Buruşuk Galaksi >> Samanyolu sanılandan yüzde 50 büyük çıktı

HubbleWomanOnGalaxy1Galaksi boyunu yanlış hesaplamışız, Samanyolu Galaksisi sandığımızdan yüzde 50 büyük çıktı. Hesap hatasının nedeni ise galakside ışık saçan yıldızların büyük kısmını barındıran “galaktik diskin” aslında düz değil, kumaş gibi dalgalı olması.

Bunun sebebi de eskiden galaksinin halkaları olduğu düşünülen dış yıldız kuşaklarının gerçekte buruşuk galaktik diskin bir parçası olduğunu anlamamız. Böylece Samanyolu’nun yüz bin değil, 150.000 ışık yılı çapında olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz.

 

 

11070843_348756368648961_5093245409952800350_nBuruşuk olduğunu nasıl anladık?

Rensselaer Politeknik Enstitüsü’nden fizik profesörü Heidi Jo Newberg, geçenlerde 2002 Sloan Dijital Gök Taraması sonuçlarını yeniden inceledi. Heidi Newberg şaşırtıcı buluşu şöyle açıklıyor:

“Samanyolu diskinin dümdüz bir yıldız diski değil, buruşuk bir yapı olduğunu anladık. Güneş’in bulunduğu konumdan galaksinin dışına doğru baktığımızda en az dört büyük dalga görüyoruz. Uzakta göremediğimiz dalgalanmalar olabileceğini hesaba katarak bütün diskin dalgalı olduğunu düşünüyoruz.”

 

 

Milky_Way_Arms_ssc2008-10.svgBeijing merkezli Çin Bilimler Akademisi’ne bağlı olan Çin Ulusal Astronomi Gözlemevleri bünyesinde çalışan fizikçi Yan Xu, Samanyolu’nun dalgalı olduğunu gösteren yeni makaleyi Rensselaer’de ziyaretçi öğretim üyesi olduğu sırada yazdı ve demecinde bu buluşu daha net açıklıyor:

“Eski gözlemlere baktığımızda Samanyolu’ndaki yıldızların galaksinin merkezinden 50 bin ışık yılı uzakta azalmaya başladığını görüyoruz. Ardından galaksi merkezinden 60 bin ışık yılı uzakta bağımsız bir yıldız halkası görünüyor. Şimdi bu halkanın dalgalı galaksi diskinin bir parçası olduğunu anladık, yani Samanyolu diski şu anda göremediğimiz karanlık bölgelerle çevrili olabilir.”

60 bin ışık yılı uzaktaki yıldızların galaksi diskinin bir parçası olması Samanyolu’nun çapını 120 bin ışık yılına çıkarıyor. Ancak, astronomlar galaksinin çapının galaktik diskin görünmeyen kısımlarıyla birlikte 150 bin ışık yılına ulaştığını düşünüyor.

 

 

HNewbergApJRippledGalaxy5_12002’den kalma soru işareti

Bu şaşırtıcı keşif, Profesör Newberg’in Sloan verilerine bakarak galaksi diskinin hemen ötesine yerleştirdiği uzak Monoceros Halkası’nın tekrar incelenmesine dayanıyor.

Bilim adamları 2002 yılında keşfedilen Monoceros Halkası’nın dalgalı galaksi diskinin bir parçası olduğunu söylüyor.

Doğrusu Newberg daha o zaman bu halka ile Güneş arasında yıldız kümeleri olduğunu görmüştü. Ancak bunları yakından incelemeye fırsat bulamamıştı. Bu yıl verileri yeniden analiz ettiği zaman dış halkanın galaksi diskiyle bir bütün olduğunu gördü. Şüpheli yıldızlar aradaki boşluğu dolduruyordu.

 

 

bpi7vqjeejqey8cwrsjgDört halka

Astronomlar eski verileri analiz ettiklerinde Güneş’ten 2000 parsek, 4-6000 parsek, 8-10 bin parsek ve 12-16 bin parsek ötede yer alan dört ayrı dalga keşfettiler. Öyle ki 60 bin ışık yılı uzakta yer alan Monoceros Halkası üçüncü dalganın üzerinde yer alıyordu.

Bu da ışığın yıldızlar arası tozda bükülmesine ve civar yıldızların anormal dağılımına bağlı olarak tespit ettiğimiz, ama içinde yıldız göremediğimiz dördüncü dalganın daha uzakta olduğunu gösterdi. Böylece galaksimizin çapı yüz bin ışık yılından 150 bin ışık yılına çıktı.

 

 

Çarpışan galaksiler

Fizikçiler Samanyolu Galaksisi’ni kuşatan ve galaksiyi bir arada tutan dev bir görünmez karanlık madde topu olduğunu biliyor. Galaksimiz Evren’de yolculuk ediyor ve bu sırada, Evren’in ağsı yapısındaki dev galaksi ipliklerini bir arada tutan diğer karanlık madde topaklarının içinden geçiyor.

Bilim adamları içinden geçtiğimiz karanlık maddenin uzun mesafeli kütleçekim etkisinin galaksimizi dalgalandırdığını düşünüyor. Ancak galaksinin dalgalı olmasının daha basit bir nedeni de olabilir: Çarpışan galaksiler.

 

 

milky-way-galaxySamanyolu özellikle cüce galaksilerle çarpışarak ve bunları yutarak son 5 milyar yılda dev boyutlara ulaştı. Çarpışmalar Samanyolu’nun yabancı yıldızları bünyesine katarak büyümesini ve kütlesini arttırmasını sağladı.

Galaksi diskindeki dalgalanmalar da hali hazırda yutmakta olduğumuz cüce galaksiler veya eski çarpışmalardan kaynaklanıyor olabilir.

Profesör Newberg bu süreci basit havuz benzetmesiyle örnekliyor: “Durgun suya taş atarsanız çarpışma noktasından dışarı doğru eşmerkezli halkalar yayılır. Cüce galaksi de Samanyolu diskinin içinden geçerken yıldızları itip çekecek, yani denizde giden teknenin dümen suyu gibi galaksi düzlemini dalgalandıracaktır.”

 

 

650137main_pia15416b-43_fullSamanyolu ve Andromeda

Peki, Samanyolu Galaksisi sandığımızdan iki kat büyükse bizden zaten büyük olan ve 3 milyar yıl içinde çarpışmayı beklediğimiz Andromeda galaksisi ne kadar büyük? Dilerseniz bu sorunun cevabı gelecek yazıya kalsın, ama şimdiden bir ipucu verelim:

Galaksilerin büyüklüğü değil, kütlesi önemli. Samanyolu’nun daha geniş olduğunu anlamamıza rağmen galaksimizin kütlesini yaklaşık olarak biliyoruz. Bu bağlamda Samanyolu’nun dış kesimlerinin karanlık olmasına bakarak, uzak halkaların kütleyi önemli ölçüde arttırmayacağını söyleyebiliriz.

 

 

EpuhHJa-1Zaten karanlık maddeyi de böyle keşfettik. Galaksimizin kendini bir arada tutacak kadar büyük kütleye sahip olmadığını fark ettik ve göremediğimiz karanlık maddenin ek kütlesinin yıldızların uzaya dağılmasını önlediği sonucuna vardık.

Şimdi galaksimiz yüzde 50 büyük çıktı, ama bu durum kütlenin de yüzde 50 arttığı ve karanlık maddeye gerek kalmadığı anlamına gelmiyor. Çünkü uzaydaki karanlık gaz ve toz bulutları kendi ağırlığı altında çökerek zamanla yıldızlara dönüşüyor ve yıldız ışığıyla aydınlanıyor. Bu yüzden galaksimizin kütlesi büyük olsaydı, dış kenarlarında da ışıltılı yıldızlar olması gerekirdi.

Evet, siz de “Sandığımızdan cüsseli çıktık” diyerek kendinizi Andromeda Galaksisi karşısında artık o kadar küçük hissetmeyebilirsiniz. Ancak, Andromeda’nın da sandığımızdan büyük olabileceğini düşünürseniz iki galaksi arasındaki farkın pek değişmediği sonucuna varacaksınız. 🙂

 

 

Cüce galaksi çarpışma simülasyonu

 

 

 

1Rings and Radial Waves in the Disk of the Milky Way: Yan Xu, Heidi Jo Newberg, Jeffrey L. Carlin, Chao Liu, Licai Deng, Jing Li, Ralph Schönrich, Brian Yanny. ((Submitted on 1 Mar 2015) arXiv:1503.00257 [astro-ph.GA]

 

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*