibrit sistemler aylık olarak daha pahalı ama bunların ilk yatırım maliyetleri daha düşük.

Bu çözümde hava bulutlu veya yağmurluysa; yani güneş ışığından yeterli elektrik üretemiyorsanız şebeke elektriği kullanıyorsunuz (gerçi yağmurdan elektrik üreten güneş paneli geliştiriliyor). İkinci çözümde ise aküleriniz var ve elektrik üretemediğiniz zaman akü veya jeneratör kullanıyorsunuz.

Her iki seçenekte de regülatörler ve kesintisiz güç kaynaklarına ihtiyacınız var (aküler ve şarjı 2 gün giden jeneratör amaçlı aküler). Böylece evde voltaj oynamaz, buzdolabı bozulmaz veya aniden elektrik kesilmez.

Kimler kullanmalı?

 • Yazlıklar, çiftlikler, dağ evleri.
 • Elektriği olmayan köyler.
 • Su, doğal gaz ve sismik ölçüm istasyonları.
 • Akademik projeler ve Ar-Ge’de kullanılan laboratuarlar.
 • Kendi elektriğini üretmek isteyen fabrikalar.
 • Baz istasyonları gibi telekomünikasyon sistemleri.
 • Radarlar ve erken uyarı sistemleri.
 • Tekneler, iskeleler ve yüzer sistemler.
 • Askeri uygulamalar.
 • Yeni düzenleme2 ile apartmanlar ve siteler de kullanacak.

İlgili yazı: Bitcoin ve Altcoin ile nasıl yatırım yapılır?

güneş_enerjisi-tesla-güneş_paneli-temiz_enerji-elektrik

Jel akü.

 

Kimler için avantajlı?

Şebeke elektriğinin olduğu yerlerde büyük çaplı güneş paneli kullanımı pratik değil. Yaptığınız masrafın kendini amorti etmesi 25 yılı buluyor. Öte yandan şebeke elektriğinin olmadığı yerlerde büyük çaplı güneş enerjisi daha ucuza geliyor (trafo çekseniz 30 bin lira, eşdeğer güneş enerjisi 5-10 bin TL).

Her durumda 4-6 kişilik müstakil bir ev ve maksimum 400 metrekarelik bir konutta şebekeden bağımsız güneş enerjisi sistemi kurmak avantajlı. Ayrıca küçük bir yazlıkta kendi elektriğinizi üretebilirsiniz. Bunlar orta halli bir ailenin veya evi kendine ait olanların kaldırabileceği maliyetler.

İlgili yazı: Bitcoin’de Gizlilik Nasıl Korunur?

güneş_enerjisi-tesla-güneş_paneli-temiz_enerji-elektrik

Inverter.

 

Pratik kullanım notları

Bununla birlikte klima ve elektrikli ısıtıcıların anlık olarak çok elektrik çektiğini unutmayalım. Bunları destekleyen bir sistem kurmak istiyorsanız masraflarınız 3000 dolara çıkabilir.

Son olarak yılın her günü yeterli güneş alamayacağınız için şebeke elektriği destekli küçük bir çözüm daha avantajlı olacaktır. Örneğin klimayı ve elektrikli fırını şebeke elektriğine bağlayabilir; ama televizyon ve buzdolabını güneş enerjisiyle çalıştırabilirsiniz.

Elbette rüzgar gülüyle rüzgardan yedekli elektrik de üretebilirsiniz, ama bu masraflı bir yatırım olduğu evlere tavsiye etmiyorum (Not: hibrit kullanımda güneş enerjisi kendini amorti ettikten sonra çok az elektrik faturası ödemiş olacaksınız. Hibrit kullanım 5000 TL yatırıma kadar çok avantajlı).

Ayrıca akülere dikkat edin. 2 gün elektrik kesik olsa bile akülerin size 2 gün boyunca kesintisiz güç sağlaması gerekiyor. Bunun yerine jeneratör de kullanabilirsiniz. Aküden daha maliyetli bir çözüm ama şarj etmek gerekmiyor. Bunun yerine dizel satın alıyorsunuz.

İlgili yazı: İnternette teknik takip ve gözetimi önleme rehberi

güneş_enerjisi-tesla-güneş_paneli-temiz_enerji-elektrik

Şarj kontrol cihazı.

 

Neler kullanacaksınız?

 • Güneş panelleri (elektrik üretmek için).
 • Akü (enerjiyi depolamak için).
 • Şarj kontrol cihazları (akülerin şarj düzeyini ayarlamak için).
 • İnverter (doğru akımı alternatif akıma çevirmek için).

Isıtma ihtiyacı

Elektrikli ısıtıcıları güneş panelleriyle kullanmanız söz konusu değil. Bu hem pahalıya gelir hem de İstanbul gibi kuzey enlemlerinde ısıtıcılar için gereken enerjiyi üretemeyebilirsiniz. Bunun yerine, Bodrum’da 30 yıldır yapıldığı gibi güneş ışığıyla su ısıtabilir, mutfak ve banyoda sıcak su kullanabilirsiniz. Ayrıca bahçe ve otoparkınızı güneş enerjisi ile aydınlatabilirsiniz.

Enerji üretim seçenekleriniz

Güneş panelleriyle 12, 24, 48 volt elektrik üreterek elektrikli motosikletinizi şarj edebileceğiniz gibi, 220 volt destekli ev eşyaları için doğru akımı alternatif akıma çeviren inverterlar da kullanabilirsiniz. Hatta küçük atölyeler için 380 volt ve 3 fazlı seçeneklerden yararlanabilirsiniz.

Bu rehberdeki fiyatlar

Tüm fiyatlarda 4 kişilik bir aileyi ve bahçe aydınlatmasıyla birlikte toplam 400 metrekare yaşam alanını baz aldım. Suyu güneş enerjisiyle ve evi de soğuk aylarda doğal gaz, kömür vb. ile ısıttığınızı varsaydım. Fiyatların orta halli bir ailenin gelir düzeyine göre ayarladım. Bu bağlamda ilk yatırım maliyetinin bir eve sıfırdan eşya alma maliyetinin altında kalmasına dikkat ettim.

İlgili yazı: Bill Gates ve Elon Musk Yapay Zekadan Neden Korkuyor?

güneş_enerjisi-tesla-güneş_paneli-temiz_enerji-elektrik

Örneğin Urla’da şöyle bir yazlık için.

 

Depolama seçenekleri

En ucuz çözüm, gündüz üretilen elektriği akşam kullanmanızı sağlayan aküler. Ancak 2-3 günlük depolama kapasitesine ek masraf yaparsanız Türkiye şartlarında daha güvenli elektrik kullanmış olursunuz.

Elektrik tüketimi

 • Aydınlatma (2-3 lamba ile 4 saat)
 • Küçük buzdolabı (24 saat, 580 watt)
 • Televizyon (4 saat, 30 watt)

Önemli not: Kesinlikle tüplü TV kullanmayın. Hatta LCD yerine LED TV seçin. Mutlaka LED lamba kullanın. Lambaların elektrik tüketiminin 30 wattı geçmemesine dikkat edin.

Şebeke elektriği, kombi ısıtma-termosifon, LPG fırın ve LED lamba toplam masraflarını elektrikli fırın-termosifon, LED lamba ve doğal gaz ısıtma kullanan hibrit şebeke elektriği-güneş enerjisi çözümleriyle karşılaştırın. Kısacası mevcut elektrik, ısınma ve su ısıtma faturalarınızı hibrit güneş enerjisi faturanız ve aylara bölünmüş ilk yatırım maliyetleriyle karşılaştırın.

İlgili yazı: 18 Ayda Nasıl 24 Kilo Verdim?

güneş_enerjisi-tesla-güneş_paneli-temiz_enerji-elektrik

Akdeniz ve Ege’de güneş enerjisi elektrik üretmek için değil ama su ısıtmak için 35 yıldır kullanılıyor.

 

Akü kapasitesi ve sayısı

Böyle bir sistem için 180Ah akü ve 12 volt yeterli. 2 adet 90 Ah veya 2 adet 115 Ah kuru akü kullanırsanız daha avantajlı olur. Elbette kaliteli ürünler satın almaya dikkat etmelisiniz. 3000 TL’ye güneş enerjisi üretmek istiyorsanız ikide bir bozulup masraf çıkaran sistemler istemezsiniz.

3000 TL yerine 5000 TL’ye çıkmayı göze alıyorsanız gerçek jel akü de satın alabilirsiniz. Örneğin Sonnechein marka jel akü fiyatları 1200 TL’den başlıyor; ama bunları günde 1200 kez şarj edebiliyorsunuz. Daha ucuza jel akü olması mümkün değil. Satıcıların verdiği bilgiye dikkat edin.

İlgili yazı: Mobil İnternette Video İzleme Rehberi

güneş_enerjisi-tesla-güneş_paneli-temiz_enerji-elektrik

 

Hafta sonu yazlığı

Yazlığınızı sadece hafta sonu kullanacaksanız size 2 güneş paneli yeterli olacak. 7 gün, 24 saat yoğun kullanım için de 6 panel olarak hesaplayabilirsiniz. 1 panel yaklaşık 8 Ah akım üretiyor ve bu da yaz aylarında günde 8 saatten 64 Ah’ye, iki panelde ise 128 Ah’ye karşılık geliyor.

Kısacası evi kaç gün kullanacağınıza bağlı olarak 2 – 6 adet 150 watt güneş paneli kullanabilirsiniz. Böyle bir kurulumda 1000 wattlık modifiye sinüs inverter işimizi görür. Ancak unutmayın: Buzdolabında A+ az enerji tüketen motor kullanmalısınız. O yüzden evdeki tüm cihazların A+ olmasına dikkat edin. Yoksa güneş paneli, akü ve inverter masrafları artar. Ayrıca 2 güneş paneli için 1 adet 20 Ah şarj cihazı yeterli. Ancak 6 panelde 30 Ah ve üstüne çıkmanız gerekir.

Aldatılmayın

Güneş enerjisi için minimum fiyat olan 3000 TL’yi geçmemek için ne alacağınızı çok iyi bilmeniz gerekiyor. İşte buna fiyat / performans oranı diyoruz. Yoksa aynı sisteme 3 kat fazla para verebilirsiniz:

 • 2 adet kuru akü 2 x 600 = 1200 TL.
 • 2 adet 150 Watt güneş paneli 2 x 550 = 1100 TL.
 • 1000 watt modifiye sinüs inverter 450 TL.
 • Şarj kontrol cihazı 20 Ah 150 TL.
 • 2’li paralelleme aparatı, 30 TL.
 • 4 adet MC4 konnektör (2 takım). 2 x 9 = 18 TL.
 • Güneş enerjisi kablosu: Akü ile güneş paneli mesafesine göre. Minimum maliyet.

İlgili yazı: Robotlaşma yüzünden şoförler 2027 ve cerrahlar 2053’te işsiz kalacak

güneş_enerjisi-tesla-güneş_paneli-temiz_enerji-elektrik

Amerika’da aynı fiyata böyle bir evi güneş paneline benzeyen karolarla besliyorlar. Bunun adı ileri teknoloji. Namıdiğer, Tesla.

 

Sonsöz

4 kişilik bir ailede yoğun bilgisayar kullanımı varsa ve evinizi haftada 7 gün kullanacaksanız 6 panelli bir sisteme ihtiyacınız olacak.

Böyle bir durumda birinci sınıf çözüm için (3 gün şebeke elektriğinden bağımsız depolama kapasitesi ile) ve son zamlar eşliğinde maksimum 10 bin TL’ye sisteminizi kurabilirsiniz. Bu sistem aylık 230 TL’lik elektrik faturasıyla kendini 45 ayda amorti eder (bilgisayar, elektrikli termosifon ve elektrikli fırını olan çocuklu evlerin tüketimi 230 TL’yi buluyor).

Yalnız klima vb. için ayrıca şebeke elektriği kullanacağınıza göre, sisteminiz kendini 5 yılda amorti edecek ve artan enerji ihtiyaçları sizi yeni sistem kurmaya zorlayana kadar 20 yıl idare edecektir. Sonuç olarak sadece 5 yıl peşin ödeyerek toplam 15 yıl bedava elektrik kullanmış olursunuz.

Elbette şebeke elektriği kullanımını azalttığınız için küresel ısınmayı da azaltır ve enflasyona bağlı olarak artan elektrik faturasından etkilenmeden keyfinize bakarsınız.

Yeni mevzuat

Ürettiğiniz elektriği satmanıza da izin veren yeni düzenlemede ise lisanssız üretim kapsamındaki uygulamalar için tapu ya da asgari iki yıl süreli kira sözleşmesi isteniyor2. Ayrıca Türkiye’de bu tip sistemleri sizin için kuran şirketler bulunuyor. Siz de işi uzmanına bırakın, kendiniz kurmaya çalışarak güvenlik riski yaratmayın. Yaz sıcaklarında temiz ve enerjik günler dilerim.


1Tesla solar roof
2Yeni dönem başlıyor

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*