Dünyanın En Derin Mağarası Abhazya’da >> 2000 metreden daha derin olan Krubera mağarasına inmek 1 ay sürüyor

413Dünyanın en büyük mağarasını bırakın, dünyanın en derin mağarasına bakın. Çünkü yeraltına indikçe galerilerin üzerindeki kaya basıncı artıyor. Ayrıca sıcaklık her 100 metrede 3 derece yükseliyor. Bu yüzden Jules Verne’in Arz’ın Merkezine Seyahat romanını okuyan hevesli kaşifler için derin mağaralara inmek dev mağaraları keşfetmekten daha zor.

Bu konudaki son rekor da Kafkaslar’dan geldi: Gürcistan ile Abhazya arasındaki tartışmalı bölgede yer alan 2195 metre derinliğindeki Krubera mağarasının dibine inmek 1 ay sürüyor. Üstelik Krubera sadece en derin mağara değil. Aynı zamanda dünyanın önde gelen mağaralarından biri: 1956 yılında Fransız kaşiflerin keşfettiği tünellerin uzunluğu 13 km’yi aşıyor.

Fransızlar o yılların imkanlarıyla 1 km derinliğe inmeyi başardılar. 2007 yılında ise Ukraynalı Gennadiv Samokhin “nihai çukur” olarak adlandırılan en derin tünelin dibine erişerek yeni bir rekor kırdı. Karşılaştıracak olursak dünyanın en derin madeni TauTona’nın derinliği 3,4 km (Güney Afrika, Carletonville’deki bir altın madeni). Bu bize Krubera hakkında net bir fikir veriyor.

Öte yandan, dünyada açtığımız en derin çukur Rusya’nın Kola Yarımadası’nda bulunan Kola Süper Derin Sondaj Kuyusu. Kola kuyusunun derinliği 12 km’yi aşıyor ki bu açıdan 11 km ile okyanusların en derin yeri olan Mariana Çukuru’ndan daha derin olduğunu söyleyebiliriz. Elbette derin mağaraların havası da bir başka oluyor: 3 km derinde kayaların sıcaklığı suyun kaynama derecesine ulaşıyor! 🙂

 

 

413Çok derine dalma uçarsın

Adını Rus jeolog Alexander Krubera’dan alan Krubera Mağarası’nın en büyük özelliği dünyada derinliği 2000 metreyi aşan tek mağara olması. İleride daha derin bir doğal mağara bulur muyuz bilinmez, ama Karadeniz’e kıyısı olan Abhazya Cumhuriyeti’ndeki Arabika Masif sıradağlarında yer alan Krubera hem 2 km’yi aşkın derinliği hem de Gürcistan’la tartışmalı bir bölgede yer alması nedeniyle çoktan ders kitaplarına geçti.

Aslında Ruslar Krubera’ya Voronya diyor ki bu da Rusça kuzgun mağarası anlamına geliyor. Çünkü Krubera’ya 80’lerde merak saran Kievli Ruslar mağarayı ziyaret ettikleri zaman girişinde yuvalanmış çok sayıda kuzgun bulmuşlar.

 

 

Photo-Stephen-Alvarez_13Peki neden bu kadar derin?

Krubera kıtaların kayması sonucunda Kafkaslarla birlikte Anadolu yarımadasını da oluşturan büyük tektonik hareketlerin merkezinde yer alıyor. Bu bölgede çarpışan kıtaların üst katmanları bükülerek Arabika Masif gibi dağ zincirleri oluşturuyor. Kaya tabakasının bu şekilde eğilip bükülmesi dünyanın derinliklerine uzanan dev çatlaklar yaratıyor.

Üstelik Arabika Masif’in yamaçları büyük ölçüde kireçtaşı içeren “karstik araziden” oluşuyor. Karstik arazideki kireçtaşı kayaçları yağmur suyunun toprağa nüfuz etmesiyle aşınarak eriyor ve bunların içinde geniş yarıklar açılıyor. Artezyen kuyuları ile erişilebilen yeraltı su kaynaklarına sahip Arabika Masif çatlakları aynı zamanda bölgede görülen depremlerden etkileniyor. Jeologlar Krubera Mağarası’nın kireçtaşındaki çatlakların depremlerle büyümesi ile oluştuğunu düşünüyor.

 

 

cieaeDünyanın merkezine yolculuk

Rus jeolog Alexander Krubera 2005 yılında mağaraya bir sefer düzenledi ve 56 kişilik ekibiyle içeriye 5 ton ekipman taşıdı. Mağara o kadar derindi ki Krubera ekibi sanki Everest’e tırmanır gibi tedbir aldı ve 700, 1215, 1410 ile 1640 metre derinlikte toplam 4 mola verdi. Mola yerlerinde küçük bir köy kuran araştırmacılar kayaların arasında bazen günde 20 saat yol alarak insanın ayaklarını donduran soğuk yeraltı nehirlerini aştılar ve mağaranın dibine ulaşana kadar yeraltında 1 ay yaşadılar.

Sonuç olarak Krubera seferi tıpkı derin deniz dalgıçları ve astronotlar gibi insanoğlunu bilinmeyen yerlere taşıyan büyük bir macera oldu. Günümüzde jeologlar VE zoologlar Krubera’yı araştırmaya devam ediyor. Bu mağaranın irili ufaklı tüm yan tünelleriyle keşfedilmesi yıllar alacak. Krubera dünyanın derinliklerinde ne tür canlılar yaşadığını araştırmak açısından da büyük önem taşıyor.

 

 

Ukrayna Mağara turizmi Birliği’nin 2013 Krubera seferi

 

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*