Dijital dönüşüm danışmanı, eğitimci ve Popular Science Türkiye yazarı olarak ülke çapında etkinliklere katılıyorum. Eğitimlerimde geleceğin iş modelleri, yeni meslekler, girişimcilik, kariyer tavsiyeleri, bilim ve teknoloji konularına odaklanıyorum. Bu bağlamda dijital dönüşüm, endüstri 4.0, inovasyon, e-ticaret, internet pazarlama dersleri veriyor; biyoteknolojiden yapay zekaya uzanan bir çizgide sunum ve konuşmalar yapıyorum. Katıldığım tüm etkinlikleri kronolojik sırayla aşağıda bulabilirsiniz.

Emin Çapa’ya Teşekkürler

CNN Türk’ten sevgili Emin Çapa’ya bilim-teknoloji blogumu hararetle tanıttığı için teşekkür ediyorum.

 

Yapay Zeka ile Yıkıcı İş Modelleri Eğitimi

12 Ocak 2018’de Antalya, Belek’te Palamut Group için yapay zeka ile yıkıcı ve yenilikçi iş modelleri eğitimi verdim. Kendilerine konukseverlikleri için teşekkür ediyorum.

palamut_group-recep_palamut-cpm_yazılım-kozan_demircan

 

İstanbul Barosu Yapay Zeka sunumu

9 Ocak 2018’de İstanbul Barosu’nda yapay zeka, makine öğrenimi ve derin öğrenme sunumu yaptım. Yapay zeka etiği, iş modelleri ve hukuki sorumluluk alanlarına değindim. Nazik davetleri için kendilerine teşekkür ediyorum.

 

istanbul_barosu-yapay_zeka-makine_öğrenimi-derin_öğrenme-starbasekozan

 

Türkiye’de Endüstri 4.0

Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyeleri olarak Türkiye’nin ilk uygulanabilir Endüstri 4.0 endeksini çıkardık ve özet yol haritamız Harvard Business Review’da yayımlandı: 4. Sanayi Kırılımı

endüstri40-dijital_dönüşüm-hbr-kozan_demircan-bahçeşehir

 

Hoş Geldin 2048  Şalom Gazetesi Söyleşi

Bilgi Üniversitesi Muhteşem Bilim (SCI117) ve İcatlar ve İnovasyon Tarihi (SCI119) İngilizce derslerime konuk öğrenci olarak katılan sevgili Selin Kandiyoti’ye (Şalom Gazetesi yazarı) 2048’in dünyası nasıl olacak konusunda görüş verdim: Hoş Geldin 2048.

şalom-şalom_gazetesi-kozan_demircan-bilgi

 

Uzay Milleti Asgardia

Yeni #starbasekozan videosu hazır! 24 TV Moderatör Sabah programında sizlere dijital dönüşüm, robotlaşma, uzay milleti Asgardia ve asteroit madenciliğini anlattım.

 

Türkiye’de dijital dönüşüm nasıl yapılır?

Bursa Line TV’ye Türkiye’de inovasyon ve dijital dönüşüm nasıl yapılır, endüstri 4.0 uygulamaları nedir, dijital dönüşüme nereden başlanır, geleceğin meslekleri neler ve önümüzdeki 3, 5, 10 yılda teknolojiyle nasıl para kazanacaksınız konularında bir demeç verdim. Robotlar insanları işsiz bırakır mı konusunu işledim.

 

Fütüristler derneği, genç fütüristlerle Happy Talks

fütüristler_derneği-fütürizm-happy_talks-kozan_demircan

Fütüristler Derneği, genç fütüristler koluyla 6 Mayıs akşamüstü geleceğin meslekleri ve gerçek fütürizm konusunda keyifli bir konuşma yaptık. Türk-Alman Kitabevi’nin (TAK) otantik ortamı İstanbul’un son gözde genç mekanlarından biri olarak huzur verdi. Genç fütüristler etkinlik komitesi lideri Beyza Polat ve aydınlık arkadaşlarıma konukseverlikleri için teşekkür ederim.

 

Aşmın insan üstün insana karşı felsefe semineri

6 mayıs 2017’de Kadıköy Tarih, Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi’nde (TESAK) düzenlenen felsefe seminerinde teknolojiyi insanların icat etmediğini; ama insandan eski olan teknolojinin insan zihnini yarattığını anlattım. Aynı zamanda dijital felsefe ve transhümanizm akımlarına değinerek geleceğin insan sonrası (post human) türünün nasıl ortaya çıkacağı hakkında bilgi verdim.

tesak-felsefe-maltepe_üniversitesi-kozan_demircan-felsefe_semineri

İstanbul Üniversitesi felsefe bölümünde bize özgür düşünmeyi öğreten ve beni bugünlere getiren değerli hocalarımdan Prof. Dr. Betül Çotuksöken (şimdi Maltepe Üniversitesi rektör yardımcısı), değerli eşi edebiyatçı Yusuf Çotuksöken ve felsefe sınıf arkadaşım, değerli dostum Doç. Dr. Güncel Önkal’ın (Maltepe Üniversitesi sosyoloji bölümü) eşi Doç. Dr. Ahu Tunçel (Maltepe Üniversitesi felsefe bölüm başkanı) ile kırk yıl anısı kalacak güzel bir fotoğraf çektirdik. Betül hocamın karşısına yıllar sonra öğretim görevlisi olarak çıkmak harika bir duyguydu.

 

tesak-felsefe-maltepe_üniversitesi-kozan_demircan-felsefe_semineri

Yüzde 100 felsefe yaptığımız interaktif bir izleyici kitlesine konuşmak değişik bir deneyim oldu.

 

tesak-felsefe-maltepe_üniversitesi-kozan_demircan-felsefe_semineri

Elimde mikrofonla oturarak konuşma yapmaya alışık olmadığım için sık sık ayağa kalktım. 🙂

 

Popular Science dergisindeki son yazım Kabuktaki hayalet

Mayıs 2017 sayısında aynı adlı ünlü Japon animesinden uyarlanan ve Scarlett Johansson’ın başrolü oynadığı Kabuktaki Hayalet siberpunk noir bilimkurgu filminden yola çıkarak yapay zekanın insanları gelecekte nasıl süper zekaya dönüştüreceğini anlattım. İyisiyle, kötüsüyle. Bayinizden ısrarla isteyin.

kabuktaki_hayalet-kozan_demircan-popular_science_türkiye-yapay_zeka

 

Doğa Koleji Kemerburgaz’da popüler bilim

Lise öğrencilerine uzaydan yapay zekaya uzanan bir popüler bilim konuşması yaptığım etkinlikte İstanbul Üniversitesi felsefe bölümü mezunu ve eğitimci dostum Özgür Elitok’la hasret giderme fırsatı da bulduk. Doga Koleji Kemerburgaz’a konukseverlikleri için teşekkür ediyorum.

doğa_koleji-doğa_koleji_kemerburgaz-kozan_demircan-popüler_bilim

Can dostum Özgür hocam ve Doğa Koleji Kemerburgaz’ın zeki ve pırlanta gibi öğrencileri.

 

doğa_koleji-doğa_koleji_kemerburgaz-kozan_demircan-popüler_bilim

Gençlerle konuşmak kanatlandırıyor!

Bugünün ve Geleceğin Dijital Dünyası

Goncagül FEYMAN ile 1 DÜNYA İŞ programında dijital dönüşümün bugünü ve gelecek 40 yılını anlattım; çünkü geleceğe şimdiden hazırlanmak lazım.

 

Teknoloji İnsanın Hayal Gücünü Nasıl Geliştirdi?

Teknolojinin insan zihnini nasıl başkan yarattığını anlatan #TEDx Hacettepe konuşmamın videosu yüklendi. Kaçırmayın:

 

Popular Science Türkiye Nisan 2017 çıktı

Bu sayıda sizlere Uber, Blesh ve IBM’den yola çıkarak ekonomide Sahiplik Çağının sona erişini ve nesnelerin internetini anlattım. Bayinizden ısrarla isteyin.

popular_science_türkiye-kozan_demircan-starbasekozan-khosann

 

popular_science_türkiye-kozan_demircan-starbasekozan-khosann

 

6. NKU Biyomedikal Sempozyumu

Namık Kemal Üniversitesi tarafından 31 Mart’ta Beylikdüzü’nde düzenlenen TÜYAP etkinliğinde biyoteknoloji, kök hücre tedavisi ve sentetik biyoloji konularına değindin. Gelecekte insan ömrünü nasıl uzatacağımızı ve ölümsüzlüğü yakalamak için sürdürülen çabaları anlattım.

nku-biyoteknoloji-starbasekozan-khosann-tüyap

 

nku-biyoteknoloji-starbasekozan-khosann-tüyap

Sevgili Şafak, seninle geçen yılki Namık Kemal Üniversitesi ziyaretimden sonra tekrar görüştüğümüze çok sevindim.

 

nku-biyoteknoloji-starbasekozan-khosann-tüyap

 

Harika bir gruba konuşunca çok eğleniyor insan

 

nku-biyoteknoloji-starbasekozan-khosann-tüyap

Hoş buldum arkadaşlar. Harika bir dinleyici kitlesi, süper organizasyondu. Hepinize sevgiler.😊 #starbasekozan👈

 

nku-biyoteknoloji-starbasekozan-khosann-tüyap

 

nku-biyoteknoloji-starbasekozan-khosann-tüyap

Namık Kemal Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Betül Taşdelen hocama ve organizasyona nazik davetleri ile konukseverlikleri için teşekkür ederim.

 

 

BAU Beşiktaş Yüksek Lisans Dersim

kozan_demircan-eğitimler-etkinlikler-bau-bahçeşehir

Bahçeşehir Üniversitesi yüksek lisans öğrencilerime İngilizce E-ticaret ve İnternet Pazarlama dersi veriyorum. Bu okulun özelliği sınıflarında kedilerin serbestçe dolaşması. İleri de fotoğrafını da koyarım. 🙂

 

BAU Göztepe Yüksek Lisans Dersim

kozan_demircan-eğitimler-etkinlikler-bau-bahçeşehir

Bahçeşehir Üniversitesi derken Göztepe’yi de atlamayalım. Tıp Fakültesi binasında Göztepe öğrencilerime de e-ticaret ve internet pazarlama dersi veriyorum. 🙂

 

URLA İYTE Bilim Paneli

eğitimler-etkinlikler-urla-iyte-popular_science_türkiye

7 Mart 2017 tarihinde İzmir Yüksek Teknolojisi Enstitüsü tarafından düzenlenen bilim panelinde öğrencilere yapay zeka ve geleceğin mesleklerini anlattım.

eğitimler-etkinlikler-urla-iyte-popular_science_türkiye

İzmir’e baharın ilk günü gelmişken Urla sahilinde, Yakamoz’da yemek yemeden de olmazdı. Arka sağda, Karantina Adası.

 

Bahçeşehir Bilim Paneli

eğitimler-etkinlikler-bahçeşehir-popular_science_türkiye-starbasekozan

25 Şubat 2017’de Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş kampüsünde düzenlenen Popular Science Türkiye panelinde biyoteknoloji çözümlerini, girişimcilik akımından sonra neler geleceğini ve yapay zekanın yaratacağı yeni pazarları anlattım.

 

Hacettepe TEDx Zihnin Geleceği Konuşmam

tedx-hacettepe-hacettepe_tedx-etkinlikler-eğitimler

Hacettepe Üniversitesi tarafından 24 Şubat 2017’de düzenlenen TEDx etkinliğinde Yapay Zeka İnsan Zihnini ve Hayal Gücünü Nasıl Değiştiriyor başlıklı bir konuşma yaptım. Yapay zekanın insanlardan daha zeki olacağı tekillik günü geldiğinde insan türünün nasıl evrim geçireceğine değindim.

tedx-hacettepe-hacettepe_tedx-etkinlikler-eğitimler

Hacettepe TEDx etkinliğinde Kötü Kedi Şerafettin’in yaratıcısı Bülent Üstün ve ziyaretimiz sırasında her şeyimizle ilgilenen sevgili Olcay hocamla hatıra fotoğrafı çektirdik. Ankara’da Şubattan değil, ilkbahardan kalma yumuşak bir hava vardı. Otopark görevlileri bile aralarında “sıcak havaya ısındık, havalar tekrar soğuyunca ne yapacağız” diye konuşuyorlardı.

 

Elbette etkinliği düzenleyen, çok yorulan, çok koşturan ve bir dediğimizi iki etmeyen çalışkan öğrencilerle güzel fotoğraflar çektik. Sevgili Ceren, buradan tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. 🙂

tedx-hacettepe-hacettepe_tedx-etkinlikler-eğitimler